Prijedlog Zakona o saniranju posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije predlaže se zbog ublažavanja posljedica nastalih uslijed katastrofalnih poplava koje su tijekom svibnja 2014.pogodile područje Vukovarsko-srijemske županije te svojim opsegom i intenzitetom i neočekivanošću ugrozile zdravlje i živote većeg broja ljudi, imovine i okoliša, objasnio je jutros u Saboru ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.
HDZ-ov Ivan Šuker poručio je pak da je zakon neprovediv jer se krovni zakoni ne mogu mijenjati nekim drugim zakonima. – Vlada bi trebala napraviti izmjenu Zakona o izvršenju državnog proračuna, čime bi riješila velik dio problema – rekao je Šuker koji zamjera što u Sabor nije došao i ministar financija s obzirom na to da se ključne odredbe zakona odnose baš na njegov resor.
"Namjera Vlade nije izbjegavanje redovnog postupka"
– Vjerujem kako namjera Vlade nije izbjegavanje redovnog postupka posebno u onom dijelu gdje se u pet posto proračuna može intervenirati – odgovorio mu je Ostojić koji očekuje da će se zahvaljujući zakonu situacija na ugroženom području normalizirati u roku od godinu dana.
Odmah po donošenju zakona trebaju se donijeti programi koji će sadržavati mjere aktivnosti obnove i saniranja posljedica poplava, zaštite zdravlja ljudi, obnove stambenih i gospodarskih zgrada te zgrada javne namjene, obnove cesta, privremenog smještaja stradalnika za vrijeme obnove stambenih zgrada, deponiranje mulja, glomaznog otpada i ostalih naplavina, prava i obveze u području porezno dužničkih odnosa, poduzetništva i obrta, poljoprivrede, veterinarstva, rada i mirovinskog sustava, pravosuđa, prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, obrazovanja, zaštite kulturnih dobara i infrastrukture – dodao je Ostojić.
– Primjena ovog zakona započela bi neposredno nakon njegova stupanja na snagu, s obzirom na to da su tijela obvezna u roku od sedam dana predložiti Vladi donošenje programa svatko iz svog područja obuhvaćenog u ovom zakonu – naglasio je Ostojić.
Kajin: Građani se solidarizirali i s BiH i Srbijom
Damir Kajin smatra da je, kako bi se što prije sanirale posljedice poplava, trebalo donijeti i rebalans proračuna, a vjeruje da bi bilo dobro da Hrvatskoj, ali i Bosni i Hercegovini te Srbiji pomogne i Bruxelles.
– Ali mislim da ćemo se na njihovu pomoć načekati i da će gro tereta jednostavno pasti na nas – priznaje Kajin te predlaže da se društvima koja se bave razminiravanjem PDV smanji na najmanju moguću stopu, budući da od ulaska u EU ne postoji nulta stopa PDV-a.
– Ovaj zakon je nužan. Dakako da su se građani Hrvatske solidarizirali s poplavljenom Slavonijom. Nisu se solidarizirali samo s istočnom Slavonijom ili s hrvatskim krajevima već su se naši građani solidarizirali i s prilikama te velike katastrofe, apokalipse koja je zadesila i Bosnu i Hercegovinu i Srbiju. I, da se našalim, drago mi je da su naši građani u susretu BiH i Argentine navijali za BiH kao što su oni, pretpostavljam, navijali kad smo mi igrali protiv Brazila za Hrvatsku. I to je dobro. Čak i zajednički pjevamo, imamo neke zajedničke pjesme – tvrdi Kajin te podsjeća da Hrvatsku od rata nije pogodila veća tragedija. Replicirao mu je HDZ-ov Dujomir Marasović kojem je zasmetala Kajinova priča o, kako je on nazvao, bratstvu i jedinstvu.
– Ostavite vi kući to vaše bratstvo i jedinstvo. Nisam ja gradonačelnik Zagreba koji želi biti gradonačelnik Jugoslavije. Nitko Hrvatskoj ništa nije blagonaklon u okruženju. Pa BiH navija najjače protiv Hrvatske. U Bosni se navija protiv Hrvatske zato što je to Hrvatska. I to je njihova zahvala Hrvatskoj za sve što smo im primili pola milijuna izbjeglica, što smo ih najeli, napili, naoružali, pomogli im stvoriti državu, izliječili 20 godina poslije rata, liječili smo ih u Splitu. To im je zahvala za sve – vjeruje Marasović. Kajin mu je odgovorio da ili ne pozna Bosnu ili govore o različitoj BiH.
