Studenti opet prijete prosvjedima. Na ulice bi mogli na jesen, i to ako sveučilišta ne ispune njihove zahtjeve koje su svi predstavnici studentskih zborova uskladili u petak u Mostaru, u kojem su tema bila kriteriji po kojima bi se studij, poslije prve godine besplatne za sve, plaćao na višim godinama.
– Tražimo da se vrijednost ECTS boda izračunava tako da se ukupan iznos školarine podijeli sa 60 ECTS-a, odnosno maksimalnim brojem bodova koliko je potrebno prikupiti u godinu dana, a ne da se školarina dijeli sa 10, 11 ili 12 pa se kao u Osijeku dobiju iznosi za jedan ECTS od čak 900 kuna. Prema našoj logici, najskuplji bod bio bi onaj od 154 kune koliko bi plaćali studenti na najskupljim fakultetima poput medicine, stomatologije... – objašnjava Ivan Bota, predstavnik Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu.
Zahtijevaju i da student u višoj godini plaća samo one ECTS-ove za ispite koje ponovno upisuje. – Jasno, tražimo i da se sadašnji iznosi školarine zamrznu kako se ne bi slučajno dogodilo da sveučilišta pristanu na naše uvjete, a potom fakulteti podignu cijenu školarina – oprezan je Bota. Sa svojim zahtjevima danas će upoznati sve rektore. Ne prihvate li ih, u rujnu bi studenti mogli opet na ulice.
Osim neujednačenih kriterija plaćanja, razljutila ih je i odluka da student mora sam platiti školarinu ako država izigra dogovor i ne osigura svima besplatnu prvu godinu. Pitaju se hoće li i profesori umjesto kojih su asistenti održavali predavanja morati vratiti novac od plaća. – Kako bi izgledalo da fakultet mora tužiti 200 studenata zato što država nije uplatila obećano – pita se i Izvor Grubišić, dekan Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu.
Studenti poručuju: Ne ispunite li naše zahtjeve, opet ćemo na ulice
Incident na Trgu: Došlo do naguravanja između molitelja i prosvjednika, oglasila se i policija
Kontaktirali smo policiju koja je izjavila da nije riječ o sukobu, te da policija nije intervenirala u vezi s incidentom.
FOTO KVIZ: Ovo su neki od najljepših europskih gradova, možete li ih prepoznati po jednoj fotografiji?
Europa je poznata po svojoj arhitekturi, ljepoti i povijest, ima nekolicinu gradova koji oduzimaju dah
Zašto običan espresso košta u Zagrebu i do dva eura, a u Italiji 1,30 eura: 'Ovo su bile prve naznake da se događa nešto čudno'
Lovrinčević: Strani vlasnici na periferiji EU pokušavaju zadržati status koji gube na azijskom tržištu i u SAD-u i pokušavaju izvući što više novca s periferije, a periferija smo mi. Nacionalne vlasti i regulatori trebali bi braniti građane i poduzeća od drastičnog izvlačenja profita
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
svi se prosjedi svode na isto: ne žele učiti