RAT U EUROPI

Britanski analitičari: Ukrajinska ofenziva je značajan pritisak za rusku vojsku

Foto: Stringer/REUTERS
Ukrainian servicemen fire mortar on front line in Donetsk region
Foto: Stringer/REUTERS
Ukrainian servicemen fire mortar on front line in Donetsk region
Foto: IAEA/REUTERS
IAEA expert mission visits Zaporizhzhia Nuclear Power Plant
Foto: VALENTYN REZNICHENKO VIA TELEGRA
Building is damaged following a Russian military strike in the location given as Dnipropetrovsk region
Foto: AMMAR AWAD/REUTERS
Broken windows of a damaged kindergarten is seen following recent Russian shelling in the city of Slovyansk
Autori Vecernji.hr, Hina
03.09.2022.
u 16:56
Ukrajina planira podržati Njemačku u naporima da okonča ovisnost o uvozu ruske energije i ponuditi najvećem europskom gospodarstvu da ga opskrbljuje električnom energijom
Pogledaj originalni članak

Danas je 192. dan rata u Ukrajini. Ruski Gazprom objavio je u petak da se isporuke plina preko Sjevernog toka 1 neće u subotu nastaviti, nakon što je utvrđeno da na glavnoj plinskoj turbini na kompresorskoj stanici Portovaja u blizini Sankt Peterburga curi ulje. Gazprom kaže da turbina ne može sigurno raditi dok se istjecanje ne riješi, a nije dao nikakav vremenski okvir kada bi plin mogao ponovno krenuti kroz plinovod što se trebalo dogoditi danas, nakon trodnevne stanke radi održavanja.

Poštovani čitatelji, ovaj članak sa praćenjem događaja prethodnog dana je završen. Situaciju u Ukrajini iz minute u minutu sada možete pratiti u novom članku

Tijek događaja:

16:55 -  Ruski Gazprom rekao je u subotu da je tvrtka Siemens Energy spremna pomoći u popravku oštećene opreme za plinovod Sjeverni tok 1, no nema raspoloživog pogona za taj posao. 

Kremlj je okrivio zapadne sankcije za prekid isporuke plina Sjevernim tokom 1 za teškoće pri obavljanju redovitog održavanja, no zapadni dužnosnici odbacuju takve tvrdnje, a Siemens Energy kazao je da sankcije ne priječe održavanje.

14:30 Od početka ruske invazije na Ukrajinu ubijeno je najmanje 380 djece, objavilo je u subotu ukrajinsko javno tužiteljstvo na Telegramu. U istom je razdoblju ozlijeđeno najmanje još 737 djece.

Državno tužiteljstvo je istaknulo da je riječ o preliminarnim brojkama jer je teško prikupiti podatke s područja pod ruskom okupacijom i onih gdje se trenutačno vode borbe. U pokrajini Doneck u istočnoj Ukrajini najviše je ozlijeđene djece, njih 388, a slijedi Harkiv s 204. Dosad je materijalnu štetu pretrpjelo ukupno 2328 obrazovnih ustanova, od čega ih je 289 u potpunosti uništeno.

Vlasti za zločine okrivljuju Rusiju. Ljudske žrtve i materijalna šteta nastali su nakon ruskog napada na Ukrajinu prije više od šest mjeseci.

13:00 Ukrajina provodi ofenzivu širih razmjera u svom južnom dijelu, u pokrajini Herson, čime vrši pritisak  na rusku vojsku, objavilo je u subotu britansko ministarstvo obrane na Twitteru.

"Jedna od značajki ove ofenzive je kontinuirano napredovanje na širokoj fronti zapadno od rijeke Dnjepar, s fokusom na tri osovine unutar oblasti Herson koja je pod ruskom okupacijom", izvijestilo je britansko ministarstvo.

Analitičari smatraju da su ove operacije, iako možda u ovom trenutku nemaju direktan cilj, iznenadile Ruse iskoristivši loše stanje u logistici, vodstvu i administraciji. "Borbe se nastavljaju i na područjima Donbasa i Harkiva, pa će za ruske zapovjednike u sljedećim danima ključna odluka biti gdje rasporediti bilo kakve pričuvne snage koje mogu dovesti", dodalo je britansko ministarstvo u svojoj objavi.

Britansko ministarstvo obrane objavljuje podatke koje prikupljanju njegove tajne službe od početka ruske invazije na Ukrajinu. No, Rusija optužuje Veliku Britaniju za vođenje ciljane kampanje dezinformiranja.

