ESLJP ODBIO VATROGASCE I BOLNIČARE

Sud nije stopirao francuski zakon o COVID potvrdi u zdravstvu

Foto: BENOIT TESSIER/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
French President Macron meets Madagascar President Rajoelina in Paris
Foto: BENOIT TESSIER/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
French President Macron meets Madagascar President Rajoelina in Paris
Foto: BENOIT TESSIER/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
French President Macron meets Madagascar President Rajoelina in Paris
29.08.2021.
u 22:27
Sedmeročlano vijeće ESLJP-a zaključilo je da njihov zahtjev, registriran pod nazivom Abgrall i 671 ostali protiv Francuske, prelazi okvire predviđene člankom 39. Poslovnika ESLJP-a
Pogledaj originalni članak

Francuski kontroverzni zakon 2021-1040, koji je stupio na snagu 5. kolovoza, a na temelju kojeg će od 15. rujna zdravstveni djelatnici i oni u ustanovama za skrb koji nemaju propusnicu biti suspendirani s posla bez prava na naknadu plaće, prošao je još jednu prepreku.

Tim je zakonom propusnica uvedena i za putovanja zrakoplovom i vlakom na međugradskim linijama. Nakon što je već tražena i za posjete muzejima, kinima i noćnim klubovima, uvedena je i za kafiće i restorane. Europski sud za ljudska prava odbio je zahtjev za privremenu mjeru koji su tražila 672 pripadnika francuskih vatrogasnih i spasilačkih službi te bolničkog osoblja, protiv francuskog zakona donesenog u okviru upravljanja javnozdravstvenom krizom izazvanom epidemijom COVID-19.

Sedmeročlano vijeće ESLJP-a zaključilo je da njihov zahtjev, registriran pod nazivom Abgrall i 671 ostali protiv Francuske, prelazi okvire predviđene člankom 39. Poslovnika ESLJP-a prema kojem se privremene mjere primjenjuju samo kad postoji neposredni rizik od nastanka nepopravljive štete.

Podnositelji su inzistirali na hitnoj intervenciji na temelju prava na život i prava na poštivanje privatnog i obiteljskog života iz članka 2. i 8. Europske konvencije, tražeći od ESLJP-a da suspendira obvezu cijepljenja, odnosno obustavu mjere suspenzije s posla i obustave plaće. ESLJP je obrazložio da se privremena mjera odobrava samo iznimno, kad bi se podnositelji zahtjeva suočili s realnim rizikom od nepopravljive štete, s tim da se Sud ograđuje i da se inače takvom mjerom ne prejudicira odluka o meritumu pa to vrijedi i za obrnuti slučaj, dakle kad zahtjev za privremenu mjeru nije usvojen.

Sporni zakon donesen je kompromisom vladajućih i oporbe, koja drži većinu u Senatu. Prije nego je stupio na snagu, zakon je prošao verifikaciju Ustavnog vijeća (osim pojedinih odredbi za djelatnike angažirane na kratko vrijeme).

Francuski predsjednik Emmanuel Macron zakon je najavio u srpnju tri dana nakon što su ponovno, nakon 16 mjeseci, otvoreni noćni klubovi, obrazloživši tada da je cilj uvesti ograničenja za necijepljene, a ne za sve, a potom je ministar zdravstva Olivier Véran najavio da zdravstveni radnici koji nisu cijepljeni neće moći raditi i dobivati plaću.

VIDEO Milanović: Mjere više nemaju smisla, ja bih radio kao Švedska

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

DU
Deleted user
10:58 30.08.2021.

Iduće godine predsjednički izbori u Francuskoj makron sam je več izjavio da se neče kandidirati a i otkrilo se da su ga financirali farmaceutski lobiji

Avatar neidemdalje
neidemdalje
23:15 29.08.2021.

ako vas je dovoljno koji se ne želite cijepiti za tjedan dana će vas vratiti nazad... bez brige

ZB
Zoki-Bijela
07:33 30.08.2021.

Sta kaze Penelopea na ovo