Devetodnevnim štrajkom medicinske sestre izborile su za svoju struku rješenja pitanja koja nitko nije desetljećima ni otvorio, rekla je Anica Prašnjak, šefica Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara.
Postignut je sporazum koji je temelj za sustavno rješavanje problema sestrinstva, a to su nezapošljavanje unatoč kroničnom manjku sestara, reguliranje nagomilanih prekovremenih sati, plaćanje rada pripravnica i priznavanje naobrazbe sestara.
Previše prekovremenih
U sustavu zdravstva nedostaje 12.000 medicinskih sestara i tehničara, a na burzi rada samo ih je 2000. Ondje gdje ih treba, odnosno u skladu s iskazanim potrebama u zdravstvenim ustanovama te uz suglasnost ministra zdravlja, dopustit će se njihovo zapošljavanje, kako na mjestima s kojih je netko otišao umirovljenjem ili zbog smrti, tako i u slučajevima kada nekome istječe ugovor o radu na određeno vrijeme.
Upravo jer ih je premalo, sestre imaju puno prekovremenih sati iz redovne satnice – to znači da umjesto redovnih 160 radnih sati mjesečno one stalno imaju po 180 do 190, a ljeti i do 240 sati, koji ne samo da se nisu plaćali nego se nisu ni evidentirali.
– Do 31. prosinca popisat će se ti sati, od ustanove do ustanove i od osobe do osobe, do unatrag tri godine, koliko materijalna prava ne zastarijevaju. Potom će se utvrditi način i dinamika njihova plaćanja, dakako, u skladu s gospodarskim mogućnostima – rekla je Anica Prašnjak i dodala kako je za svaku sestru tu riječ o, ugrubo, mjesec dana besplatnog rada na godinu. Puno je tužbi na sudu podignutih zbog tog neplaćanja, i one će zapravo državu više koštati nego da se rad uredno plaćao. Sporazumom je predviđeno pa će se sestrama u dogledno vrijeme priznavati koeficijent složenosti poslova prema njihovoj razini obrazovanja.
– Sestre imaju sveučilišne i veleučilišne razine obrazovanja, nekoliko je doktorica sestrinstva, ima magistrica sestrinstva. Te su razine obrazovanja nužne za, primjerice, mjesto glavne sestre, rad u školama, rukovođenje klinikama – objašnjava Prašnjak javnosti manje poznate činjenice i dodaje kako jedna dr. sestrinstva, recimo, vodi jedan dom zdravlja.
Rokovi zadani
Radna skupina počet će 1. listopada raditi na uredbi o koeficijentima složenosti poslova, koja bi trebala biti gotova do kraja prosinca. Kad je riječ o pripravnicima, i oni su obuhvaćeni sporazumom. Dosad su sestre pripravnice radile volonterski jer moraju proći pripravnički staž prije stručnog ispita i licencije, a plaćat će im se otprilike 80 posto plaće tog radnog mjesta. Ipak, primjena svega dogovorenog ovisit će uvelike o financijskim mogućnostima države.