I dok država s jedne strane ni nakon 20 godina ne zna koliko nekretnina mora vratiti Crkvi, Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci s druge je strane na svoju ruku krenulo imovinu Krčke nadbiskupije upisivati na državu iako je riječ o nekretninama na koje država nikada nije polagala pravo.
Konkretno, radi se o Svećeničkom domu svetog Josipa i pripadajućih više od tri milijuna četvornih metara zemljišta na otoku Krku u vlasništvu Nadbiskupskog sjemeništa u Zadru, a koje je Zadarska nadbiskupija 2006. prepustila Biskupiji Krk. Godinu poslije Općinski sud u Rijeci, ispostava Mali Lošinj, Biskupiji je dopustio upis nekretnina na ime sjemeništa. Da je Krčka biskupija pritom imala puno pravo na upis vlasništva, dokazuje i zapisnik iz Ureda državne uprave na Malom Lošinju iz 2003. godine. Zadarska nadbiskupija tada je zatražila da se te nekretnine denacionaliziraju, ne znajući koji je njihov pravni status. No u postupku je utvrđeno kako ta imovina nikada nije prenesena u društveno vlasništvo, što znači da ni na koji način kasnije i nije mogla biti prevedena u državno vlasništvo.
Čitavo desetljeće nakon tog uknjiženja za Biskupiju je uslijedio šok – stiglo im je rješenje kojim je isti sud koji je 2006. zabilježio da se radi o njihovu vlasništvu sada prihvatio prigovor riječkog Općinskog državnog odvjetništva na tada doneseno rješenje. Na novo rješenje Biskupija se žalila, a u žalbi postavljaju pitanje kako je Državno odvjetništvo uopće došlo u priliku uložiti prigovor na rješenje kojim je Crkva upisala vlasništvo kada država nije bila stranka u postupku i sporne nekretnine nikada joj nisu pripadale.
>>Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od četvrtka ili u našem e-izdanju!
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Vrijeme istječe: Hrvatska još nema rješenje za nuklearni otpad
>>Rasema Zolja Handanović: Amerika joj oduzela državljanstvo jer je činila ratne zločine
>>Dosris Šarić Kukuljica: Ne razumijem kako se mogu napisati scenariji bez žena
>>Dominik Livaković: Branio sam i protiv jačih momčadi od Benfice
Stotine ljudi i danas ostavlja Crkvi imovinu u zamjenu za pohranu u svojoj kući.Djeca ih ne želi dohraniti pa to rade Časne sestre.Tsko imovina raste.