Komet C/2012 S1-ISON

Stiže nam 'komet stoljeća'!

Foto: YouTube
Stiže nam 'komet stoljeća'!
14.10.2013.
u 16:04
Komet će biti najbliže Suncu 28. 11. 2013, a ako se zbog blizine ne raspadne, priredit će nezaboravnu predstavu na nebu.
Pogledaj originalni članak

Komet C/2012 S1-ISON prvi put će posjetiti naš dio Sunčeva sustava. Riječ je o kometu koji je otkriven 21. rujna 2012. godine, a otkrili su ga ruski astronomi Artyom Novichonok i Vitaly Nevsky u međunarodnom programu – International Scientific Optical Network (ISON).

ISON je dio Ortovog oblaka, dijela Sunčeva sustava od 50.000 AU (astronomska jedinica – 1 AU = 149,6×10^6km.) do 1 svjetlosne godine od Sunca. Komet je promjera od 0,5 do 2 km, sastavljen od prašine, leda i stijenja, piše Crometeo.hr.

Komet je još uvijek nevidljiv za golo oko, kao i za male teleskope. Trenutačna mu je magnituda sjaja oko +10. Ljudsko oko uočava objekte od +6 magnitude, Venera je oko -3 magnitude, Mjesec -12 magnitude.

Komet će proći vrlo blizu Sunca, na udaljenosti od 1.165.000 kilometara od površine Sunca, a u tom trenutku temperatura će biti više od 2760 stupnjeva Celzijevih. Komet će biti najbliže Suncu 28. 11. 2013, a ako se zbog blizine ne raspadne, priredit će nezaboravnu predstavu na nebu.

Mnogi astronomi i mediji ovome kometu dodijelili su epitete “kometa stoljeća”, “božićnog kometa” itd. Komet, ako preživi bliski susret s našom zvijezdom, zbog isparavanja leda imat će dugačak rep i visok intenzitet sjaja.

Neki astronomi predviđaju da će sjaj komete biti čak -3 do -5 magnitude, piše Crometeo. Za usporedbu, komet koji se iz naših krajeva mogao promatrati 1997.godine, Hale-Bopp, imao je magnitudu sjaja tek nešto manju od +0,5. Astronomi kometu daju 50/50 šanse da preživi put oko Sunca, na temelju podataka prijašnjih ISON-u sličnih kometa.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.