KUTINA

Sindikati Petrokemije traže početak proizvodnje i odluku o prijenosu vlasništva

Kutina: U Petrokemiji otvoren je novi pogon za pakiranje
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
1/4
20.03.2023.
u 11:43

Potaknuti odugovlačenjem prijenosa vlasništva turskim investitorima i izostankom ozbiljnije proizvodnje gnojiva u Petrokemiji sindikati su danas od Uprave zatražili da donese odluku o pripremi postrojenja za pokretanje i o rokovima za početak proizvodnje pojedinih postrojenja čim je prije moguće te od Vlade da donese odluku kojom će se završiti proces promjene vlasništva

Sindikati Petrokemije zatražili su danas od Uprave Petrokemije da donese odluku o pripremi postrojenja za pokretanje i o rokovima za početak proizvodnje pojedinih postrojenja čim je prije moguće te od Vlade RH, kao najvećeg pojedinačnog vlasnika da odmah, u najkraćem roku, donese odluku kojom će se završiti proces promjene vlasništva nad dijelom dionica Petrokemije. „Svako daljnje odgađanje je neprihvatljivo.“ – ističu u zajedničkom priopćenju reprezentativni sindikati Petrokemije - sindikat EKN-a Petrokemije i sindikat DEMOS-HUS Petrokemije. Sindikati su zasužili svoje povjerenike u Petrokemiji da se zajedno s radnicima počnu pripremati za moguće sindikalne akcije te Radničko vijeće Petrokemije da s Upravom društva organizira centralni Skup radnika na kojem će 1300 zaposlenih poslati posljednje upozorenje svima i razmotriti buduće zajedničke aktivnosti.

„Tražimo od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja da hitno organizira sastanak na kojem će, osim ministra, biti predstavnici INA-e, PPD-a, Yildirim Group i reprezentativnih sindikata Petrokemije. Kao predstavnici radnika Petrokemije imamo pravo znati tko i zašto odgađa odluke koje su već trebale biti donešene.“ – napominju sindikalisti čija je reakcija potaknuta odugovlačenjem prijenosa vlasništva turskim investitorima i izostankom ozbiljnije proizvodnje gnojiva u Petrokemiji. Naime, pogoni su radili te nekoliko tjedana i proizvodili osnovnuvrstu gnojiva za koju su otprije imali u skladištima sirovine,a  sve kako one ne bi propale. „Nakon što postrojenja za proizvodnju nisu radila godinu dana zbog cijene plina sada, kad su se cijene spustile i stabilizirale, ne postoji niti jedan razlog da se proizvodnja ne pokrene. Upravo suprotno, svaki dan odgađanja izravno ide na štetu interesa Republike Hrvatske.

Na žalost vlasnici Petrokemije, država s više od 40% te INA i PPD zajedno s više od 54% bez ikakvog obrazloženja i dalje priječe pokretanje proizvodnje nanoseći štetu ne samo Petrokemiji i njenim radnicima nego hrvatskoj poljoprivredi, gospodarstvu u cjelini i svim građanima, povećavajući, svojim nemarom, ionako preveliku ovisnost RH o uvozu hrane. Istodobno, Vlada RH još uvijek nije odlučila hoće li se i na koji način privesti kraju proces prijenosa vlasništva nad dijelom dionica Petrokemije za koje već dvije godine interes iskazuje Yildirim Group, tvrtka turskih vlasnika sa sjedištem u Amsterdamu, koja se, između ostalog, bavi proizvodnjom i trgovinom mineralnim gnojivom. Držimo da kad već nije do sada, odluku o tome treba donijeti čim prije i bez daljnjih odgađanja – kakva god odluka bila.“ – dodaju sindikati u svom današnjem priopćenju.

VIDEO: Prevozio suho meso i cigarete preko granice u Hrvatsku, pa dobio kaznu od 1650 eura

Komentara 1

TR
trpimir2022
12:59 20.03.2023.

Mi u Vladi imamo stručnjake koji znaju riješiti svaki problem na našu štetu, a niti jedan u našu korist. Opet će sve riješiti A.P. u korist svoje briselske karijere, pa ako uspije uključiti Petrokemiju u EU lanac proizvodnje streljiva zaa Ukrajinu, super za Petrokemiju. Koga briga što će se pojaviti kao mogući cilj neke zalutale rakete s ratnog područja.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije