Spomenik kulture nulte kategorije, zagorski srednjovjekovni dvorac Veliki Tabor ostao je bez svog vanjskog obrambenog zida. Nagrižen zubom vremena i vlagom najbolje očuvan dio obrambenog zida visok oko pet metara i dužine 12-ak metara sam se od sebe urušio.
Zid koji je udaljen 70-ak metara od dvorca koji se upravo restaurira, kao i nekadašnji gospodarski objekt grofova Ratkay na privatnoj je parceli Željka Kajbe. U gospodarskom objektu u kojem su nekad stanovali i vlastelinske sluge i konjušari Kajba sa svojom suprugom živi i danas.
Kotrljalo se niz obronak
– Tijekom noći, negdje poslije deset sati, kad sam već zaspao, začuo se strašan prasak koji je trajao tri minute. Žena me probudila i rekla mi neka idem van vidjeti što se dogodilo i, doista, imao sam što i vidjeti. Zid se urušio, a kamenje se kotrljalo niz obronak – rekao je Kajba. Na pitanje strahuje li da bi slična sudbina uskoro mogla snaći i temelje njegove kuće, Kajba nam je rekao da se usprkos tome što je jedan zid napuknuo, ne boji, jer se vlaga više slijevala na obrambeni zid uz gospodarski objekt, odnosno njegovu današnju kuću koju je oko 1900. godine od nekoga zagrebačkog trgovca kupio njegov djed. Nadica Jagarčec, voditeljica Dvora Veliki Tabor koji je najvjerojatnije započet s gradnjom potkraj 15. stoljeća, a tijekom 16. stoljeća grofovi Ratkayi širili su ga i dograđivali, rekla nam je kako se vanjski obrambeni zid prvi put spominje sredinom 16. stoljeća.
I zid i gospodarska zgrada u kojoj živi Kajba, kao i bastionska kula koju su Muzeji Hrvatskog zagorja nedavno otkupili, pod zaštitom su Državnoga zavoda za zaštitu spomenika kulture. No za otkup gospodarske zgrade i okolnog zemljišta Ministarstvo kulture trenutačno nema novca iako im je velika želja da kompleks zaživi kao cjelina. Na samom Dvoru Veliki Tabor u posljednjih desetak godina traju intenzivniji radovi na rješenju statike, rekonstrukciji dijela krovišta, stupovima u dvorištu galerije i obnove pročelja, kao i dovršetak prostora za smještaj zaposlenih.
Na proljeće otvaranje?
U obnovu dvorca u posljednjih desetak godina uloženo je više od 50 milijuna kuna, no radovi još traju.
Budući da je zbog rekonstrukcije dvorac nekoliko posljednjih godina zatvoren za javnost, na poticaj mještana i okolnih ugostitelja koji su ulagali u turizam, a njega danas nema, dvorac, odnosno jedan njegov dio, na proljeće iduće godine ipak bi se mogao otvoriti javnosti.
Srušio se 12-metarski vanjski obrambeni zid dvorca Veliki Tabor
Zagrepčanka mora platiti trošak liječenja u Hrvatskoj jer je imala prebivalište u Njemačkoj
Sutkinja nije posebno cijenila to što tuženica tvrdi da u spornom razdoblju nije živjela u Njemačkoj niti je tamo bila osigurana, jer je D. D. u tijeku postupka u cijelosti izmijenila tvrdnje o tim okolnostima "a što ukazuje na to da su prigovori tuženice isključivo usmjereni izbjegavanju građanskopravne odgovornosti"
Suprug Blanke Vlašić u društvu ove plavuše bio je na večeri nakon svog rođendana
Mnogi su primijetili kako u rođendanskom tjednu Ruben Van Gutch nije objavio fotografiju sa suprugom Blankom Vlašić, ali je zato ovih dana objavio na Instagram storyju kako je uživao u večeri u jednom belgijskom restoranu u kojem mu je društvo radila Charlotte von Looy
Brutalna stvarnost prisilne mobilizacije u Ukrajini, časnik otkrio: 'Prije smo im čak dopuštali da spakiraju stvari'
Mnoge obitelji očajnički traže svoje najmilije koji nestaju nakon što ih TCC privede. Na društvenim mrežama šire se priče o muškarcima koji su već za nekoliko dana poslani na front.
Stigli rezultati velike ankete Večernjeg lista: Pogledajte kako se hrvatski građani pripremaju za mirovinu
Pravovremeno ulaganje u financijsku budućnost ključno je za osiguranje dugoročne stabilnosti i kvalitete života, osobito u mirovini. Ulaganjem i štednjom u ranoj fazi života omogućuje se dugoročan rast kapitala, iskorištavanje složene kamate te stjecanje financijske neovisnosti. No, kako hrvatski građani gledaju na svoju financijsku budućnost?
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.
50 milj kuna, a koliko su radovi zaista vrijedili i koliko ih je zaista napravljeno ?