Sljedeća dva tjedna razvit će se najmanje dvije snažne atlantske ciklone koje će utjecati na zapadnu Europu. Snažna oluja Ciaran donijet će jake vjetrove, goleme količine kiše i sve veće poplave. Ujedinjeno Kraljevstvo, Irska, Francuska, Belgija, Nizozemska i Luksemburg bit će u žarištu ovog tjedna i sljedećeg vikenda, navodi Severe Weather Europe.
Neuobičajeni vremenski obrazac uspostavljen nad sjevernim Atlantikom i Europom tijekom posljednjih nekoliko tjedana nastavit će se pogoršavati početkom studenog. Prva atlantska oluja Ciaran dolazi u četvrtak ovoga tjedna, s brzom ciklogenezom koja će se dogoditi prije nego što veliki udar sa silovitim vjetrovima uraganske snage i obilnim kišnim olujama udari u Irsku, Ujedinjeno Kraljevstvo, La Manche, sjevernu Francusku i Benelux u četvrtak.
Vrijeme širom sjevernog Atlantika posljednjih je tjedana pod utjecajem neuobičajeno toplog vremena koje je potaknuto globalnim vremenskim obrascima El Nina. To je rezultiralo visokom vlagom i dugotrajnim padalinama s poplavama u zapadnim, jugozapadnim i središnjim dijelovima Europe.
VEZANI ČLANCI:
Severe Weather Europe napominje i kako su globalne površinske temperature mora bile znatno iznad normale za kraj listopada. Isto vrijedi i za sjeverni Atlantik gdje je prosječna temperatura površine trenutačno +23,7 °C, odnosno oko 1°C iznad središnje linije svih godina i 0,3 °C iznad prethodnog rekorda za ovo razdoblje postavljenog prošle godine. Prema tome, sjeverni Atlantski ocean ostaje stvarno topao u usporedbi s prethodnim godinama i dugoročnim prosjekom. Kada je Atlantik mnogo topliji od normalnog, to pomaže olujama da prikupe više energije.
Točan položaj površinskog ciklona i jezgre oluje Ciaran još nije dobro definiran, budući da se sustav danas još uvijek razvija u blizini Sjeverne Amerike. Međutim, predviđa se da će površinski tlak značajno pasti nakon što se u srijedu dogodi brza ciklogeneza. Različiti modeli sugeriraju, ističe Severe Weather Europe, da će središnji tlak pasti između 25 i 30 mbara u razdoblju od 24 sata.
Smatra se kako će sustav koji će u četvrtak pogoditi dio Europe biti okarakteriziran kao ciklon bomba. To je, naime, klasifikacija izvantropske oluje s promjenom tlaka većom od 24 mbara u razdoblju od 24 sata. Proces koji dovodi do toga poznat je kao bombogeneza, jer dolazi do eksplozivnog razvoja površinskog ciklona.
VEZANI ČLANCI:
Među ranije spomenutim zemljama, Irska će vjerojatno biti najmanje pogođena. Središnji tlak oluje Ciaran doseći će oko 950 mbara, sa središtem između jugozapadne Engleske i sjeverozapadne Francuske. Unatoč tome, utjecaj će biti značajan na obje zemlje, posebno na obalna područja. Ovisno o tome gdje će niska struja točno putovati, udar će biti najintenzivniji.
Najjači udari vjetra vjerojatno će premašiti 160 km/h, moguće čak i 190 km/h na najizloženijim povišenim mjestima u blizini obalnih područja. Očekuje se značajan utjecaj na promet, a moguće da je da dođe do oštećenja zgrada te do čupanja stabala. Velika oluja Ciaran također će razviti značajnu visinu valova, vjerojatno dosežući 12-14 metara prije nego što udare u obale. Također, predviđa se da će Ciaran donijeti prilično veliku količinu oborina za sve pogođene zemlje, zbog čega su moguće poplave. Dok će se uvjeti postupno poboljšavati kasno u četvrtak, očekuje se kako bi tijekom vikenda mogla uslijediti još jedna velika atlantska oluja.
VIDEO Vodostaj Save u Zagrebu u jednom danu narastao tri metra, rijeka se izlila od nasipa do nasipa