10:00 Velika pozornost svjetske javnosti i dalje je na nuklearki Zaporižja koja se nalazi na jugoistoku Ukrajine i trenutno je pod ruskom okupacijom. Na međunarodnoj razini raste zabrinutost zbog opasnosti da bi ova situacija mogla dovesti do nuklearne katastrofe u ukrajinskoj nuklearki, najvećoj u Europi.

08:00 - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u svom se večernjem obraćanju osvrnuo na odluku članica skupine G7 da ograniče cijenu ruske nafte.

- Borimo se za podršku i razumijevanje Ukrajine u svim europskim zemljama. Svaki put podsjećamo da je zaštita Ukrajine zaštita cijele Europe, cijelog demokratskog svijeta. Upravo s tog gledišta vrijedi razmotriti odluku koju su danas dogovorile zemlje G7 da ograniče cijenu ruske nafte. Kada se ovaj mehanizam implementira, postat će važan element zaštite civiliziranih zemalja i energetskih tržišta od ruske agresije. Doista, cijena ruskog plina također mora biti ograničena. Zahvalan sam predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen koja je to danas rekla - naveo je. 

07:18 - Ukrajina planira podržati Njemačku u naporima da okonča ovisnost o uvozu ruske energije i ponuditi najvećem europskom gospodarstvu da ga opskrbljuje električnom energijom. 

"Ukrajina trenutačno izvozi svoju električnu energiju u Moldaviju, Rumunjsku, Slovačku i Poljsku. Prilično smo spremni proširiti naš izvoz u Njemačku", rekao je ukrajinski premijer Denis Šmihal za dpa.

"Imamo dovoljno električne energije u Ukrajini zahvaljujući našim nuklearnim elektranama", rekao je Šmihal i dodao da će to pitanje otvoriti tijekom posjeta Njemačkoj ovog vikenda. Šmihal bi trebao doći u Berlin u subotu, a u nedjelju bi se trebao sastati s kancelarom Olafom Scholzom.

Ukrajina je sredinom ožujka sinkronizirala svoju elektroenergetsku mrežu s europskom mrežom. Kijev otada izvozi između 400 i 700 megavata električne energije dnevno u Europsku uniju i Moldaviju. Šmihal sada želi povećati izvozne kvote za EU. "To bi bilo jako dobro za obje strane. EU bi dobila više energije, a mi bismo dobili devize koje su nam prijeko potrebne", rekao je ukrajinski premijer.

07:15 - Moskva koristi energiju kao oružje protiv Europe, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće komentirajući obustavu isporuke plina Sjevernim tokom 1.

"Nažalost nije iznenađujuće da Rusija nastavlja koristiti energiju kao oružje protiv europskih potrošača", naveo je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost (NSC) u e-mailu Reutersu o zatvaranju plinovoda kojim se isporučuje plin u Europu.

Glasnogovornik NSC-a rekao je da Sjedinjene Države i Europa surađuju kako bi osigurale dostatne zalihe.

"Kao rezultat ovih napora, europsko skladište plina bit će puno do kritične zimske sezone grijanja", rekao je glasnogovornik. "Ovi napori sami po sebi neće biti dovoljni i nastavit ćemo zajedno raditi na odgovoru na zabrinjavajuću energetsku sliku u Europi."

Očekuje se da će Europska unija zabraniti uvoz sirove nafte iz Rusije početkom prosinca, a rafiniranih proizvoda u veljači, u odgovoru na rusku invaziju na Ukrajinu. Članice skupine G7 službeno su se dogovorile u petak da će ograničiti cijenu ruske nafte. 

VIDEO Putin pali plin koji je trebao biti dostavljen Europi? Sateliti snimili neobičnu aktivnost u ruskom postrojenju

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 36

DU
Deleted user
21:25 03.09.2022.

Zelembaceva medijski-orijentirana ofanziva neslavno propala. Cak su "filmskom akcijom" pokusali osvojiti atomsku centralu ali to je propalo do te mjere da o tome Zapadni mediji sute. Kao sto sam rekao nasmrkani Zelembac i njegova ekipa rezisera, scenarista, glumaca pokusava rat voditi ko da snima film, ali nazalost mrtvi su ovdje pravi. Dajem Zelembacu do kraja godine kada ce ga njegova vojska svrgnuti.

ST
stomiovotreba
10:42 04.09.2022.

Po definiciji bi sankcije trebale nanijeti vise stete onome protiv koga su usmjerene, a ne onome koji sankcije provodi. U slucaju Rusije to se, na zalost, nije desilo. Zbog sankcija mi u EU nemamo plina i cijene divljaju, a Rusi sve vise zaradjuju.

GI
gira
10:03 04.09.2022.

Britanski kreatori rata u ukrajini.