Američki predsjednik Joe Biden izazvao je svojevrsni kaos na međunarodnoj političkoj sceni, konačno dopustivši Ukrajini ovih dana da koristi projektile dugog dometa na ciljeve unutar teritorija Rusije. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u satima nakon odobrenja SAD-a poručio je: ''Projektili će govoriti sami za sebe'', a u nakon toga uslijedio je i oštar odgovor Rusije.
Nakon što je pao mrak, Ukrajinci su lansirali čak osam raketa Vojnog taktičkog raketnog sustava od skoro 1.700 kilograma, i to na rusko skladište projektila u Karačevu, u zapadnoj ruskoj oblasti Brjansk koja se nalazi stotinjak kilometara od od granice s Ukrajinom. Forbes navodi kako je i kristalno jasno zašto bi gađali to područje.
Naime, Ukrajinci su zapravo gađali 67. glavnu raketno-topničku upravu u Brjansku, što se smatra jednim od najvećih skladišta streljiva u Rusiji. Ono se prostire na čak 3.37 četvornih kilometara, a već je jednom bilo meta Ukrajinaca, kada su isti arsenal gađali i 8. listopada. Međutim, Rusi tvrde kako je protuzračna obrana uspjela oboriti pet od osam nadolazećih raketa, dok su uspjeli djelomično oštetiti šestu, čiji su dijelovi navodno pali u tehničku zonu vojnog objekta i uzrokovali požar. S druge strane, Reuters navodi kako su Rusi oborili tek dvije rakete.
Inače, Bijela kuća odbijala je zahtjeve Ukrajinaca da koriste američke ATACMS-e na ruskom tlu, a ti su se zahtjevi pojačali nakon što su Ukrajinci upali u kolovozu u rusku regiju Kursk i okupirali neke dijelove. S obzirom da podrške s američke strane dosad nije bilo, Kijev je dosad koristio ATACMS-e iz 1990-ih. Razlog u promjeni stava Bidenove administracije, navodi Forbes, leži u činjenici da je Sjeverna Koreja poslala tisuće svojih vojnika da pomognu ruskim trupama u protuofenzivi u Kursku. Iako se vjerovalo da će oni donijeti prevagu, to se zasad nije dogodilo, a Ukrajinci i dalje drže oko 650 kvadratnih kilometra ruskog teritorija.
Da su Rusi polako predviđali ovakvu promjenu smjera politike u SAD-u moglo se vidjeti još prije mjesec dana, kada je Kremlj naredio dodatnu zaštitu u svojim najranjivijim objektima oko Kurska. ''Dokazi upućuju na to da Rusija utvrđuje svoju vojnu zračnu bazu Kursk od početka listopada'', iznio je tu tvrdnju Tatargami, osnivač analitičke skupine Frontelligence Insight.
Inače, SAD je prvi put isporučio rakete ATACMS Ukrajini u listopadu 2023., nakon višemjesečnog razmatranja. U paketu su bili samo stariji modeli s dometom od 165 kilometara. No i s njima su Ukrajinci nanijeli nekoliko bolnih udara ruskim snagama, te je njime uništen i skupi protuzračni sustav S-400 na Krimu. U travnju ove godine SAD je počeo isporuku novijih varijanti ATACMS-a s dometom od oko 300 kilometara.
Rusi 1000 dana napadaju i mrcvare Ukrajinu a kad Ukrajina uzvrati onda je to nečuveno. Koje li drskosti od Ukrajinaca.