PRIPREMA SE ZA NUKLEARNI TEST?

Što namjerava Kim Jong-un? Sjeverna Koreja ispaljuje projektile, ratnim zrakoplovima nadlijeću granicu sa susjedima

Foto: Reuters/PIXSELL
Kim Jong-un
Foto: Reuters/PIXSELL
Kim Jong-un
Foto: Reuters/PIXSELL
Kim Jong-un
Foto: KCNA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
North Korean leader Kim Jong-un sits inside a trial version of a double-decker bus in Pyongyang
26.10.2022.
u 12:19
Vlade SAD-a i Južne Koreje vjeruju da su pripreme za sedmi sjevernokorejski test nuklearnog oružja završene i da Sjever čeka samo povoljan politički trenutak za djelovanje. Otvara se atraktivan prostro, jer je konferencija Komunističke partije Kine sada gotova i približavaju se izbori na sredini mandata u SAD-u.
Pogledaj originalni članak

Razdoblja napetosti sa Sjevernom Korejom dolaze i prolaze, ali situacija na Korejskom poluotoku trenutno je najpromjenljivija u posljednjih pet godina i čini se da će se pogoršati, piše u osvrtu BBC-eva dopisnica iz Južne Koreje Jean Mackenzie.

Naime, tijekom prošlog mjeseca Sjeverna Koreja je ispalila projektil iznad Japana, prisilivši stanovnike da potraže skloništa, što je ocijenjeno kao snažan neprijateljski i provokativan čin. Lansirala je i nekoliko drugih balističkih projektila, ratni zrakoplovi nadlijetali su granicu s Južnom Korejom dok je stotine topničkih granata ispaljeno u morsku vojnu tampon zonu, koju su dogovorile dvije Koreje 2018. kako bi održale mir. Iako su, tehnički, ove dvije zemlje još uvijek u ratu, podsjeća Mackenzie.

Najnoviji se slučaj dogodio u ponedjeljak kada su zbog incidenta sa sjevernokorejskim trgovačkim brodom, za kojeg Južna Koreja tvrdi kako je prešao morsku granicu dviju zemalja, obje strane ispalile hice upozorenja. Južna Koreja smatra kako je upad broda u njihove vode bio namjeran.

„Dakle, što namjerava Kim Jong-un?“ – pita se Mackenzie koja podsjeća kako su tri razloga zbog kojih Sjeverna Koreja nastoji lansirati projektile - da testira i poboljša svoju tehnologiju oružja, da pošalje političku poruku svijetu (prvenstveno SAD-u) i da impresionira svoje državljane kod kuće i učvrsti lojalnost režimu.

„Može biti teško dešifrirati kojem od ovih ciljeva služe zadnje akcije Pjongjanga, ali ovoga puta Kim Jong-un je bio izričit. Državni mediji su nekoliko puta izvijestili da su nedavna lansiranja i vježbe odgovor na vojne vježbe koje vode SAD, Južna Koreja i Japan. Sjever je okrivio svoje neprijatelje za eskalaciju napetosti i kaže da su njegova lansiranja jasno upozorenje da trebaju prestati.“ – ističe Mackenzie u osvrtu za svoju medijsku kuću BBC.

Foto: Reuters/PIXSELL
Kim Jong-un

Naime, Washington, Seul i Tokio održavaju velike vojne vježbe, odvojeno i zajedno, u posljednja dva mjeseca, kako bi pokazali da su spremni za eventualni sjevernokorejski nuklearni napad. Stoga Mackenzie smatra kako nema sumnje da su oni izazvali antagonizam sjevernokorejskog predsjednika Kima, koji je uvijek na takve vježbe gledao kao na svoje neprijatelje koji pripremaju invaziju. Ističe i kako je službeni razlog zašto je Sjeverna Koreja uopće počela razvijati nuklearno oružje bio da se spriječi od invazije.

