Socijalistička vlada španjolskog premijera Pedra Sancheza predložila je promjene zakona kojima bi do kraja raščistila s režimom diktatora Franca, a neke od mjera uključivale bi i zabranu djelovanja organizacija koje veličaju generala koji je vladao od 1939. do 1975., ali i premještanje njegove grobnice iz mauzoleja Doline palih u blizini Madrida.
Sveobuhvatne promjene zakona o povijesnom sjećanju, smatraju neki, otvorile bi put i za premještanje grobova Ante Pavelića i Vjekoslava Maksa Luburića s groblja u Madridu i Carcaixentu u Valenciji. Zasad se nagađa o nekoliko scenarija od kojih je jedan da se grobnice premjeste na nepoznata mjesta, a drugi da se tijela prenesu u Hrvatsku. Vlasti autonomne zajednice Valencije u tom se smislu namjeravaju, kažu, konzultirati s hrvatskim veleposlanstvom u Madridu i pitati bi li Hrvatska prihvatila Luburićevo tijelo.
Mamac za ekstremnu desnicu
Na pitanje bi li prihvatili Pavelićeve i Luburićeve posmrtne ostatke i jesu li ih o tome već kontaktirali, iz hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova kažu da takvo pitanje zasad nisu dobili i da je prerano govoriti o novom španjolskom zakonu.
Grobovi ustaškog poglavnika Ante Pavelića i zapovjednika logora Jasenovac jasno su označena i mjesta su na koja hodočaste pripadnici ekstremne desnice, kaže Matias Alonsko iz Grupe za obnovu povijesnog sjećanja. Uvjeren je da će promjenama zakona ta “neustavna okupljanja” biti zabranjena te da će zakon omogućiti ekshumaciju tijela i njihovo premještanje na diskretnije lokacije ili povratak u državu iz koje potječu. Iako je Luburić rodom iz BiH, Hrvatska se spominje kao država podrijetla.
Ante Pavelić nakon bijega u Argentinu, 1957. doputovao je u Španjolsku koju je smatrao sigurnijom. Francov režim pružio mu je zaštitu i tu se vidi poveznica s novim zakonom, smatraju Španjolci. Pavelić je preminuo 1959. i pokopan je na groblju San Isidiro u Madridu.
Vjekoslav Maks Luburić odmah nakon rata utočište je našao u Carcaixentu u Valenciji, gdje mu je Francov režim dao novi identitet i zvao se Vicente Pérez García, “don Vicente”. Oženio se, dobio četvero djece i radio razne poslove, da bi naposljetku radio u tamošnjoj tiskari. Jugoslavenski režim ubio ga je 1969. i pokopan je na groblju u Carcaixentu.
Grobnice unaprijed plaćene
Gradonačelnik Carcaixenta kaže da je situacija s grobom prilično komplicirana i pravno zapetljana. Grobnice su unaprijed plaćene i štiti ih niz zakona.
– Prije 20 godina dolazili su ljudi i odavali mu počast. Od tada ih nema – kaže gradonačelnik Paco Salom. Dodaje da razmišljaju o svim alternativama uklanjana grobnice, ali da će biti teško. Dio stanovništva tog grada protivi se ekshumaciji navodeći je Luburić bio potpuno integriran u društvo, da je tamo živio, radio, imao obitelj, djeca su mu pohađala školu... Nadalje, zakon se odnosi samo na Španjolsku te žrtve Španjolskog građanskog rata i Francove diktature, a ne i na nacističke i fašističke zločince ili žrtve iz ostatka Europe. Grob nema nacističke ili ustaške simbolike, na njemu je samo ime i hrvatski grb, dodaje.
Ferrán Puchades iz autonomne vlade Valencije zadužen za pravo i demokratske reforme kaže da će o tome razgovarati s hrvatskim veleposlanstvom. Za prvu ruku uz grob će se postaviti ploča koja objašnjava tko je bio Luburić.
Pogledajte video - Davorin Karačić o sukobu u zagrebačkoj Skupštini
E kada bi Spanjolska bila nekakva divlja balkanska banana drzava onda bi i prenosali ljudske kosti kao sto to rade ludi Srbi.....u civiliziranim uljudjenim drzavama i narodima se u mrtve ne dira. Samo bolesnom zlom umu moze takvo sto pasti na pamet