Copernicus, služba za klimatske promjene (C3S) koju provodi Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU-a, redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene s izvješćima o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka i mora, morskom ledenom pokrivaču i hidrološkim varijablama. Svi prijavljeni nalazi, kako služba pojašnjava, temelje se na računalno generiranim analizama i prema skupu podataka ERA5, koristeći milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta.
Ovogodišnji listopad bio je, prema podacima Copernicusa, najtopliji zabilježeni listopad na globalnoj razini, s prosječnom površinskom temperaturom zraka od 15.30°C, odnosno 0.85°C iznad prosjeka za listopad 1991.-2020. i 0.40°C iznad prethodnog najtoplijeg listopada 2019. godine. Globalna temperaturna anomalija za listopad 2023. bila je druga najveća u svim mjesecima u skupu podataka ERA5, iza rujna 2023.
Cijeli je mjesec bio 1.7°C topliji od procjene listopadskog prosjeka za 1850.-1900., određenog predindustrijskog referentnog razdoblja. Za kalendarsku godinu do danas, od siječnja do listopada, globalna srednja temperatura za 2023. najviša je zabilježena, 1.43 °C iznad predindustrijskog prosjeka 1850.-1900. i 0.10 °C viša od desetomjesečnog prosjeka za 2016. trenutno najtopliju zabilježenu kalendarsku godinu.
VEZANI ČLANCI:
Za Europu je listopad 2023. bio četvrti najtopliji zabilježeni, 1.30°C topliji od prosjeka 1991.-2020. Prosječna površinska temperatura mora za listopad iznad 60°S–60°N bila je 20.79°C, najviša ikad zabilježena za listopad. El Niño uvjeti, dodaje Copernicus, nastavili su se razvijati u ekvatorijalnom Pacifiku iako su anomalije i dalje niže od onih postignutih u ovo doba godine tijekom razvoja povijesno snažnih događaja 1997. i 2015. godine.
"U listopadu 2023. zabilježene su iznimne temperaturne anomalije, nakon četiri mjeseca obaranja globalnih temperaturnih rekorda. Gotovo sa sigurnošću možemo reći da će 2023. biti najtoplija zabilježena godina, a trenutačno je 1.43ºC iznad predindustrijskog prosjeka. Osjećaj hitnosti za ambicioznu klimatsku akciju koja ulazi u COP28 nikada nije bio veći", navodi Samantha Burgess, zamjenica ravnatelja Copernicus službe za klimatske promjene.
Listopad je, stoji u nastavku analize Copernicusa, bio šesti uzastopni mjesec u kojem je antarktički morski led ostao na rekordno niskim razinama za to doba godine, s mjesečnom vrijednošću 11% ispod prosjeka. Opseg arktičkog morskog leda dosegao je svoju 7. najnižu vrijednost za listopad, 12% ispod prosjeka.
Također, u listopadu su oborine bile iznad prosjeka u većem dijelu Europe - oluja Babet pogodila je sjevernu Europu, a oluja Aline Portugal i Španjolsku, donijevši obilne oborine i poplave.
Izvan Europe, bilo je vlažnije od prosjeka u nekoliko regija uključujući jugozapad Sjeverne Amerike, dijelove Arapskog poluotoka, regije središnje Azije i Sibira, jugoistočnu Kinu, Brazil, Novi Zeland i regije južne Afrike. Takvi su uvjeti često, pojašnjava se, bili povezani s prolaskom ciklona koji su izazivali obilne oborine i znatnu štetu. Bilo je sušnije od prosjeka u južnom dijelu SAD-a i dijelovima Meksika koji su iskusili sušu, u regijama središnje i najistočnije Azije te u većem dijelu izvantropske južne hemisfere, uključujući Australiju.
VIDEO Plimni val u Splitu: More poplavilo pola metra obale, lovci na oluje snimili pravi trenutak
Pridružite se i vi akciji „Klikni i posadi stablo“ i postanite dio najvećeg ekološkog projekta Rezolucija Zemlja. Sve što trebate napraviti je na ovom linku popuniti ime, prezime i e-mail adresu, a mi se obvezujemo za svakog potpisnika zasaditi jedno stablo. Nakon prijave na e-mail ćete dobiti lokaciju naše zajedničke šume i „dokument“ Rezolucija Zemlja s vašim digitalnim potpisom za uspomenu.
Više zelenih tema pronađite na web stranici Rezolucija Zemlja!