ALOJZ PETERLE

Slovenski eurozastupnik o aktualnim krizama: 'Ne trebamo više Europe nego Europu koja će djelovati'

Foto: Wikipedia Commons
Alojz Peterle
Foto: Wikipedia Commons
Alojz Peterle
28.12.2016.
u 22:54
Prema Peterleovim riječima, glavni problem EU-a nije Brexit nego nejedinstvo u pogledu toga kako će Europa izgledati u budućnosti, odnosno nedostatak "političke volje" za promjene.
Pogledaj originalni članak

Europskoj uniji su potrebne promjene i to takve koje će joj donijeti potrebnu funkcionalnost, a u tome je potrebna veća uloga Europskog parlamenta, ocjena je slovenskog eurozastupnika, nekadašnjeg slovenskog premijera i ministra vanjskih poslova Alojza Peterlea.

"Nisam od onih koji smatraju da je potrebno "više Europe", kazao je Peterle u srijedu u razgovoru za katolički Radio ognjišče.

On je govorio o aktualnim krizama i izazovima s kojima se EU susreće, o Brexitu, populističkim pokretima i rastućem euroskepticizmu, te činjenici da među političkim elitama još uvijek prevladava doktrina o sve homogenijoj i dubljoj integraciji EU-a zbog koje su Britanci na referendumu tijesnom većinom odlučili izaći iz zajednice u kojoj su bili 40-ak godina.

"Ne trebamo više Europe nego Europu koja će djelovati, koja će biti funkcionalna i donositi rezultat", kazao je Peterle, ali je dodao da su i Britanci zaključili da je napuštanje EU-a pogreška, pa bi ih sada prema istraživanjima 60 posto glasovalo za ostanak u europskoj obitelji.

Prema Peterleovim riječima, glavni problem EU-a nije Brexit nego nejedinstvo u pogledu toga kako će Europa izgledati u budućnosti, odnosno nedostatak "političke volje" za promjene.

Zato Peterle drži da je potreban odlučniji angažman i uloga Europskog parlamenta koji bi ponovo odredio "prioritete" načina djelovanja integracije, kako bi EU i dalje bio atraktivan za svijet i značajniji igrač u globalnoj politici, kao "izvoznik mira", što je njegova glavna kvaliteta.

Da bi Europa u sadašnjim kriznim trenucima djelovala bolje potrebno je da se demokratizira i ostvari bolji kontakt s ljudima, a potreban je i razgovor političkih stranaka desnog i lijevog centra o tome kako postići da u Europi ne pobijede "antieuropske snage".

Pri tome, dodao je Peterle, treba razlikovati između političkih stranaka u Europi koje su "antieuropske" i s kojima se ne da razgovarati jer su protiv europske ideje i "euroskeptičnih" tendencija s kojima treba postići dijalog, kako bi došlo do potrebnih promjena.

Peterle je rekao da su Europi potrebni i programi koji će prevladati sporiji rast i stagnaciju, te da u tome veliku priliku vidi u Investicijskom fondu predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera koji je za sve zemlje velika prilika da se ubrza rast BDP-a i uveća blagostanje.

Peterle je osnivač stranke Slovenski kršćanski demokrati (SKD) koju sada pod imenom Nova Slovenija (NSI) vodi Ljudmila Novak, a Peterle je kazao da se ne namjerava kandidirati kao njen protukandidat na kongresu stranke iduće godine i da podržava njenu politiku.

Što se tiče sadašnje vlade lijevog centra koju vodi premijer Miro Cerar, Peterle je kazao da ne smatra da su potrebni prijevremeni izbori, ali da je Cerarova pogreška što nije potrebne strukturne reforme proveo u prvoj ili drugoj godini svog mandata, pa je za to sada prekasno.

Sloveniji su gospodarske i političke promjene potrebne, ali na izbore bi desni centar morao ići s uvjerljivim zajedničkim alternativnim programom jer bez toga na izbore ne vrijedi zajednički izlaziti, kazao je Peterle.

Ocijenio je da na slijedećim parlamentarnim izborima u Sloveniji birači više neće nasjesti dajući masovno glas nekoj novosnovanoj stranci, u potrazi za "novim političkim licima", što se na zadnjih nekoliko izbora znalo događati.

>> Cerar protiv uvjetovanja pregovora Srbije s EU pitanjem povijesnih arhiva

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar neidemdalje
neidemdalje
09:20 29.12.2016.

Croexit što prije..

Avatar mason
mason
05:30 29.12.2016.

EU ako misli da opstane i da jaca treba brzo reagirati na Brexit.Jednostavno dat im 30 dana da idu out ili da ostanu.Ovako ce da glume neku taktiku dvije stolice da bi koristili stare ugovore koji su njima u interesu.