U jednom od najvećih hrvatskih voćnjaka traktori stoje. Košare su prazne, a šest tisuća tona jabuka čekaju na granama da ih poberu berači. No, da nema Nepalaca, jabuke bi propale. Za novac koji se nudi u berbi domaća radna snaga ne želi raditi.
VIDEO: Satnica za branje jabuka je 22 kune: Domaćima premalo, Nepalci spašavaju stvar
Berbu je trenutačno zaustavilo vrijeme, ali da uopće počne, direktorica ovog voćnjaka morala je i početi planirati – na vrijeme, a to znači čak šest mjeseci ranije. Ima 30 radnika, za berbu joj je potrebno 300.
– Imamo stotinjak domaćih ljudi kojima smo osigurali prijevoz do voćnjaka te 200 inozemnih radnika koji su dijelom iz regije i većim dijelom iz Nepala. Osigurali smo im sve adekvatne uvjete jer trebaju i smještaj i prehranu te prijevoz autobusima do voćnjaka – rekla je za RTL Direkt Ivona Tupek, direktorica proizvodnje Moslavina voće.
Nepalci su tu već drugu godinu i spašavaju hrvatsku berbu jabuka. Smještaj su dobili u nekadašnjem radničkom hotelu u Ivanić-Gradu.
– Iz Nepala smo. Ovdje radimo, u Moslavini. Beremo jabuke. Sve je O.K. Ovdje smo jedan mjesec – izjavili su Nepalci.
Tupek je rekla i kako su prisiljeni na uvoz inozemne radne snage, ali i da su duge procedure što se tiče radnih dozvola i ugovora te ulaska tih radnika u Hrvatsku.
Domaću radnu snagu u najvećoj mjeri čine umirovljenici. – U pravilu trenutačna sezonska radna snaga u voćnjacima starija je populacija pa dolazimo do novog problema, a to je učinkovitost i kvaliteta same radne snage. U pravilu ste sretni ako dobijete nekog zaposlenika na uštrb te kvalitete i produktivnosti koju može dati tijekom berbe – rekao je Luka Cvitan iz Udruge proizvođača jabuka.
Satnica za branje jabuka iznosi 22 kune, domaćim beračima to je premalo.
Mjere za uštedu na snazi u Njemačkoj: Određeno koliko je stupnjeva dopušteno za grijanje!
Ako je 22 kune satnica, i ako to pomnožimo sa 160 ili 180 sati mjesečno dobivamo 3520 i 3960 kn što je minimalac. I to s pretpostavkom da je tih 22 kn neto. Poslova za minimalac ima na pretek i treba ponuditi nešto više od minimalca pa da bi se to zvalo plaćom. I pritom im trebaš na pdređeno vrijeme! Ma prekrasno. Jedino bi to umirovljenici mogli prihvatiti. Nešto mi govori da ti poslodavci neće naći radnike.