Niti smo potpisali ikakve ugovore, niti znamo koliko ćemo i kada biti plaćeni za posao koji smo naporno radili – požalilo nam se nekoliko popisivača, ali i njihovih kontrolora i instruktora.
– Nije mi jasno kako je moguće da i dalje radimo bez ikakva ugovora. Jedino što znam o načinu isplate jest to da će novac sjesti na tekući račun jer su od nas tražili brojeve naših računa. Prije nego što smo počeli s radom, bilo nam je rečeno da ćemo dobiti pet do šest tisuća kuna fiksno i još 170 kuna dnevnica za svaki dan proveden na obuci – ispričala nam je kontrolorka koja je radila na području Zagreba.
Prevareni smo!
Budući da je četiri dana provela na obuci te još toliko poučavajući i obučavajući druge popisivače, računala je, kaže, da će uz spomenutih pet do šest tisuća kuna fiksne naknade zaraditi i još 1360 kuna za osam dana, koliko je provela na obuci.
Zbog čega su našoj sugovornici i njezinim kolegama kontrolorima i instruktorima obećavali da će im biti plaćeni i dani koje su proveli na obuci još je manje jasno kada za tako nešto nikada nije ni postojala mogućnost.
Naime, ravnatelj Državnog zavoda za statistiku Ivan Kovač potpisao je još 21. veljače odluku o određivanju naknade za rad sudionicima popisa stanovništva. U toj odluci, među ostalim, stoji da će kontrolorima biti isplaćeno točno 5000 kuna, a instruktorima 6000 kuna te da je u taj iznos uračunata i naknada za vrijeme provedeno u obuci.
Devet kućanstava na dan
U popisu stanovništva sudjelovalo je oko 14 tisuća popisivača, dvije tisuće kontrolora i oko 180 instruktora.
Sami popisivači zaradit će najmanje. U prosjeku će dobiti oko 3000 kuna te još 680 kuna za četiri dana obuke. Ispada da su dnevno mogli zaraditi oko 110 kuna. U prosjeku su, ispada, popisali između deset i petnaest osoba dnevno.
>>Tekst u cijelosti možete pročitati u tiskanom izdanju Večernjeg lista od utorka
hahahahahahahaha!!!!!