Slučaj Podravka

Sudac Siniša Pleše sudit će optuženima u aferi Spice

Foto: Tomislav Miletić/PIXSELL
Sudac Siniša Pleše sudit će optuženima u aferi Spice
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Jurica Galoić/PIXSELL/ilustracija
Autor
Ivanka Toma
02.02.2011.
u 13:07
Sudac Pleše iza sebe već ima iskustvo suđenja u zahtjevnim predmetima
Pogledaj originalni članak

Trenutačno najveći korupcijski predmet, aferu Spice u kojoj je, po tvrdnji USKOK-a, Podravka oštećena za oko 400 milijuna kuna, u kojemu su optuženi bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec te donedavno vodeći ljudi Podravke, sudit će Siniša Pleše, prvostupanjski kazneni sudac u Županijskom sudu u Zagrebu.

Odluku da Pleše sudi najviše rangiranom dužnosniku optuženom za korupciju (bivši premijer Ivo Sanader još je u fazi istrage) sudac Ivan Turudić, predsjednik USKOK-ova odjela na zagrebačkom Županijskom sudu, donio je u srijedu ujutro. Prošloga je tjedna optužno vijeće potvrdilo USKOK-ovu optužnicu, formiran je spis, a nakon odabira suca stvorene su sve pretpostavke za početak suđenja. Samome suđenju prethodi pripremno ročište na kojemu će se izložiti i dokazi obrane te odlučiti koji će se sve dokazi izvoditi u postupku.

Sudac Pleše iza sebe već ima iskustvo suđenja u zahtjevnim predmetima koji izazivaju veliki interes javnosti. Podsjetimo, sudio je Vladimiru Zagorcu u slučaju dragulji, odnosno da je zloupotrijebio svoju funkciju u Ministarstvu obrane i odnio drago kamenje vrijedno oko 5 milijuna dolara. Pleše je Zagorca osudio na 7 godina zatvora i naložio da mora vratiti spomenute milijune.

U slučaju Spice optužba navodi da je skupina menadžera, čiji je politički mentor i zaštitnik bio ministar gospodarstva i potpredsjednik Vlade Polančec, Podravkinim novcem nastojala preuzeti tu kompaniju. Uz Polančeca na optuženičku klupu se izvode bivši čelnici Podravke Darko Marinac, Zdravko Šestak, Josip Pavlović te Saša Romac. Optužnicom su obuhvaćeni i direktor splitske tvrtke SMS Srđan Mladinić, suvlasnik varaždinske Fima grupe Milan Horvat i odvjetnik Zoran Marković.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

BA
barbaizamerike
13:30 02.02.2011.

ako su krivi a vole lijepu nasu neka se pokaju i prijave kao dobrovoljci da ce ici razminirati hrvatsku

CH
chemica
14:41 02.02.2011.

Da pitamo Šeksa koliko će im odrezati?

OB
-obrisani-
19:49 02.02.2011.

A to je onaj sudac koji sudi bez vjerodostojnih dokaza ?