Migrantska kriza

Strože kontrolirane granice EU za migrante: 'Lampedusa je simbol situacije koja prijeti Europi'

Foto: Stringer/REUTERS
Migrants arrive in Lampedusa
Foto: YARA NARDI/REUTERS
Migrants in Lampedusa
Foto: YARA NARDI/REUTERS
Migrants in Lampedusa
Foto: YARA NARDI/REUTERS
Migrants wait on the Sicilian island of Lampedusa
Foto: YARA NARDI/REUTERS
Migrants in Lampedusa
21.09.2023.
u 18:20
Imamo porast od oko 160 posto dolazaka migranata u odnosu na prošlu godinu. Nećemo dopustiti da Hrvatska postane hot spot, kaže ministar unutarnjih poslova Davor Božinović
Pogledaj originalni članak

Migrantska kriza potresa Europsku uniju, a epicentar joj je na talijanskom otočiću Lampedusi. Mali talijanski otok preplavljen je migrantima nakon što je u posljednjih sedam dana iz sjeverne Afrike stiglo više od deset tisuća ljudi, a svakoga sata pristižu nove brodice. Sada je na Lampedusi dvostruko više migranata nego stanovnika. Italija je zatražila pomoć EU da se migranti prebace u druge države članice, ponajprije u Francusku i Njemačku, ali Pariz i Berlin kažu – ne. Poljska je pak zatražila da se zatvore vanjske granice Europske unije za migrante.

'Pozicija strogosti'

– U Francuskoj i Italiji, kao i u cijeloj Europi, postoje neregularne migracije, protiv kojih se treba boriti – poručio je francuski ministar unutarnjih poslova Gérald Darmanin. On je za televizijski kanal TF1 govorio da se treba zauzeti "pozicija strogosti" i ne prihvaćati migrante iz Italije. Najavio je da će pojačati kontrole na francusko-talijanskoj granici. Pariz je ponudio Rimu pomoć u vraćanju migranata u zemlje s kojima Francuska ima dobre diplomatske odnose, a 60 posto ljudi koji stignu na Lampedusu govore francuski.

Napeti su i njemačko-talijanski odnosi. Njemačka je obustavila prihvaćanje migranata iz Italije putem dobrovoljnog europskog mehanizma solidarnosti. Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier kaže da su i Italija i Njemačka došle do svojih granica kada je riječ o prihvaćanju izbjeglica.

VEZANI ČLANCI:

– Kada čujem glasne vapaje za pomoć iz Italije, ali i iz njemačkih gradova, ozbiljno ih shvaćam – rekao je Steinmeier u intervjuu za talijanske dnevne novine Corriere della Sera prije jučerašnjeg posjeta Siciliji.

Njemačka je u prvoj polovini ove godine primila više od trećine svih zahtjeva za azil unutar EU, a u Njemačkoj živi i više od milijun izbjeglica iz Ukrajine. – Zato je Njemačka, kao i Italija, dostigla granicu – rekao je Steinmeier.

Njemačka ne želi više primati izbjeglice iz Italije jer talijanska vlada odbija primiti natrag ljude kojima je Berlin odbio azil, u skladu s dublinskim pravilima, prema kojima se migrante vraća u državu u kojoj su migranti stupili na tlo EU. I Steinmeier je pozvao na stroži nadzor europskih vanjskih granica.

VIDEO Italija prebacuje migrante na Siciliju zbog prenapučenosti

Europska unija trebala bi zatvoriti granice pred migrantskim valom i zaboraviti ideju njihova premještanja unutar bloka, poručila je u utorak poljska vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS).

– Lampedusa je samo neka vrsta simbola situacije koja prijeti cijeloj Europi, uključujući Poljsku – rekao je čelnik PiS-a Jaroslaw Kaczynski.

– Jedini način da se bori protiv te – mora se tako reći – invazije jest da se zaista zatvore granice i da se odluči vratiti one koji su prešli granice u njihove zemlje podrijetla ili pronađe neko drugo rješenje, ali uvijek tako da ih se riješimo – rekao je Kaczynski i dodao da je najavljena relokacija ilegalnih migranata "ohrabrenje krijumčarima ljudi".

VEZANI ČLANCI:

Analitički pristup

Hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je jučer da Hrvatska u ovoj godini ima pojačan pritisak migranata, no istaknuo je da je stanje pod kontrolom.

– Pratimo svi što se događa u Europi, osobito ove vrlo zabrinjavajuće slike iz Italije. Što se tiče Hrvatske, bilježimo značajan porast, oko 160 posto u odnosu na prošlu godinu – rekao je Božinović. Poručio je da je unatoč pojačanom pritisku, u Hrvatskoj stanje s migrantima i tražiteljima azila pod kontrolom.

– Mi smo tom procesu pristupili vrlo analitički, donosimo odluke – rekao je Božinović i poručio kako neće dopustiti da "Hrvatska postane bilo kakav hot spot za migrante", ali će poštovati sve međunarodne i nacionalne obveze i zakonske propise.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 30

MS
mala_soroseva_kujica
18:34 21.09.2023.

Nemaš brige, Božinoviću, samo ti nama zaustavljaj branitelje koji bi na proslavu Oluje u Knin jer to ne paše Plenkoviću i Pupovcu, pusti ove migrante, to je ne-tema.

MA
Maksimiliano
18:43 21.09.2023.

njihov dolazak se obilato financira zadnjh par godina (konkretno iz Afrike prema Italiji sa 3 milijarde eura godišnje) ...

Avatar Tombstone
Tombstone
19:03 21.09.2023.

Ovlastiti vojsku da rijesi problem. To je realno jedina mogucnosti. Ovo je invazija, I jedino vojska moze spasiti Europu