CIVILE I DALJE DRŽE KAO ŠTIT

Slamanje džihadista u Mosulu: Amerikanci srušili most na rijeci Tigris

Foto: Reuters/PIXSELL
irak mosul
Foto: Reuters/PIXSELL
irak mosul
Foto: Reuters/PIXSELL
irak mosul
Foto: Reuters/PIXSELL
irak mosul
Foto: Reuters/PIXSELL
irak mosul
Foto: Reuters/PIXSELL
irak mosul
22.11.2016.
u 13:45
UN-ova Organizacija za migrante (IOM) izrazila je zabrinutost da bi uništenje mostova moglo onemogućiti evakuaciju civila
Pogledaj originalni članak

Američke snage koje podupiru iračke postrojbe u operaciji oslobađanja Mosula od Islamske države izvele su zračni napad na most na rijeci Tigris te ograničile kretanje ISIL-a između zapadnih i istočnih dijelova grada, rekli su u utorak američki dužnosnici.

Iračke protuterorističke snage koje je obučio SAD prodrle su dublje na istok Mosula, posljednjeg velikog grada pod kontrolom sunitske džihadističke skupine ISIL u Iraku, a grad sa zapada, juga i sjevera okružuju vojska i policijske postrojbe, šijitske milicije i kurdski borci.

Militanti su se stalno povlačili iz područja oko Mosula u grad. Ali napredak iračke vojske usporio se otkad su se militanti ukopali, a milijun civila u gradu koriste kao štit, krećući se kroz tunele, a njihove snage napadaju bombašima samoubojicama, snajperima i minobacačkom vatrom.

Na rijeci Tigris koja teče kroz Mosul proteže se pet mostova. Sve su ih minirali militanti, koji su preuzeli kontrolu u gradu prije dvije godine kad su proglasili kalifat u dijelovima Iraka i u susjednoj Siriji.

Unatoč tome što su ih minirali, militanti su koristili mostove koji dosad nisu uništeni u zračnim napadima.

Zapovjednik zračnih snaga John Derrian, glasnogovornik koalicije pod američkim vodstvom, u utorak je rekao da je u zračnim napadima u zadnjih 48 sati uništen najjužniji od ukupno pet mostova, što "ISIL-u otežava slobodu kretanja u Mosulu, smanjuje im mogućnost opskrbe i pojačanja kroz grad", rekao je glasnogovornik koalicije.

Međutim UN-ova Organizacija za migrante (IOM) izrazila je zabrinutost da bi uništenje mostova moglo onemogućiti evakuaciju civila.

– To zabrinjava IOM, jer će stotine tisuća ljudi ostati bez brzog puta za bijeg od borbi – rekao je glasnogovornik IOM-a Joel Millman novinarima u Ženevi.

Bitka za Mosul, pokrenuta prije pet tjedana, postala je najveća vojna operacija u više od deset godina sukoba u Iraku koji je slijedio nakon američke vojne intervencije 2003. u kojoj je smijenjen Saddam Hussein.

Iračka vojska procjenjuje da je u Mosulu oko 5000 pripadnika ISIL-a. Grad okružuju snage od 100. 000 pripadnika vojske iračke vlade, kurdskih boraca i šijitskih  paravojnih postrojba.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

DU
Deleted user
14:28 22.11.2016.

A iz Alepa koji oslobađaju sirijska armija uz pomoć rusa posve drukčiji izvještaji - bombardiranje bolnica, krv i plač na ulicama, jadni civili, žena i djeca. E dokle ćete bit takvi licemjeri.

Avatar dusko.besenic.3
dusko.besenic.3
14:30 22.11.2016.

Šta je? Već se osjeća dašak promjena izborom Trumpa, pa su počeli uništavati ono što su stvorili i do sada podržavali !

Avatar nekakav
nekakav
14:42 22.11.2016.

milijun civila je zarobljeno, i to nije problem. jedini izlaz, taj most, su im srušili. sad ne mogu i da ih ovi puste pobjeći. a mediji ne navode nikakve žrtve među civilima u ovoj akciji, koja je daleko brutalnija od one koju u siriji provodi vojska i rusija. ali zato iz alepa u siriji čujemo nevjerojatne podatke o stradavanjima civila, bolnica, škola... naravno ,sve od mrske ruske ruke. od američke ni cvijet se ne pomakne. inače, alep je prije rata imao 1.500 bolnica, preko 2.500 osnovnih škola, i nešto manje od 600 srednjih škola. također je imao preko 300 džamija, 80 kršćanskih crkvi...