NUDE TRI RJEŠENJA

Sindikati Petrokemije poručili Vladi: 'Riješite situaciju ili vratite dite materi'

Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
U Sisku održana konferencija za medije o problemima Petrokemije
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
U Sisku održana konferencija za medije o problemima Petrokemije
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
U Sisku održana konferencija za medije o problemima Petrokemije
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
U Sisku održana konferencija za medije o problemima Petrokemije
23.03.2023.
u 12:54
Sindikati ističu kako je očito postignut dogovor između PPDa, INAe I Yildrima, no da od strane države još nema rješenja
Pogledaj originalni članak

Sindikati kutinske Petrokemije ponudili su Vladi RH tri rješenja kojima je cilj da se čim prije počne proizvoditi mineralna gnojiva u Kutini. „Pokrenite proizvodnju sa sadašnjim vlasnicima, a to su INA i PPD. Ili riješite situaciju sa turskim Yildrimom, ili ih odbijte ili dajte dozvolu za njihovo preuzimanje udjela od INAe i PPDa. Ako to ne ide, vratite dite materi. Uvjeren sam da bi danas Republika Hrvatska za male novce mogla postati novi vlasnik Petrokemije ako INA i PPD to više ne žele biti“ – rekao je na današnjoj tiskovnoj konferenciji u Kutini predsjednik sindikata EKN Željko Klaus. 

Sindikati upozoravaju kako je trenutačna situacija neodrživa.

PAD POTROŠNJE

U Hrvatskoj lani potrošeno najmanje plina u zadnjih 10 godina, nekoliko je razloga za to

Treba reći, naravno, da u ukupnoj potrošnji Hrvatske kućanstva čine 49 posto, a u HEP-u ističu kako je plina bilo dovoljno jer lani ga je, preko LNG-a na Krku ušlo 26.500 gigavatsati, odnosno 70 posto ukupnog prometa plinom u Hrvatskoj. Za usporedbu, preko kopna stiglo je nešto više od pet tisuća gigavatsati ruskog plina, dok ga je iz domaće proizvodnje bilo šest tisuća, odnosno 15,9 posto godišnjih količina, 5,8 posto manje nego godinu prije.

„Stari vlasnici očito to više ne žele biti, novi vlasnici ne mogu ući u vlasništvo, a uprava ne može ništa jer su u vlasničkom vakuumu. A proizvodnje nema.  Ako proizvodnja ne krene uskoro,  Petrokemija će nestati. Radnici već sada odlaze jer se ne proizvodi duže od godine dana, najavljuju se novi odlasci i na kraju neće imati tko pokrenuti proizvodnju uopće“ – dodao je Klaus podsjetivši kako su sindikati 2017., kada je u vlasništvo ukazili Ina i PPD,pristali na konsenzus na molbu premijera Andreja Plenkovića.

„Rekli smo tada da nećemo kočiti proces, ali da to mora ići kako treba. Iako je i bilo razloga od tada da reagirao nekad imali smo viši interes na umu, a to je opstanak Petrokemije. Sada od premijera Plenkovića mi tražimo da napravi konsenzus s nekim od aktera i da krene proizvodnja“- poručio je Željko Klaus. Sindikati ističu kako je očito postignut dogovor između PPDa, INAe I Yildrima, no da od strane države još nema rješenja. 

„Nemamo informaciju gdje je zapelo, ni INA ni PPD kažu da isto tako to ne znaju, a zašto se ne prebacuje međudioničarski ugovor države,  INAe I PPDa na Yildrim nije jasno. Od države je muk, možda to i znači  da se rješenje traži,  ali vrijeme prolazi.“ – poručio je Klaus. Sindikati stoga traže sastanak s ministrom gospodarstva Filipovićem na kojem bi bili svi partneri, a do tada su najavili veliki skup radnika na kojem bi se dogovorile sindikalne akcije. „Radnike najviše brine Filipovićeva izjava da se on brine o našim radnicima jer sjećaju se identične izjave drugog ministra da brine o radnicima sisačke Rafinerije. Stoga ih je strah da Kutina ne završi kao Sisak “ – dodao je glavni povjerenik sindikata EKN-a za Petrokemiju Davor Rakić.

>> VIDEO Tri godine od potresa: Jedan ugašeni život, 27 ozlijeđenih, srušena krovišta, popucale fasade...


 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

EZ
ezer
21:42 27.03.2023.

Neki još uvijek žele tvornice radnicima, to je vrijeme iza nas i nikada se neće vratiti. Kad je gubitak veći od dobitka bolje ne raditi, jeftinije ljudima dati socijalnu pomoć.

PR
propalismoFranjoskroz
13:59 23.03.2023.

Plenkovic će ostati zapamćen jedino po tome da je ugasio sve industrije u Hrvatskoj

KP
kradoljub.profiter
13:03 23.03.2023.

Netko je dobio postotak da ne proradi.