Kolumna

SDP se mora osloboditi svog ‘ustaškog naslijeđa’

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zoran Milanović
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
milanović 2011
Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
milanović
Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
milanović
Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
milanović
17.09.2016.
u 14:08
Pogledaj originalni članak

Nakon izbornog fijaska SDP-a i promptne ostavke njezina dosadašnjeg lidera Zorana Milanovića, hrvatska je ljevica pred povijesnim izazovom i zadatkom – oslobađanjem od vlastitog ustaškog naslijeđa. Ne mislim tu samo na odricanje od Milanovićevih “desnih skretanja”.

Taj zadatak mora biti puno radikalniji. Po ambiciji obećava prevladati sva poduzeća u kojima se dosad hrvatska ljevica okušala. To znači odlučan zaokret od zamrzavanja povijesti na mitologiji 22. lipnja 1941. godine i iskreno suočavanje s vlastitom predrevolucionarnom, da ne kažem kontrarevolucionarnom, pretpoviješću.

Možda sve tamo negdje do Otokara Keršovanija koji drži nadgrobno slovo poginulima u Velebitskom ustanku. Revolucionarni žar uvijek zahvaća stvar u korijenu. Ljevičarski unuci morat će se obračunati s grijesima svojih filoustaških djedova, ne bi li, tako moralno pročišćeni, okrenuli novi list povijesti i zakoračili u svijetlu budućnost...

Šalu na stranu, ma što ljevica danas, nakon izbornog potopa učinila, ta budućnost nije nimalo svijetla. Pitanje je, u stvari, ima li ljevica u Hrvatskoj još ikakvu budućnost? Puno se tinte prosulo da bi se objasnilo što je uzrok potopa hrvatske ljevice. Naravno, po logici stvari, glavni se uzrok vidi u njezinu lideru – Zoranu Milanoviću, koji je već dao ostavku na mjesto predsjednika SDP-a. Jedni poraz pripisuju njegovu neobuzdanom i konfliktnom karakteru, drugi pak tome što je napustio tradicionalnu socijaldemokratsku politiku i stranku previše približio političkom i ekonomskom liberalizmu.

Mislim da ova objašnjenja više ocrtavaju negativ priželjkivane slike budućeg lidera hrvatske ljevice i politike koju bi trebao voditi, nego što doista opisuju uzroke njezina poraza. On bi, dakle, trebao biti umjeren i vratiti stranku socijaldemokratskim korijenima, onoj istinskoj, pravoj socijaldemokraciji...

Naravno, kad god se govori o “povratku”, “izvorima” i “pročišćenju”, kad god se metafizički poziva na “istinsko” i “pravo”, to je samo simptom odsustva bilo kakve vizije vlastite budućnosti. Revolucionarni zanos i žar prije su simptomi slabosti, nego dokaz snage.

Jer, na stolu nije samo pitanje budućnosti hrvatske ljevice, već i njena sadašnjost. A sadašnjost je takva da je Milanovićevim odlaskom hrvatska ljevica, u biti, osuđena na marginalizaciju na hrvatskoj političkoj sceni. Milanović je bio njezin vrhunac. Ovaj tijesni izborni poraz ono je što se od ljevice u Hrvatskoj moglo najviše izvući.

Milanović je bio eksces na povijesnoj nizbrdici ljevice uopće. Sada slijedi scenarij kakav ljevica proživljava svuda, od Slovenije, Mađarske i Poljske do Njemačke, Francuske, Velike Britanije, pa i Sjedinjenih Država. Za pretpostaviti je da će hrvatska ljevica nakon Milanovića sada izvući iz naftalina nekog pravovjernog socijaldemokrata, neku anakronu figuru poput Corbyna u Britaniji ili Sandersa u SAD-u.

 Milanovićeva glavna ideja bila je pokušati dati ljevici novi sadržaj da ne bi bila zbrisana u hudim i ljevici nesklonim vremenima nakon globalnog poraza socijalizma. To je ono što su ranije pokušali Bill Clinton u SAD-u, Tony Blair u Britaniji, Gerhard Schröder u Njemačkoj, a čemu je Blairov savjetnik Anthony Giddens pokušao priskrbiti ideološko pokriće u svojoj knjizi “Treći put”.

Ideja je bila definirati lijeve politike u situaciji kada je liberalni kapitalizam postao neupitan zadani okvir, bez sistemske alternative, kojemu se svi moraju prilagoditi. Jedini izlaz za ljevicu u toj situaciji bilo je odricanje od inzistiranja na tradicionalnim socijaldemokratskim ekonomskim politikama i okretanje onim kulturnim, promoviranju ljudskih i manjinskih prava, rodnih, identitetskih i kulturnih politika, zaštiti okoliša, i tako dalje. Na mjesto Marxa došli su Antonio Gramsci i Frankfurtska škola.

I to je ono što je u hrvatskim uvjetima pokušao učiniti Zoran Milanović. Njemu ekonomija više nije bila polje u kojem se ostvaruju ideološki postavi ljevice, već više stvar političkog pragmatizma. Nije imao nikakav ideološki problem s privatizacijom državnih poduzeća i uopće prihvaćanjem neoliberalnih politika, ako se to pokazalo pragmatičnim rješenjem.

Ali je zato, čak i kada to nije bilo politički pragmatično, svu svoju političku strast unosio u zaštitu prava manjina, žestoko je reafirmirao antifašistički diskurs, pokrenuo reformu obrazovanja, vodio ideološke ratove, itd. Odricanjem od takvih politika i zagovaranjem povratka “izvornoj socijaldemokraciji” i njezinim propalim ekonomskim rješenjima, hrvatska ljevica vraća se u ambis Ničega. Netko će joj već morati održati taj pogrebni govor.    

>> Raspudić: Ljevica još 10-ak godina neće 'doći ni blizu vlasti'

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar TAJSAM
TAJSAM
17:11 18.09.2016.

Oni niti nemaju ništa za kazati osim svakodnevnog govora o prošlosti i ustaštvu a nikako o doba kad je Broz ubijao Hrvate uz pomoć svih Srba koji su tvorili tu vladu, udbu i miliciju bivše države. Pa sad mogu kazati i hvaliti Dragom Bogu što su te riječi i dešavanja iza nas pa če svim stanovnicima Lijepe Naše svanuti sunce. Pozdrav dobrim ljudima