– Možemo govoriti i o Ahmićima itd. ali neću zato što je tragediju u Bosni prolazio i hrvatski narod. Ne govorim ja ni o kakvom bratstvu i jedinstvu, ali govorim o solidarnosti, o pomoći, o razumijevanju koje su narodi ovih područja pokazali i u ovom trenucima jedni prema drugima. I mislim da ovakva vaša razmišljanja upravo nadilaze potrebe zajedničkog jednog nastupa kojeg će ubuduće budite uvjereni biti sve više i više, a da opet nitko ne zagovara bratstvo i jedinstvo, ali da zagovaramo jednu solidarnost i dobro susjedstvo – objasnio mu je Kajin. SDP-ov Domagoj Hajduković zamjerio je Marasoviću što ovako tešku i ozbiljnu temu "koristi u dnevno-političke svrhe i politizira".
'Bolje šutjeti nego govoriti ono što nema veze s pameću'
– Pa ja ne znam kako i kojom logikom netko može iz ovakvih tema doći do Jugoslavije, do toga tko je za koga navijao na nogometnim utakmicama i propitivati naše odnose sa susjedima. Pa zar ne mislite da je to žalosno, pa zar ne mislite da je to sramota? – kazao je Hajduković. I HDSSB-ovu Josipu Salapiću nije se svidjela Marasovićeva priča.
– U Saboru treba postići konsenzus i nema tu mjesta za bilo kakvu politiku na grbači onih koji su teško stradali. Nekada je bolje šutjeti nego govoriti nešto što nema veza sa zdravom pameću – poručio je Salapić. HNS-ov Ivica Mandić zahvalio je svima koji su od prvog dana pomagali građanima s poplavljenih područja.
– Ono što je bitno u ovim svim nemilim događanjima da je Republika Hrvatska kao uvijek do sada pokazala iznimno visoku solidarnost i da je u vrlo kratkom vremenu prikupljeno negdje više od 50 milijuna kuna, što dobrovoljnim prilozima građana, što raznim aktivnostima. Mislim da je to sigurno za pohvalu i svakom građaninu, za svaki poziv i za svako dobro djelo prema ljudima koji su u nesreći, trebamo reći veliko hvala – primijetio je Mandić koji upozorava da je jako važno da nadležna tijela točno ustanove razloge zašto je došlo do pucanja nasipa u Rajevu Selu.
– Prema neslužbenim procjenama očekuje se da će troškovi obnove na području pogođenom katastrofom, da će biti negdje više od 500 milijuna kuna. To je vrlo velik iznos novca i u vremenu kada je naš proračun i prihodi proračuna vrlo nategnuti, smatramo da svi mi koji ovdje sjedimo imamo tu odgovornost da podržimo sve one odluke koje će omogućiti i osigurati ova sredstva – tvrdi Mandić te dodaje kako je zadatak svih da se što prije život vrati na poplavljena područja te da se posebna pozornost posveti životu na OPG-ima "kojima nije uništena samo jedna godišnja proizvodnja, već su uništene dvije godišnje proizvodnje i sjetva 2013. i sjetva 2014. godine su nestale".
SDP-ov Damir Rimac tvrdi da su sve poduzete mjere nakon poplava bile nedostatne pa se zato donosi ovaj zakon.
– Onaj tko nije bio na terenu, nema se pravo kritički osvrtati na predloženi zakon. Trebali ste obući čizme, otići u blato i vidjeti kako ti ljudi žive – kazao je Rimac, a replicirao mu je HDZ Goran Marić koji nije zadovoljan ovakvom tezom.
– Nisam bio u čizmama i cijenim sve koji su bili, no za kvalitetan zakon bolje je uključiti mozak, nego obuti čizme – primijetio je Marić.
>>Očekuje se prikupiti 20 tisuća tona otpada na županjski deponij
>>Učenici iz poplavljenih područja pristupili polaganju državne mature iz matematike
reprezentacija BiH, a ono sve sami Bošnjaci... Hrvata, Srbina ili pripadnika druge nacionalnosti ni za lijek... a na 1. i 2. mjestu 1.BiH lige hrvatski klubovi iz Mostara i Posušja... ajde, ljudi, pa tko je tu lud...