Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta prihvatio je danas, sa 54 glasa za, bez glasova protiv i s osam suzdržanih, prijedlog Rezolucije o napretku Hrvatske. U njemu se kaže da se “pregovore može završiti u 2010. ako Hrvatska poduzme napore na jačanju javne uprave, odlučnije provodi preobrazbe pravosuđa, snažno se bori protiv korupcije i organiziranog zločina, osigura održivost povratka izbjeglica, posve surađuje s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY)”, te “ispuni sva mjerila za otvaranje i zatvaranje” pregovaračkih poglavlja.
- Ako pregovori ne završe u 2010., rok za ulazak Hrvatske u Europsku uniju pomaknuo bi se na sredinu 2012. ili čak na 2013. – upozorio je Swoboda.
Jednim od prihvaćenih amandmana izbačen je “ponovni poticaj Hrvatskoj da pojača napore na pronalaženju i dostavljanju ključnih spisa” ICTY-ju, i zamijenjen pozivom Vijeću EU da “što je moguće prije odluči o otvaranju poglavlja Pravosuđe i temeljna prava”.
Odbačen je amandman zelenih koji se mogao shvatiti kao poziv na uvođenje srpsko-hrvatskoga umjesto hrvatskoga kao službenoga jezika EU nakon što u članstvo uđu i ostale zemlje iz regije. Swoboda je, međutim, ustvrdio da bi “Europska komisija trebala uspostaviti radnu skupinu jezičnih stručnjaka koji bi našli ne preskupo rješenje koje će poštivati jezične raznolikosti, ali s druge strane ne treba pretjerivati i dati svakoj zemlji posebnu prevoditeljsku kabinu”.
Odbornici su odbacili amandmane svojih slovenskih kolega koji su željeli skinuti isključivu krivicu sa Slovenije za devetomjesečni zastoj hrvatskih pristupnih pregovora. Swoboda je pozvao Ljubljanu da se “konstruktivno ponaša glede otvaranje svih preostalih poglavlja”.
Prihvaćen je amandman zelenih kojim se “poziva hrvatsku Vladu da iznova razmotri svoju politiku dvojnoga državljanstva, posebice glede hrvatskih državljana sa stalnim boravištem u BiH” te se “poziva hrvatsku vladu i EK da da nađu pošteno i održivo rješenje za te građane”.
tko su bili srbi