Nakon napada na djelatnice CZS-a

Socijalna radnica: Djevojka je branila svoju braću i sestre koje je majka dala u udomiteljsku obitelj

Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Socijalna radnica: Djevojka je branila svoju braću i sestre koje je majka dala u udomiteljsku obitelj
29.11.2021.
u 19:52
Maloljetnica je nedužna žrtva zastarjelog, rigidnog sustava koji ju ne vidi, kaže socijalna radnica Renata Sever
Pogledaj originalni članak

Nakon napada maloljetnice na dvije djelatnice Centra za socijalnu skrb prošlog petka u Kotoribi, socijalna radnica Renata Sever je u ime Društva socijalnih radnika Međimurske županija istaknula da je to peti napad  na stručne radnice i radnike  centara za socijalnu skrb u posljednjih pet godina, te da su se gotovo svi ti slučajevi se dogodili  u radu socijalne službe s obiteljima u riziku iz romskih naselja.

"U petak je, tokom, naizgled rutinskog smještaja djece u udomiteljsku obitelj, reagiralo maloljetno dijete iz iste obitelji. Za smještaj djece je zahtjev dala majka, svjesna da ne može brinuti o njima. Dijete koje je branilo svoju braću, odrastalo je u uvjetima ekstremnog siromaštva, izloženo situacijama nasilja u obitelji, zlouporabe opojnih sredstava, vatrenom oružju, nasilnim načinima rješavanja sukoba i izolirano, bez ikakve zaštite i pomoći. Bila je uključena u školski sustav koji ne prepoznaje njenu različitost, a onda i kažnjena od sustava socijalne skrbi koji još manje prepoznaje njenu ranjivost i njene stvarne potrebe. Maloljetnica je branila svoju mlađu braću i sestre od odvajanja. Reagirala je na izrazitu nepravdu koju je doživjela, a to je da joj se uskraćuje život sa vlastitom obitelji", napominje R. Sever. 

VIDEO Incident u Međimurju: Maloljetnica (16) sjekirom nasrnula na socijalne radnice, oštetila službeno vozilo

Centri za socijalnu skrb na području Međimurske županije rade, dodaje, podjednako sa svim obiteljima u riziku. U takvom načinu rada se ponovo ogleda nepravda prema tim obiteljima i romskoj zajednici, a onda i stručnim radnicima, jer, raditi s obiteljima u kojima se ekstremno siromaštvo prenosi generacijama, na identičan način kao sa svim ostalima, ignorirajući stvarne potrebe tih obitelji, predstavlja, smatra, strukturalno nasilje.

"Nepravda prema ovoj obitelji i svim drugima u kojima se javlja međugeneracijski prijenos siromaštva,  jest u tome što sustav socijalne skrbi nema kapaciteta da radi s korisnicima na tome da oni postignu stvarnu kvalitetnu promjenu u svojim životima. Od roditelja, kao što je majka ove maloljetnice, se očekuje da u neadekvatnim stambenim uvjetima, bez osnovne infrastrukture, bez obrazovanja, bez dovoljno novaca, bez prilike da stekne  potrebne roditeljske vještine dovoljno dobro brine o djeci. I ona to mora, a alternativa je i da odluči da djeca odrastaju u drugoj obitelji ili domu. Pruža joj se pomoć u vidu mjera obiteljsko pravne zaštite – mjere usmjerene podršci i pomoći, koje bi trebale učiniti da roditelj izađe iz začaranog kruga siromaštva i deprivacije, neobrazovanosti i vlastitih traumi i poteškoća – što je nemoguće", zaključuje.

Kako bi se postigla kvalitetna promjena u životima ovih obitelji ili bar malo ublažili rizici, potrebno je, smatra, puno više stručnih radnika koji će raditi na terenu, puno više kvalitetnih domova i udomiteljskih obitelji za smještaj djece, i to tako da smještaji budu privremeni i da se djeca resocijaliziraju te da istovremeno bude pružena odgovarajuća pomoć obitelji da se djeca mogu vratiti. Treba, nadalje, osigurati pružanje materijalne pomoći obiteljima, ali i savjetodavne i mentorske radi racionalnog trošenja naknada ii stvaranja uvjeta da se uključe u tržište rada, na način primjeren njihovim sposobnostima.

"Nužno da se svi dionici u lokalnoj zajednici prepoznaju svoj interes u smanjivanju rizika u romskim naseljima  – jer sve je jasnije da dosadašnji zastarjeli sustav socijalne skrbi, kao i postupanja ostalih dionika – a to je način rada s obiteljima u riziku koji je „ parceliziran samo na vlastite zakonske ovlasti i nadležnosti“ pojedinih dionika kao i „selektivnu gluhoću„ kad su u pitanju ove obitelji u riziku – dovodi do novih gubitaka i žrtava. Maloljetnica, počiniteljica ovog djela nije „maloljetni delikvent“ – ona je nedužna žrtva zastarjelog, rigidnog  sustava koji ju ne vidi. Svi smo svjesni da su napadnute kolegice u tom trenutku otjelovile sustav koji ignorira  djecu i na koje se sručio sav jad i nemoć, ali i očajni poziv u pomoć", zaključuje R. Sever.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 25

DU
Deleted user
21:01 29.11.2021.

Romi su diskriminirana grupa u većini zemalja. Na žalost veoma ćesto sami se dovode u takav položaj a nerado im se pruža pomoć. Mnogo lakše ih je tisnuti u ponor negoli izvaditi. Malo ko u njima vudi ljude i ljdsku dušu.

FJ
franz joseph
09:57 30.11.2021.

Tužna je njihova sudbina. Problem je nerazumjevanja jedni drugih u oba smijera. Romi ne razumiju da se trebaju integrirati, a mi ne razumijemo da im trebamo pomoci u integraciji. Uglavnom, upali su u zacarani krug koji se prenosi sa generacije na generaciju i tesko je iz njega izici.

MI
mislimdakleznam
01:57 30.11.2021.

Treba knjigu pogledati malo dalje od korica. Da, u ovom slučaju heroj, a ne zločinac.