OTPOR U SVE VEĆEM BROJU SLUŽBI.

Suci jednoglasno odbili prijedloge Malenice, ne žele odgodu obećanog. Što dalje?

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Zagreb: Održana 277. sjednica Vlade
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Zagreb: Održana 277. sjednica Vlade
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Zagreb: Ivan Malenica dao izjavu nakon sjednice Vlade
17.01.2024.
u 08:14
Suci traže reformu sustava plaća koja bi, uz materijalna prava, podrazumijevala i indeksaciju sudačkih plaća kao trajno zakonske rješenje, što je Hrvatskoj sugerirala i Europska komisija
Pogledaj originalni članak

Kuloarska nagađanja o datumu parlamentarnih izbora mjesecima su bila garnirana velikim očekivanjima od novog sustava plaća, koji bi od travnja trebao donijeti veću zaradu gotovo svim zaposlenima u državnim i javnim službama, time i podebljati HDZ-ove šanse za osvajanje još jednog mandata. Ta se očekivanja, međutim, posljednjih dana okreću u svoju suprotnost – prijedlozi novih koeficijenata nailaze na otpor i najave štrajkova u sve većem broju službi. Štrajkom tako prijete učitelji, visoko obrazovanje, liječnici, medicinske sestre...

Najdalje su, zasad, ipak otišli suci, čija je udruga u utorak jednoglasno odbila prijedlog ministra pravosuđa Ivana Malenice po kojemu bi se sucima u ovom času osigurala materijalna prava kakva uživaju zaposlenici državnih i javnih službi, od božićnice do putnih troškova.

Za suce poseban zakon

Plaće sudaca nisu obuhvaćene Zakonom o plaćama u javnim i državnim službama, njihova i primanja državnih odvjetnika regulira poseban zakon, a nakon svibanjskog "bijelog štrajka" obećan im je novi, i to do kraja prošle godine, što se nije dogodilo. Malenica i premijer Andrej Plenković jasno su im ovih dana pritom dali do znanja da su prioritet službeničke plaće, a u Vladin Plan zakonodavnih aktivnosti za ovu godinu uneseno je kako će se plaće sudaca i državnih odvjetnika rješavati u drugom tromjesečju.

Suci se, međutim, ne mire s odgodom obećanoga, a kako će konkretno uzvratiti, trebali bi odlučiti u srijedu, na sjednici Upravnog odbora Udruge hrvatskih sudaca (UHS). To je tijelo, podsjetimo, u prosincu zaključilo kako će, ne predoči li im se novi zakon o plaćama, sredinom siječnja krenuti s mjerama upozorenja, istim onima koje su provodili lani u svibnju, a obuhvaćaju odgodu svih radnji u prvostupanjskim i otpremanja odluka u drugostupanjskim postupcima, osim u hitnim predmetima.

POVEZANI ČLANCI:

USKOK IH TERETI ZA MITO

Optužno vijeće Mamiću i optuženim sucima odgođeno zbog neuredne dostave poziva

Iako se na zagrebačkom Županijskom sudu trebalo raspravljati o optužnici koju je USKOK podigao protiv Zdravka Mamića te trojice suda Županijskog suda u Osijeku i još nekoliko osoba, optuženih za davanje i primanje mita, sjednica optužnog vijeća je odgođena za veljaču. Razlog je što dostava poziva za jednog od optuženika nije bile uredna, pa nije bilo uvjeta za održavanje rasprave.

Uz potencijalne mjere upozorenja, UHS bi u srijedu trebao precizirati i datum početka takvih mjera. Njihov Upravni odbor u prosincu je kao datum potencijalnog novog "bijelog štrajka" navodio 15. siječnja, da bi se u međuvremenu članstvo obavijestilo kako je početak mjera odgođen za 22. siječnja, uz napomenu kako točan datum početka nije pušten u medije "iz taktičkih razloga". Pismo članstvu s novim datumom procurilo je, međutim, u medije, a u krugovima bliskim Ministarstvu pravosuđa protumačilo se kao dokaz da suci pregovaraju "s figom u džepu", na što je UHS reagirao priopćenjem u kojem tvrdi kako se radilo tek o jednom od mogućih datuma, ne i o preciznom dogovoru.

