Novi zakon kojim bi se pravno reguliralo pašarenje u zaštićenim područjima parkova prirode još se uvijek nalazi u proceduri. Donošenje toga zakona duže vrijeme i s velikim zanimanjem prate i novljanski uzgajivači konja i goveda. Svoje blago oni puštaju na pašarenje u Mokro polje, koje se nalazi u sastavu Parka prirode Lonjsko polje.
Mnogobrojni problemi
Tim zakonom riješili bismo brojne dosadašnje probleme, od neriješenih vlasničkih odnosa, zabrane uzgoja na tim površinama, pa sve do nemogućnosti ostvarivanja poticaja.
– Mokro polje, kao i nekada, bit će, novim zakonom, vraćeno uzgajivačima i čuvarima tradicionalnoga uzgoja stoke na korištenje, ne skrivajući priželjkivanje svih članova Udruge uzgajivača goveda "Mokro polje" – objašnjava njen predsjednik Ivan Ciprijanović.
Od zamaha stočarstva na novljanskom području uzgajivači u polju tijekom sušnog dijela godine drže više od tisuću grla na slobodnoj ispaši.
– Zadnjih godina, od kad smo na vlastitu inicijativu i u suradnji s uzgajivačima konja "Hrvatski posavac" iz Novske počeli s uređenjem zaraslih pašnjaka u Mokrom polju, broj krava i konja stalno je u porastu – kazao je uzgajivač Goran Došlović.
Prije nekoliko dana održan je i skup na kojem su poljoprivrednici mogli saznati više informacija o novom zakonu. O temi je govorio Mijo Latin, predsjednik Hrvatskog seljačkog saveza i član povjerenstva za izradu Zakona o pašarenju.
Novska daje poticaje
Predsjednik Odbora za poljoprivredu Grada Novske Franjo Gradečak najavio je i tribinu za sljedeći mjesec.
– Poljoprivreda je orijentacija, jedan od smjerova razvoja na području grada – kazao je Franjo Gradečak. Dodaje i da Grad Novska stalno potiče uzgajivače. Oni, pak, očekuju i dodatne informacije prije nego što u proljeće krenu tjerati stoku u polje. Budući da je Zakon u postupku donošenja, stočari su lani, radi dobivanja poticaja, morali priložiti privremeno rješenje u obliku zahtjeva - potvrde za pašarenje na području Lonjskog polja, koje će, kad Zakon bude donesen, zamijeniti koncesijsko odobrenje za pašarenje.