Bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović rekla je u petak u razgovoru za portugalsku novinsku agenciju Lusu da je nezadovoljna što Europska unija nije otvorila pregovore o članstvu s Bosnom i Hercegovinom jer bi ondje mogao eskalirati konflikt započet sukobom Rusije i Ukrajine.
“Jako sam kritična prema EU-u. Čini me zadovoljnom činjenica da je Ukrajina dobila status kandidata, ali istovremeno jako zamjeram što još uvijek nisu otvoreni pregovori s BiH”, izjavila je 54-godišnja Grabar-Kitarović.
Bivša predsjednica sudjelovala je u petak u portugalskom gradiću Estorilu na konferenciji o globalnim izazovima. Na tom godišnjem skupu "Estoril Conferences" sudjelovala je i dok je bila predsjednica Hrvatske od 2015. do 2020. godine.
VIDEO: Kremlj poslao poruku: Naftu nećemo prodavati zemljama koje uvedu ograničenje cijena.
U području tzv. Zapadnog Balkana status kandidata za članstvo u EU imaju Srbija, Crna Gora, Albanija i Sjeverna Makedonija dok su BiH i Kosovo tek potencijalne kandidatkinje.
Upitana o potencijalnim opasnostima za destabilizaciju te regije, Grabar-Kitarović je spomenula situaciju na Kosovu, gdje se nalazi misija NATO saveza, te posebno situaciju u BiH.
“Pitam se trebamo li novi rat da ta zemlja napreduje prema EU-u”, upozorila je konzervativna političarka koja je bila i ministrica vanjskih poslova Hrvatske, posljednje zemlje koja je ušla u Europsku uniju 2013. godine.
Napomenula je kako BiH mora dovršiti provođenje reformi u području politike, pravosuđa, demokracije i administracije te da ta država treba ostati cjelovita.
“Razdvajanje BiH je apsolutno neprihvatljivo za sve nas”, izjavila je.
Bivša predsjednica je rekla kako Rusija i Srbija imaju otvorene odnose i surađuju pa zato Beograd nije uveo sankcije Moskvi zbog invazije na Ukrajinu.
“Također nije niti tajna da Milorad Dodik (član Predsjedništva BiH) redovito putuje u Rusiju na razgovore s Vladimirom Putinom o situaciji i putu kojeg slijediti”, napomenula je Grabar-Kitarović.
“Iskreno, da sam na mjestu predsjednika Putina, gdje bih počela pratiti probleme? Sigurno ne na svojoj granici, niti u direktnom konfliktu s NATO-om”, rekla je.
Grabar-Kitarović, koja je od 2011. do 2014. bila pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju, napomenula je da “situacija u BiH zaslužuje posebnu pažnju” ako je cilj završiti sukob u Ukrajini i izbjeći bilo kakvu novu eskalaciju tog konflikta.
Smatra da bi oružani sukob između Rusije i Ukrajine, koji je započeo 24.veljače, mogao potrajati pošto trenutačno ne vidi želju za njegovim diplomatskim okončanjem.
“Moramo nastaviti inzistirati na diplomatskom rješenju”, poručila je Grabar-Kitarović dodavši da Zapad treba ostati ujedinjen u stavu prema Rusiji te ne popuštati njenim pritiscima.
Naš narod je vjekovima bio prevrtljiv, popustljiv, nikad nije imao svoje ja, osim 1990., tada smo bili odlučni obraniti svoje i graditi si zemlju. Na stranu što to očito ne znamo raditi i zadržati, ali čim se okrenula politika, mi od vlastitog satrapa pravimo svog heroja. Danas Hrvati podržavaju notornog Milorada Dodika, samo zato što kroz hrvatsko pitanje u BiH želi na mala vrata ostvariti na kraju horizonta neovisnu srpsku državu koju bi nešto kasnije priključio Srbiji koja bi u skoku bez opaljenog metka došla na 50 km zračne linije od Zagreba. Istovremeno bi ostvario isto ili slično za Hrvate u BiH, pa smo odmah zaboravili golgotu koju je hrvatski narod proživio od te satrapije, tisuće žrtava, etničko čišćenje, Ratka Mladića, Radovana Karadžića i ostale tipove koji su neskriveno htjeli da Hrvat kao etnos nestane s "njihovih" područja. Zaboravila se Posavina, sve se zaboravilo. Naš narod treba znati da se ništa u odnosu prema nama nije promijenilo glede Srba u BiH i kad bi se situacija politički i vojno okrenula, vrlo lako bi ti isti današnji "saveznici" proveli do kraja ono o čemu mnogi od njih sanjaju i sad. Skupo smo dobili svoju zemlju, nemojmo se zavaravati.