Kolumna

SSSR se preselio na zapad i sad se zove EU

Foto: DPA/Pixsell
SSSR se preselio na zapad i sad se zove EU
19.06.2018.
u 08:33
Koncentracijom političke moći u Bruxellesu možemo očekivati još više pogodovanja velikim igračima preko sumnjive regulacije nastale pod utjecajem moćnih lobista
Pogledaj originalni članak

Tko je ikad koristio Uber, zna da se radi o inovativnoj, brzoj, transparentnoj, jeftinoj i lako dostupnoj usluzi. Dok je Vlada pod pritiskom određenih lobija nije odlučila “poboljšati”. Novim zakonom vožnja je postala skuplja, a čekanje duže jer je dobar dio vozača isključen iz mreže zato što im vozila ne udovoljavaju novim standardima.

Politika se upetljala i sad je gore i pružateljima usluge i korisnicima. Tako to obično završi kad ljudi bez dana radnog staža u privatnom sektoru “popravljaju” ekonomiju. 
Ništa bolje, nažalost, nije ni na europskoj razini.

Nova inicijativa Europske komisije nameće dodatne regulacije Skypeu, Viberu, WhatsAppu i sličnim aplikacijama koje će se ubuduće tretirati kao telekom operatere, a Opća uredba o zaštiti osobnih podataka (GDPR) nizom suvišnih odredbi pretvorena je u noćnu moru za male i srednje poduzetnike.

Šlag na torti bit će Direktiva o zaštiti autorskih prava o kojoj će matični odbor Europskog parlamenta glasovati ovaj tjedan.
 Autorska prava treba zaštititi, o tome nema spora. Pravi je izazov kako to učiniti, a da se pritom ne uvede cenzura i uništi potencijal digitalne ekonomije. EU bi, po svemu sudeći, mogao pasti na tom ispitu. Članak 13. direktive pružateljima usluga informacijskog društva koji pohranjuju velike količine djela i drugih sadržaja koje su učitali njihovi korisnici – dakle, društvenim mrežama – preporučuje uporabu tehnologija prepoznavanja sadržaja kojima trebaju pročešljati sav učitani sadržaj i eliminirati sve što krši autorska prava.

Kako sami ne bi bili izloženi ogromnim tužbama, logično je zaključiti da će tehnološki divovi uklanjati sav dvojbeni sadržaj, a korisnike koji više puta učitaju takav sadržaj blokirati. Sve će to, naravno, biti rađeno automatski i uz puno kolateralnih žrtava kojima će tako biti ugrožena sloboda govora. Sličnu stvar iskusili smo nedavno kad je nakon samoubojstva generala Praljka Facebook masovno uklanjao sadržaj i blokirao korisnike.

Čak i one u čijem je statusu starom nekoliko mjeseci ili godina bio spomenut neki Praljak koji s generalom nije dijelio ni ratnu ulogu ni hašku optužnicu, nego samo prezime.


Direktiva neće negativno utjecati samo na korisnike društvenih mreža čija će sloboda komunikacije biti znatno ograničena jer više neće moći, primjerice, koristiti popularne memeove ili gifove. Glavne žrtve bit će mali izdavači, autori i umjetnici jer za mnoge od njih svijet nikad ne bi čuo da im radovi nisu popularizirani na društvenim mrežama gdje su neovlašteno dijeljeni ili prekrajani u nekomercijalne svrhe. A kad se za njih pročulo, nešto su i zaradili.

O tome koliko bi znanja ostalo skriveno na prašnjavim policama da nije Wikipedije koja će se sad također naći na udaru, ne treba ni govoriti.

A tko će profitirati? Veliki etablirani igrači u medijskoj i zabavnoj industriji koji će dodatno napuniti džepove i usput eliminirati inovativnu konkurenciju koja se lakše prilagođava trendovima. 
Establishment EU njihov je odani prijatelj jer je i sam neprilagođen novom vremenu i još živi u starom snu o centraliziranoj europskoj superdržavi. Dok se drugi veliki globalni igrači pripremaju za 2050., EU živi u 1950.

A kuda vodi daljnja politička integracija koju forsira europski mainstream, vidljivo je i iz ovog primjera. 
Koncentracijom političke moći u Bruxellesu možemo očekivati samo još više protekcionizma, gušenja inovacija, globalne nekonkurentnosti, birokratizacije i pogodovanja velikim igračima preko sumnjive regulacije nastale pod utjecajem moćnih lobista. Takva je budućnost za Europu pravi déjà vu. Ponekad se čini kao da se Sovjetski savez samo preselio malo zapadnije.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

Avatar Vukomerec
Vukomerec
09:25 19.06.2018.

EU propada pod teretom svoje antidemokratske birokracije. Šteta zbog propuštene prilike.

DR
drugPlenky
08:58 19.06.2018.

Sve točno

ST
stefj
15:02 19.06.2018.

EU je izgubila trku s ostatkom svijeta u bilo kojem tehnološkom segmentu. Birokratizacija i dogovorna ekonomija sve više jačaju, te guše bilo kakvu inovativnost... Uostalom, to je sve izraženije, EU već godinama nije stvorio lidera niti na jednom novom tehnološkom području, nema tehnoloških lidera, nema inovacija, ništa, nula... A ovo s Internetom je primarno usmjereno na kontrolu sadržaja, političke elite gube vlast, a internet i društvene mreže su označile kao glavnog krivca. Sada se ubrzano radi na uništavanju istog...