NJEMAČKA

Schroederova igra s velikim ulogom

20.02.2003.
u 00:00
U američkim se medijima već pojavljuju oglasi koji pozivaju na bojkot njemačke robe
Pogledaj originalni članak

BERLIN - Popularnost vladajućih socijaldemokrata njemačkog kancelara Gerharda Schroedera spala je na najnižu razinu u posljednjih pet godina.

Prema ispitivanju instituta Infratest dimap, da su iduće nedjelje izbori, za socijaldemokrate bi glasovalo samo 27 posto birača, dok bi CDU sa 49 posto osvojio uvjerljivu apsolutnu većinu.

Nikad u poslijeratnoj Njemačkoj vladajuća stranka nije, tako brzo nakon izborne pobjede, tako katastrofalno izgubila popularnost. U tomu ništa bitno nije promijenilo ni to što Schroederovo držanje prema iračkoj krizi podupire velika većina Nijemaca. Prema ispitivanju koje je objavio "Spiegel", više od dvije trećine Nijemaca podupire stajalište savezne vlade prema rješavanju iračke krize. To su potvrdile i masovne proturatne demonstracije i molitve na kojima se u Berlinu i drugim gradovima samo u posljednjih tjedan dana okupilo milijun ljudi.

Schroederovo kategoričko odbijanje vojne intervencije protiv Iraka dovelo je, međutim, do oštra prijepora unutar SPD-ova zastupničkog kluba u Bundestagu. Na za javnost zatvorenoj sjednici vodeći SPD-ov vanjskopolitički stručnjak Hans-Ulrich Klose otvoreno je Schroederu predbacio brojne pogreške u vođenju vanjske politike zbog čega je, prema njegovim riječima, njemačka vanjska politika postala "neuračunljiva". Na oštrini nije štedio ni Schroeder, koji je Kloseu poručio da se mora sramiti.

Kakve je razmjere prijepor poprimio, vidjelo se nakon Schroederova prošlotjednog očitovanja o iračkoj krizi u Bundestagu. Kad su nakon govora zastupnici vladajuće koalicije ustali i složno pljeskali, Klose je demonstrativno sjedio prekriženih ruku. Neki zastupnici CDU-a vidjeli su u tomu šansu za obaranje Schroedera, pa su zahtijevali skorašnje glasovanje o povjerenju saveznom kancelaru. Predsjednica CDU-a Angela Merkel zasad je, međutim, prijedlog odbila procijenivši da u ovom trenutku šanse za obaranje Schroedera ipak nisu dobre. Situacija bi se mogla promijeniti kad se pozornost javnosti od iračke krize vrati unutarnjopolitičkim temama, a tada će se vjerojatno jače osjetiti i negativne gospodarske posljedice njemačko-američkog prijepora oko Iraka.

SAD je već obustavio sve investicije u svojim vojnim bazama u Njemačkoj. Osim toga, u američkim se medijima pojavljuju oglasi koji pozivaju na bojkot njemačke robe. S obzirom na to da njemačko-američka trgovinska razmjena ima obujam od oko 100 milijardi eura, od čega više od 60 posto otpada na njemački izvoz u SAD, bojkot njemačke robe imao bi za Njemačku velike posljedice. Smanjenje samo 10 posto moglo bi prouzročiti recesiju.

A to bi još više pogoršalo položaj kancelara Schroedera i povećalo izglede za njegovo obaranje.

ANTO JANKOVIĆ

Pogledajte na vecernji.hr