Iako Europska komisija kao ključna operativna institucija Europske unije u ovoj pandemiji pokušava pokazati sposobnost i očuvati eu-ropsko jedinstvo pred zajedničkom opasnošću, sve više članica svojim solo akcijama narušava to jedinstvo dovodeći u pitanje sposobnost EU i njegovih institucija.
Posljednjih nekoliko dana, naime, nekoliko europskih zemalja krenulo je u zasebne akcije kojima pokušavaju osigurati, kratkoročno i dugoročno, dostatne količine cjepiva za svoje građane, što je jasan znak nepovjerenja u europske institucije i nezadovoljstva zbog kašnjenja isporuka cjepiva od Europske komisije.
Šefica Europske komisije Ursula von der Leyen na drugoj strani, odgovarajući na kritike, upozorava kako je zemljama članicama isporučeno više od 50 milijuna doza, iako je dosad iskorišteno manje od dvije trećine tog cjepiva, upozoravajući kako su za provedbu cijepljenja odgovorne zemlje članice. Za Rusiju i Kinu to je situacija kakvu samo mogu poželjeti, osobito na istoku Europe, koji se i u ovom slučaju pokazuje kao meki trbuh Europe.
Najprije Mađarska, zatim Slovačka, Češka i Austrija, a sutra možda i Hrvatska, izlaz poku-šavaju pronaći u izravnom dogovoru s Moskvom o isporukama ruskog cjepiva, dok Poljska, koja je ipak preponosna da milost traži od Moskve, to isto pokušava dogovoriti s Pekingom, nadajući se kineskom cjepivu.
Drugim riječima, članice EU, koje od Unije nisu dobile dovoljne količine cjepiva, pokušavaju osigurati cjepivo iz Rusije i Kine, koje je, za razliku od cjepiva iz EU, već stiglo u Europu, iako ruska i kineska cjepiva nisu prošla testiranja niti transparentan postupak analize njihove djelotvornosti i sigurnosti, za razliku od zapadnih cjepiva, kojih, međutim, nema dovoljno.
Naravno da članice EU imaju mogućnost preko svojih regulatornih tijela odobriti pojedinačna cjepiva koja nije odobrio EU, ali su u tom slučaju same odgovorne za posljedice. Međutim, jasno je da je u ovom slučaju riječ upravo o tome da se cjepiva koja nisu provjerena i za koje nemamo dovoljno informacija – i kojim u ruskom slučaju nije cijepljeno ni rusko stanovništvo – nametnu Europi kao spasonosno rješenje, kao što je očito i da Rusija i Kina ni u ovom slučaju ne nastupaju samo s humanitarnim motivima i bez strateškog plana daljnjeg potkopavanja EU i njegova ugleda među članicama.
Nizozemci su najveći neradnici! Pogledajte u kojim zemljama se radi najmanje
Iskorišteno manje o 2/3 isporučenog cjepiva? Znači da ni europljani nisu baš ludi za cjepljenjem i ne laktare se oko njega kako nam to mediji nastoje prikazati? A politicari se potrgase oko nabavke istoga i jos se cijepe preko reda?