Ne dogovori li s otkupljivačima cijenu pšenice od 1,20 kuna, seljaci će za tjedan dana opet u traktorsku blokadu cesta i neće se povući dok svi iz Vlade ne podnesu ostavku, novi je ultimatum seljaka ministru Petru Čobankoviću, koji obećava još jedno vruće ljeto. Koordinacija seljačkih udruga pet slavonskih županija danas je na sastanku u Vinkovcima ustvrdila kako im je dosta da se otkupljivači, koji trenutačno za pšenicu nude najviše kunu, sa seljacima igraju kao s malom djecom i ne poštuju snižene standarde kvalitete po novom pravilniku Ministarstva poljoprivrede, po kojemu će se i pšenica koja je ranije završavala u stočnoj ishrani tretirati kao krušarica.
- Jedne godine važan im je hektolitar, druge gluten, treće neki drugi segment u pšenici prema kojem se formira otkupna cijena. Osim što izigravaju nas, izigravaju i državu jer ne poštuju standarde kvalitete koje je utvrdila Vlada. Gdje je tu pravna država? Ona, izgleda, postoji samo za nas seljake kada se nas treba proganjati zbog neplaćenih poreza, sudjelovanja na prosvjedima i slično. Dosta nam je svega i ako otkupna cijena pšenice ne bude 1,20 kuna, što je bio naš minimum prije poplava i zbog njih pričinjenih šteta, blokirat ćemo ceste dok ne odstupi i kompletna Vlada - upozorio je predsjednik Hrvatskoga seljačkog saveza Vukovarsko-srijemske županije Tomislav Pokrovac, zaboravljajući da su baš seljaci prije nekoliko godina inzistirali na tržišnim cijenama krušarice.
Kao da je i on zaboravio na zakone tržišta, Čobanković je danas kazao da dijeli njihovo nezadovoljstvo i obećao ispitati “maćehinski” odnos mlinara prema proizvođačima. Iz Žitozajednice pak poručuju kako ministar hladne glave treba mijenjati regulativu, koju propisuje i EU, a ne zbog kupovanja socijalnog mira. Tvrde kako je takvo ponašanje i ucjenjivanje seljaka sigurno izvan svakog zakona.
- Iznenađuje kako jedan ministar može štititi samo jedan segment svoga resora. Vi ste i naš ministar - poručuju i pitaju gdje su Olgica Spevec i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja koja jamči pravednu tržišnu ekonomiju u Hrvatskoj. Nitko, tvrde, ne tjera seljake da sada prodaju svoju pšenicu. Nitko im ne brani da je uskladište i čekaju višu cijenu, ali sada je ona - najviše kunu za kilogram.
Ništa im ne dajte, samo žive na našoj grbači. Svima nogu u stražnjicu potjerati ih u polje da rade.