Nema konačnog dogovora sindikata javnih službi i Vlade, ali napravljen je prvi korak prema cilju. Sindikati pristaju na neisplatu božićnice u ovoj godini, a iduće godine nema ni božićnice, ali ni regresa ni jubilarne nagrade većem dijelu zaposlenih. Jubilarne nagrade ostaju samo onima koji odlaze u mirovinu, a to je zanemariv dio javnih službenika. To je u ovoj godini ušteda od 312,5 milijuna kuna na božićnici te oko 800 milijuna kuna u idućoj godini. Dogovor je postignut i o smanjenju dnevnice sa 170 na 150 kuna.
Glavni dio dogovora nije postignut. Na stolu je ili smanjenje dodatka za minuli rad sa 0,5 na 0,3 posto ili naknada za prijevoz. I jedno i drugo donosi godišnju uštedu od milijardu kuna, odnosno 500 milijuna do kraja godine. Skupa s božićnicom postignuta ušteda narasla bi na 800 milijuna kuna, što je daleko od najavljene dvije milijarde.
Neki sindikati spremni i na smanjenje dodataka
– Ako se ne pristane ni na naknadu za prijevoz, onda ostaje još naknada za bolovanje – nagovijestio je ministar Mirando Mrsić u izjavi za medije.
Iz izvora bliskih sindikatima doznajemo da su neki sindikalisti željeli pristati i na smanjenje dodatka.
– Ovo je jako bolno, ali možda postoji modalitet kako regulirati isplatu naknade za prijevoz pa da je primaju samo radnici kojima to zaista treba, a ne zato što je to na godišnjoj razini milijarda kuna da nadrljaju potrebiti – kazala je Spomenka Avberšek, čelnica nezavisnog sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj skrbi. Njezin je plan bio ponuditi Vladi da se ne isplati regres za ovu godinu, ako bi to značilo zadržavanje dodatka za minuli staž.
Mihaljević: Stradavaju i najstariji i najmlađi
Prije sastanka sindikalist Branimir Mihaljević iz srednjeg školstva isticao je da Vlada svojim prijedlogom kažnjava najstarije radnike, ali ukidanjem naknade za prijevoz stradavaju najmlađi. Naime, dodatak za minuli staž za osobu s visokom stručnom spremom koja ima pet godina radnog staža iznosi manje od 100 kuna, a najmanji iznos naknade za prijevoz je 360 kuna pa se time udara na džep te generacije. Ništa do kraja ipak nije dogovoreno ni stavljeno na papir pa u petak, kada se nastavljaju pregovori, možemo očekivati još novih prijedloga.
Podsjetimo, iz izvora iz Banskih dvora potvrdili su da pregovore neće otezati već će, ako se u petak ne postigne sporazum, krenuti u postupak otkazivanja Temeljnog kolektivnog ugovora. U ponedjeljak počinju pregovori državnim službenicima od kojih će se tražiti isto kao i od javnih službenika.
znam da papige pričaju ali da pregovaraju to nisam znao:)))