Povjerenik EU-a za proširenje i susjedsku politiku Johannes Hahn poručio je u srijedu u Beogradu poslije razgovora s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem kako cijeni njegov prijedlog o šestomjesečnom moratoriju na teme iz prošlosti kao doprinos odnosima s Hrvatskom.
Na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji poslije sastanka s Vučićem, Hahn je ocijenio kako "ovoj regiji nisu potrebni samo političari, već državnici".
"Potrebno je gledati u daleskosežnu perspektivu, ponekad prešutjeti neko pitanje da biste napredovali i upravo to cijenim kao doprinos", rekao je europski povjerenik.
Hahn je sugerirao kako je "za početak" potrebno da Hrvatska i Srbija imaju korektne dobrosusjedske odnose, naglasivši da su to dvije za regiju vrlo važne države.
"Riječ je o dvije važne zemlje i dobro je da te one imaju korektne odnose na kojima se dalje može graditi budućnost, zajedničke inicijative i akcije", rekao je Hahn.
Srbijanski šef države izjavio je na tiskovnoj konferenciji s Hahnom kako je "iznenađen i zaprepašten" izjavom hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da prilikom najavljenog posjeta Zagrebu treba razgovarati i o ratnoj odšteti.
"Što se tiče ratne odštete, bio sam iznenađen i zaprepašten temom koju je Plenković pokrenuo. Sve što mogu reći je - da sam na njegovom mjestu, to pitanje ne bih pokretao. Bojim se da Hrvatska ne samo da ne može dobiti ništa, već može mnogo izgubiti. To bih mogao potkrijepiti tisućama svakovrsnih i teških argumenata", rekao je Vučić novinarima.
Nakon razgovora s Johannesom Hahnom, Vučić je ponovio raniju poruku kako u posjet Hrvatskoj odlazi u "dobroj vjeri", te da će uz njega u izaslanstvu biti stručnjaci koji žele rješavati i pitanja iz prošlosti, ali da je namjera prije svega razgovarati o budućnosti.
Vučić je rekao da ne strahuje od prosvjeda najavljenih u povodu njegova dolaska u Zagreb.
"Vidio sam da su predvidjeli i neke demonstracije i prosvjede, ali ja se toga ne bojim. Moj posao je da radim za Srbiju i građane", poručio je Vučić, uvjeren da će "i druga strana konstruktivno pristupiti" razgovorima.
Vučić je ponovio interes Srbije da ima "dobre i prijateljske odnose" s drugim zemljama jer joj je to preduvjet napretka i bolje budućnosti.
Ratni odštetu plaća tko je izgubio rat a Miloševićeva Srbija izgubila je 4 rata.