PRIJENOSNICI BOLESTI

Sezona krpelja u punom jeku, dosad 112 zaraženih. Obratite pažnju ako imate neke od ovih simptoma

Foto: Marijan Susenj/PIXSELL
Koprivnica: Krpelj Sklopec, ilustracija
Foto: Sasa Miljevic / PIXSELL
Pula: Prolje?e je vrijeme krpelja
Foto: Marijan Murat/DPA
Krpelj
07.06.2024.
u 12:49
HZJZ upozorava da se krpelji nalaze na grmovima i raslinju do visine jednog metra, zbog čega ih djeca najčešće pokupe na glavi
Pogledaj originalni članak

Sezona krpelja je u punom zamahu, a iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) za 24sata kažu kako je od početka godine zabilježeno 110 slučajeva Lajmske bolesti (borelioze) i dva slučaja krpeljnog meningoencefalitisa (KME). Krpelji su najaktivniji od travnja do kraja lipnja te u ranu jesen. Iz HZJZ-a ne žele nagađati što nas očekuje do kraja sezone, ali napominju da bi broj krpelja mogao biti velik zbog obilnih kiša i visokih temperatura.

Prošle godine zabilježeno je 271 slučaj Lajmske bolesti i devet slučajeva krpeljnog meningoencefalitisa (KME). Dr. sc. Marko Kutleša, voditelj intenzivne skrbi u Zavodu za intenzivnu medicinu i infektologiju Klinike dr. Fran Mihaljević u Zagrebu, napominje da su ove godine imali nekoliko pacijenata hospitaliziranih zbog ugriza krpelja. - Bili su to slučajevi krpeljnog meningoencefalitisa, nije bilo težih simptoma i svi su se oporavili, izjavio je dr. Kutleša. Rizičnim skupinama poput šumskih radnika, planinara i izletnika savjetuje se cijepljenje.

VEZANI ČLANCI: 

U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" objašnjavaju da inkubacija KME-a traje tjedan do dva, a početni simptomi nalikuju gripi: umor, visoka temperatura, glavobolja, opća klonulost, mučnina, povraćanje i bolovi u mišićima. Samo kod manjeg broja zaraženih bolest prelazi u drugu fazu s meningitisom i ozbiljnijim simptomima poput jake glavobolje, povraćanja i ukočenosti vrata. Bolest se mora liječiti u bolnici.

Dr. Kutleša ističe da je simptom borelioze osip koji izgleda kao meta te temperatura koja može biti prisutna i bez osipa. Lajmska bolest često prolazi neprimijećeno, ali se manifestira kao prstenasta kožna promjena koja se širi prosječno centimetar dnevno. Preporučuje se rano liječenje antibioticima kako bi se izbjegle komplikacije.

HZJZ upozorava da se krpelji nalaze na grmovima i raslinju do visine jednog metra, zbog čega ih djeca najčešće pokupe na glavi. Preporučuje se nošenje dugih rukava i hlača te svijetle odjeće kako bi se krpelji lakše uočili. Repelenti su također učinkovita zaštita. Nakon povratka iz prirode, potrebno je temeljito pregledati tijelo i ukloniti krpelje. Krpelje treba ukloniti pincetom blizu kože i dezinficirati mjesto uboda. Liječniku se treba javiti ako se pojave simptomi unutar mjesec dana. Ne treba svaki ugriz krpelja zahtijevati odlazak liječniku, već samo ako se pojave simptomi. Osobe koje često borave u šumi trebaju se cijepiti protiv KME-a, što osigurava zaštitu od tri do četiri godine. O cijepljenju se može posavjetovati s epidemiologom u nadležnom zavodu za javno zdravstvo ili HZJZ-u.

GALERIJA Mehaničari otkrivaju 5 automobila s kojima nećete prijeći ni 160 tisuća kilometara

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.