Danski welfare, sustav socijalne države, ulazi u krizu. Država ondje jamči 700 eura mjesečno mladima koji počinju samostalan život, daje velike potpore nezaposlenima i siromašnijima... i, bez obzira na to što se ne zapošljava na neodređeno vrijeme, već po ugovorima, ima samo 4 posto nezaposlenih.
No, izračunano je da takva skrb više ne može opstati. Natalitet je prenizak, ni medijska kampanja i obećani novac za djecu nisu ga povećali.
Tko će raditi? Roboti! Danski ekonomisti, ali i danski industrijalci, tvrde da robotizacija proizvodnje donosi veći dohodak, a onima koji su zaposleni u tim tvrtkama veću sigurnost.
Riječ je o stručnoj radnoj snazi i robotizacija bi povećala broj zaposlenih. Kako? Sve tvornice koje su delokalizirane po svijetu vratit će proizvodnju u zemlju i proizvoditi u pogonima s robotima. Protiv jeftine kineske ili indijske radne snage može se, zaključuje se, boriti jedino još jeftinijom – radom robota.
“Roboti su rješenje problema budućnosti socijalne države“, kaže Helge Pedersen, šefica ekonomista švedske financijske kompanije Nordea.
Na istom je tragu socijalni sustav i u ostalim nordijskim zemljama. Budućnost, zaključuju, nisu nafta i radna mjesta po niskoj cijeni, već automobili na električni pogon s automatskim vozačima. Švedska već ima ministarstvo budućnosti (koje je više nego potrebno i Hrvatskoj) i najbolje postdiplomske studije robotike.
Američke automobilske kompanije (Ford i General Motors) nisu odustale od ulaganja u Meksiku zbog Trumpove najave uvođenja carina, već zato što u američkim pogonima imaju visoku tehnologiju.
Fiat Chrysler pokazao je svoj prototip auta Portal (ime dosta govori) na električni pogon (400 kilometara s jednim punjenjem koje traje 20 minuta) koji će biti u prodaji do kraja godine. Tvornice se vraćaju u visokotehnološke države, što će koristiti njihovim stanovnicima.
Kad bi se u Hrvatskoj promišljalo što je bolje za građane, možda bi se bolje shvatilo što je strateški važno pa se, primjerice, ne bi ni predlagao otkup dionica Ine od MOL-a.