Austrijski kancelar Sebastian Kurz uoči svog sutrašnjeg puta u Izrael, zajedno s danskom kolegicom Mette Frederiksen, te ministar zdravlja Rudolf Anschober izvijestili su u srijedu nakon sastanka savezne vlade u Beču o aktualnoj epidemiološkoj situaciji u Austriji i zabrinjavajućem širenju britanske i južnoafričke mutacije koronavirusa, a vezano uz ovu posljednju i o EU istraživačkom projektu cijepljenja u Tirolu.
Na konferenciji je govorila i članica Nacionalnog strožera za brorbu protiv Covid-a 19 Maria Paulke-Korinek.
Kurz je rekao kako savez s Izraelom „definitivno nije napuštanje europskog puta“ nego davanje doprinosa Austrije istraživanju i proizvodnji cjepiva protiv koronavirusa.
„Ako treba izvući neku pouku iz posljednje godine dana onda je to sigurno to, dasu brzo istraživanje kao i brza proizvodnja cjepiva apsolutni Gamechanger“, istakao je kancelar pojasnivši da je Austrija „mala zemlja“ i da kao takva mora biti usmjerena na kooperaciju s drugim državama. Najavio je da će se trenutačnoj trojci Austrija-Izrael-Danska „vjerojatno priključiti i druge zemlje kako bi zajednički koordinirali istraživanje i širili proizvodne kapacitete“.
„Proizvodnja od nule na 100, ne može biti koncept koji obećava uspjeh“, pojasnio je Kurz, napomenuvši kako je proizvodnja cjepiva „visoko kompleksna“.
„Cilj nam je proizvodne kapacitete preseliti u Europu“, poručio je. Ustvrdio je kako nije dobro da trenutačno postoji „vrlo velika ovisnost o jednom jedincatom farmaceutskom koncernu“.
„Ako će virus dalje mutirati, može se dogoditi da samo Austrija za sebe treba 30 milijuna doza cjepiva“, rekao je Kurz izrazivši nadu da će virus u ljeto „biti pod kontrolom“.
„Ali tema cijepljenje i korona tema pratit će nas i dalje, jer virus neće nestati“, napomenuo je kancelar.
Posebno se je osvrnuo na zabrinutost širenja mutacija, posebno južnoafričke u Tirolu.
„Tirol je najveći klaster zaraze južnoafričkim sojem virusa u Europi“, ustvrdio je Kurz, posebno se zahvalivši predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen što je EU na raspolaganje stavila dodatnih 100.000 doza cjepiva Biontech / Pfizer za stambeni okrug Schwaz (84.000 stanovnika) u Tirolu, najteže pogođen južnoafričkim sojem.
„Tim je Schwaz postao istraživačka regija EU-a“, pojasnio je austrijski kancelar. Dodao je kako je pokrajinskim zdravstvenim tijelima i vladi Tirola uspjelo „ broj od 200 aktivnih slučajeva zaraze južnoafričkim sojem smanjiti na ispod 100“.
„Naš veliki cilj je istrijebiti ovu virusnu varijantu, koja je prijetnja svima“, istakao je Kurz.
Napomenuo je kako bi u tome trebala pomoći „jedinstvena EU-istraživačka inicijativa“ dodavši:
„100.000 doza cjepiva ne dobije se tek tako u Europi“.
„To je doprinos ne samo zaštiti Tirolaca i Austrijanaca nego i naših susjeda“, poručio je ministar zdravlja Anschober.
Inače, Njemačka je danas produžila granične kontrole prema Tirolu odnosno Austriji, ali i Češkoj do 17. ožujka. Anschober je rekao kako broj novozaraženih u Austriji „zabrinjavajuće raste“.
„Danas je zabilježeno 2.553 nova slučaja zaraze koronavirusom u proteklih 24 sata“, istakao je. Napomenuo je kako je i sedmodnevna incidencija u porastu i iznosi 160 zaraza dnevno, što je prema Anschoberovim riječima „bilo za očekivati“.
Istraživački projekt EU-a za tirolski okrug Schwaz nazvao je „dobrim korakom zajedništva“ u EU u zaštiti građana od širenja virusnih mutacija.
Znanstvenica Paulke-Korinek je istraživački EU projekt za Schwaz u kojem će biti procijepljeno 100.000 ljudi nazvala „medicinskim poklonom“.
Pokrajinski poglavar Tirola Günther Platter i njegova zamjenica Ingrid Felipe, koji su se virtualno uključivali na bečku Pressicu najavili su da će cijepljenje stanovnika starijih od 16 godina u Schwazu početi 11. Ožujka. Izrazili su zadovoljstvo da će upravo navedeni tirolski stambeni okrug postati „europska regija istraživanja“.
Nizozemci su najveći neradnici! Pogledajte u kojim zemljama se radi najmanje
EU je tvorevina nalik Jugoslaviji .