U priopćenju, uz obavijest da su se svi njihovi ogranci izjasnili protiv Maleničina prijedloga, ponavljaju kako traže reformu sustava plaća koja bi, uz materijalna prava, podrazumijevala i indeksaciju sudačkih plaća kao trajno zakonske rješenje, što je Hrvatskoj ljetos sugerirala i Europska komisija. Tvrde i kako je netočan podatak o rastu sudačkih neto plaća za 698 eura, koji iznosi ministar, i navode da su lani pristali na prosječno povećanje od 583 eura, uz obećanje novog zakona koji bi sadržavao i formulu za indeksaciju osnovice te nove koeficijente. "Izjava ministra kako se o indeksaciji nije ni počelo razgovarati na razini Ministarstva stoga je razočaravajuća i zabrinjavajuća istovremeno jer je iz nje jasno kako je u svojim ranijim izjavama svjesno govorio neistinu", zaključuju iz UHS-a.

Nasuprot Maleničinim izjavama o permanentnim razgovorima na ovu temu, suci tvrde kako se radna skupina koja je trebala osmisliti model indeksacije plaća, a koji bi osigurao da sudačke plaće ne ovise o volji izvršne vlasti, od lipnja sastala samo dva puta, što tumače kao izostanak ozbiljnosti u Ministarstvu.

Sucima smeta i to što se njihove plaće konstantno dovode u koleraciju sa službeničkima, iako ih reguliraju različiti zakoni. Pritom ponovno ističu potporu zahtjevima službenika u pravosudnom sustavu, koji su lani također bili u maratonskom štrajku, no po mišljenju UHS-a, i prijedlogom novih koeficijenata ostali na samom dnu po primanjima u državnim službama.

Prijedlog uredbe ovaj mjesec

Štrajk sudskih službenika ljetos je organizirao Sindikat državnih i javnih službenika i namještenika, a njegova predsjednica Iva Šušković u utorak nam je potvrdila kako je njezin sindikat Ministarstvu pravosuđa i uprave poslao očitovanje s prijedlogom korekcija koeficijenata za službeničke plaće. Traže, među ostalim, i korekciju koeficijenata sudskih službenika koji su lani štrajkali tvrdeći da im plaće zaostaju za sličnim poslovima u drugim resorima, ali i pravosudnih policajaca, koji su u lipnju također prijetili štrajkom, ali su na kraju odustali zbog obećanja da će se njihovi zahtjevi riješiti kroz novi sustav. Šušković ističe da su koeficijenti u velikoj mjeri nelogični jer, primjerice, daleko zaostaju za koeficijentima u policiji. Uz to, za plaće pravosudnih policajaca nije predviđena kategorizacija kakva se primjenjuje na plaće rukovodećeg kadra ovisno u kojem zatvoru rade.

Uz ispravljanje tih nelogičnosti, sindikat smatra i kako bi uredba o koeficijentima trebala razlikovati status pravosudnog policajca početnika i onog s, primjerice, 20 godina staža. O svemu ovome, otkriva Šušković, sindikati bi s predstavnicima Ministarstva uprave trebali razgovarati iza 20. siječnja, do kada bi trebale biti prikupljene sve primjedbe. Prijedlog cjelovite uredbe o koeficijentima trebao bi im pak biti predočen do kraja mjeseca.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar Kajman
Kajman
10:17 17.01.2024.

Plaće sutkinja su daleko iznad plaća državnih službenika sa završenim istim nivoem obrazovanja. Nitko ih ne sili da rade taj posao pa neka iziđu na tržište rada i tamo provjere koliko uistinu vrijede.

Avatar Kajman
Kajman
10:09 17.01.2024.

Nije istina da suci to traže već sutkinje. Naime više od 2/3 sudačkih dužnosti obavljaju sutkinje. Tko ne vjeruje neka ode na DZS i tamo će pronaći podatke.