Revizija Vatikanskih ugovora tema je koja bi u budućnosti mogla ujediniti dobar dio oporbe. Klub zastupnika GLAS-a i HSU-a danas šalju šefu Sabora prijedlog Zaključka o pokretanju pregovora o izmjenama Ugovora između Svete Stolice i RH. Predlažu Saboru četiri zaključka. Prvi je da se zaduži Vlada da pokrene pregovore o izmjenama ugovora između Svete Stolice i RH o suradnji na području odgoja i kulture.
Plaće vjeroučitelja
Drugi je da se pokrene postupak izmjene Ugovora o gospodarskim pitanjima. Potom traže i pregovore o izmjenama ugovora o pravnim pitanjima kao i o izmjenama Ugovora o dušobrižništvu katoličkih vjernika pripadnika Oružanih snaga i redarstvenih službi RH. Prema podacima koje je GLAS dobio od Vlade, temeljem Ugovora između Svete Stolice i RH o gospodarskim pitanjima ode 355 milijuna kuna godišnje, najmanje 300 milijuna kuna godišnje ide za plaće vjeroučitelja, a pritom nisu dostupni podaci o troškovima izvođenja nastave katoličkog vjeronauka u predškolskim ustanovama, 58 milijuna na katoličke osnovne i srednje škole, 60 milijuna kuna godišnje za katoličke visoke škole, učilišta i fakultete, 48 milijuna za zaštitu sakralnih objekata, a oko 10 milijuna za potrebe Vojnog ordinarijata te dušobrižništvo katoličkih vjernika, pripadnika OS-a i redarstvenih službi...
Račan je SDP doveo na vlast, no njegov rezultat nije bio ni blizu Milanovićevom:
U GLAS-u kažu kako Hrvatska ne bi bila prva koja se upušta u takav proces te kao dobar primjer navode Italiju, koja je u pregovorima sa Svetom Stolicom postigla promjenu ugovora, uključujući ukidanje obveze održavanja nastave vjeronauka u javnim školama.
Modeli su financiranja koji nam mogu biti uzor, drže u GLAS-u i HSU-u njemački (crkveni porez za one koji se deklariraju kao vjernici) te talijanski ili španjolski (0,8, odnosno 0,52 posto poreza na dohodak građani izdvajaju ili za Crkvu ili za humanitarne organizacije).
– Usporedbe radi, ukupni godišnji porezni prihodi (od PDV-a, poreza na dohodak, poreza na dobit itd.) u RH iznose oko 72 milijarde kuna. Kad bismo talijanski model (koji se odnosi samo na porez na dohodak) primijenili na ukupne porezne prihode u Hrvatskoj, izdvajanje za Katoličku crkvu bilo bi i dalje manje nego što je u ovom trenutku, po raznim osnovama, i iznosilo bi oko 576 milijuna kuna – obrazlažu u GLAS-u.
Vrijeme je zdravo i zrelo
I dok su u GLAS-u svoj prijedlog kojim traže reviziju Vatikanskih ugovora već konkretizirali, u SDP-u, u kojem također vlada klima da treba tražiti reviziju Vatikanskih ugovora, a o čemu je i sam predsjednik Davor Bernardić otvoreno govorio, još traže način i vrijeme za provođenje te inicijative. Naime, u vodstvu se ne mogu složiti kada bi se s tim išlo. I dok dio ljudi iz vrha drži kako je to tema s kojom SDP ne treba odugovlačiti i kako bi što prije trebali tražiti od Vlade izmjene postojećih Vatikanskih ugovora, a ako im to ne prođe, onda i organizirati savjetodavni referendum, znatan dio vodstva misli upravo suprotno.
– Tu smo temu otvorili i na zadnjem Predsjedništvu i mišljenje koje je prevladalo bilo je da reviziju ne treba tražiti sad jer će ta akcija samo ojačati HDZ i ponovno ga zbližiti s Crkvom – kaže naš izvor iz vodstva s čime se slaže još nekoliko članova Predsjedništva s kojima smo razgovarali.
Dio vodstva koji želi što prije s inicijativom kaže kako se tu nema što čekati jer će se HDZ i Crkva ionako pomiriti.
– Vrijeme za to je i zdravo i zrelo. I u stranci je dogovoreno da se s tim ide uskoro. Nitko u stranci nije protiv toga – kaže naš izvor.
Sotonistima oduvjek smeta Crkva.I tako do njihove totalne propasti.