„Ali postoji manje eksplicitan razlog zbog kojeg bi sada mogao povećati pritisak. Neki vjeruju da se možda priprema teren za provokativniji test - detonaciju nuklearnog oružja po prvi put u pet godina, ili čak napad manjeg opsega na Južnu Koreju.“ – piše dopisnica BBC-a koja podsjeća i kako je lani Kim Jong-un iznio petogodišnji plan, detaljno navodeći sva nova oružja koja planira razviti. Uključivao je manje nuklearne bombe i projektile kratkog dometa za njihovo nošenje. Mackenzie smatra da su nedavni testovi dokaz da se Kim ne samo probija kroz ovaj popis želja za oružjem, već i da obučava svoje trupe da ga koriste.

„Iskoristio je neke od nedavnih vježbi, rekao je, da simulira nuklearni napad na Južnu Koreju. Sada gospodinu Kimu treba pozornost. Potrebno mu je da svijet primijeti napredak koji je napravio, ako želi jednog dana postići ukidanje oštrih međunarodnih sankcija njegovoj zemlji. Sankcije nisu zaustavile Sjevernu Koreju u razvoju oružja, za što su bile dizajnirane, ali štete njezinom gospodarstvu.“ – napominje Jean Mackenzie dodajući kako su razgovori usmjereni na smanjenje tih sankcija odavno u zastoju i da Sjeverna Koreja polako klizi niz globalne prioritete u trenutku kada je svijet daleko više zabrinut zbog rata u Ukrajini i uspona autoritarne Kine.

Aktualni stav predsjednika SAD-a Joe Bidena je da se sankcije Sjevernoj Koreji mogu ublažiti samo kada ona pristane odustati od svog nuklearnog oružja.

Foto: Reuters/PIXSELL
Kim Jong-un

„Ako sjevernokorejski predsjednik želi natjerati SAD da pregovara pod povoljnijim uvjetima za njega, mora dokazati koliko je njegova zemlja postala opasna. Prošlog mjeseca proglasio je Sjevernu Koreju državom s nuklearnim oružjem, stav za koji je rekao da je nepovratan.“ – napominje Jean Mackenzie koja je o svemu razgovarala i s bivšim savjetnikom u južnokorejskom ministarstvu obrane Kim Jong-dae.

„Trebali bismo se zabrinuti koliko je postalo agresivno. U prošlosti je Sjeverna Koreja čekala da američke snage završe svoje vojne vježbe prije nego što je uzvratila. Ovaj put topništvo je gađalo more dok su vježbe trajale. Nikad prije nismo vidjeli ovakvu drskost i agresiju, to je drugačije. To je Sjever koji se ponaša kao nuklearna država", rekao je Kim Jong-dae.

Vlade SAD-a i Južne Koreje vjeruju da su pripreme za sedmi sjevernokorejski test nuklearnog oružja završene i da Sjever čeka samo povoljan politički trenutak za djelovanje. Otvara se atraktivan prostro, jer je konferencija Komunističke partije Kine sada gotova i približavaju se izbori na sredini mandata u SAD-u.

„U međuvremenu, Južna Koreja je usred još jedne runde ratnih igara, kojima se planira pridružiti i SAD. One bi Kim Jong-unu mogle pružiti izgovor koji je čekao.“ – smatra Jean Mackenzie, dopisnik BBC-a iz Seula.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

HI
Hrvat iz Prigorja
13:05 26.10.2022.

Ovaj Kim, bez problema se može prijaviti , "Život na vagi"

AI
airbender
19:58 26.10.2022.

Samo cu jedno reci, oprezno sa retardiranima! Ova Kim karikatura ima potencijala, ako mu netko napuni (praznu) glavu, izazvati više sranja u svijetu nego što možemo zamisliti. Nije on nikakav faktor i općenito je smijurija svakom civiliziranom čovjeku, ali jednom pokrenuta nuklearna lavina se teško može zaustaviti. A ovaj retard bi mogao biti iskorišten, od strane ruskog retarda, da otvori pandorinu nuklearnu kutiju, a onda ko živ ko mrtav. Žao mi samo ovakvog krasnog planeta, nadam se da neki tamo čuče iza Mjeseca i čekaju da se spalimo svi skupa, pa da prava živa bića dođu iskoristit ovaj planet i njegov potencijal.

Avatar Anti rašist
Anti rašist
13:00 26.10.2022.

sjeverna k. provocira dok na kraju ne izazovu nuklearni sukob i unište obje zemlje. suludo