Zastupnik u ruskoj Dumi Vitalij Milonov predložio je ministru industrije i trgovine Denisu Manturovu preimenovanje i jasno označavanje mesnih proizvoda s manje od 50 posto mesa, kao i umjetnih limunada i drugih sokova, kako bi potrošači znali što jedu i piju i zaštitili svoje zdravlje.
Milonov upozorava da mnogi mesni proizvodi koji se prodaju u tamošnjim dućanima "često nemaju nikakve veze s mesom". Štoviše, uvjeren je da proizvođači i trgovci takvih proizvoda "namjerno iskrivljuju njihove nazive" čime potrošače dovode u zabludu.
"Logičan korak države u takvoj situaciji bila bi zabrana proizvođačima i trgovcima svih razina koristiti nazive proizvoda kojima obmanjuju potrošače", kaže Milovov u pismu nadležnom ministru.
Ako, primjerice, kobasica sadrži manje od 50 posto "prvoga" mesa, ne bi je se smjelo tako nazivati, nego "imitacijom kobasičarskog proizvoda", a na etiketi bi trebali biti naznačeni i vjerojatni zdravstveni rizici koji mogu nastati pri učestaloj konzumaciji takve zamjenske kobasice, smatra zastupnik.
Slično je po njegovu mišljenju i s osvježavajućim napicima, mahom uvoznim, koji su zatrpali police ruskih dućana i koji su, upozorava, "stopostotna kemija" koja može ozbiljno narušiti zdravlje potrošača svih dobi.
"Nije u redu kada se skup štetnih tekućih kemijskih elemenata naziva limunadom", piše Milonov. Za takvo što predlaže naziv "kemijski sintetizirani napitak". Kao i kod mesnih prerađevina, nužnim smatra upozorenje o zdravstvenim rizicima.
Deset zdravih alternativa vašoj omiljenoj brzoj hrani
A kaj kod nas sa "pravim" mesom, uvezenim bogtepita od kud, a koje je, kao robne rezerve, neka država držala zamrznuto dvadesetak godina, pa ga nama uvalila za par kuna po kili?