Studenti opet prijete prosvjedima. Na ulice bi mogli na jesen, i to ako sveučilišta ne ispune njihove zahtjeve koje su svi predstavnici studentskih zborova uskladili u petak u Mostaru, u kojem su tema bila kriteriji po kojima bi se studij, poslije prve godine besplatne za sve, plaćao na višim godinama.
– Tražimo da se vrijednost ECTS boda izračunava tako da se ukupan iznos školarine podijeli sa 60 ECTS-a, odnosno maksimalnim brojem bodova koliko je potrebno prikupiti u godinu dana, a ne da se školarina dijeli sa 10, 11 ili 12 pa se kao u Osijeku dobiju iznosi za jedan ECTS od čak 900 kuna. Prema našoj logici, najskuplji bod bio bi onaj od 154 kune koliko bi plaćali studenti na najskupljim fakultetima poput medicine, stomatologije... – objašnjava Ivan Bota, predstavnik Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu.
Zahtijevaju i da student u višoj godini plaća samo one ECTS-ove za ispite koje ponovno upisuje. – Jasno, tražimo i da se sadašnji iznosi školarine zamrznu kako se ne bi slučajno dogodilo da sveučilišta pristanu na naše uvjete, a potom fakulteti podignu cijenu školarina – oprezan je Bota. Sa svojim zahtjevima danas će upoznati sve rektore. Ne prihvate li ih, u rujnu bi studenti mogli opet na ulice.
Osim neujednačenih kriterija plaćanja, razljutila ih je i odluka da student mora sam platiti školarinu ako država izigra dogovor i ne osigura svima besplatnu prvu godinu. Pitaju se hoće li i profesori umjesto kojih su asistenti održavali predavanja morati vratiti novac od plaća. – Kako bi izgledalo da fakultet mora tužiti 200 studenata zato što država nije uplatila obećano – pita se i Izvor Grubišić, dekan Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu.
Studenti poručuju: Ne ispunite li naše zahtjeve, opet ćemo na ulice
Tisuće Hrvata čeka muka kad krenu prema Austriji. I to na 8 mjeseci! Evo što se događa od ponedjeljka
Radi se o “žili kucavici” za međunarodni promet iz Austrije u smjeru Njemačke, Italije, Slovenije i drugih zemalja u austrijskom susjedstvu, i obrnuto, ističu domaći mediji. Ali i Hrvatske, jer brojni iseljeni Hrvati koji žive na zapadnom dijelu Austrije, kao i oni iz Njemačke i Švicarske koriste upravo Tauern tunel, kada putuju u svoju domovinu.
Užas kod Delnica: Maloljetnicu zatočio u baraku, silovao je dva tjedna, a nije joj davao hranu i piće
Sumnja se da je mladić vezao maloljetnicu kako ne bi mogla pobjeći, a navodno joj je odbijao davati hranu i piće
Liječnik objašnjava što je to 'zimski penis': Evo kada biste se trebali zabrinuti
Hladnije vrijeme već je stiglo, a bit će još hladnije kako se budemo približavali prosincu. Liječnici upozoravaju da bi takve vremenske prilike, mogle imati neželjene posljedice na genitalije kod muškaraca…
Borba s kroničnom bolešću: Član žirija popularne emisije progovorio o dijagnozi koja mu je promijenila život
Studija otkrila neočekivane činjenice o čovjeku: Evo što nas doista dijeli na optimiste i pesimiste
svi se prosjedi svode na isto: ne žele učiti