Premijer Tihomir Orešković obećao je danas Jean-Claudeu Junckeru, predsjedniku Europske komisije koja provodi dva različita postupka ekonomskog nadzora nad Hrvatskom, da će smanjiti hrvatski javni dug aktiviranjem “mrtvog kapitala”.
– Komentirao sam s Junckerom i druge glavne ciljeve, da ćemo iskoristiti europske fondove, ovih 10 milijardi eura, a i aktivirati pola milijarde eura kako bismo mogli povećati investicije za male i srednje poduzetnike – rekao je premijer Orešković nakon tog sastanka.
Prava radnika u Britaniji
Premijer Orešković sastao se s Junckerom prije početka sastanka Europskog vijeća na kojemu se raspravlja o migrantskoj krizi i o Velikoj Britaniji, koja traži povoljniji položaj za sebe u EU. Orešković se uoči početka summita susreo s britanskim premijerom Davidom Cameronom, a novinarima je rekao da se Hrvatska ne protivi nijednom britanskom zahtjevu.
– Podržavamo njihove četiri točke. Kod nas nema crvenih linija – rekao je Orešković o britanskim zahtjevima. Zemlje Višegradske skupine (Češka, Slovačka, Poljska i Mađarska) protive se britanskoj ideji da radnici iz ostatka EU imaju manja prava kad dolaze u Veliku Britaniju, no Hrvatska u tome ne vidi diskriminaciju i pristaje na sve.
Na ulasku na summit premijer Orešković rekao je da očekuje dugačku raspravu i o migrantskoj krizi te da je za Hrvatsku najbitnije da komunicira i bude koordinirana sa susjedima.
– Vrlo je ozbiljna situacija, ali trebamo vidjeti kako će se cijela situacija razvijati u ova 3-4 tjedna. Bitno je da surađujemo, da imamo otvorenu komunikaciju, da radimo zajedno. To nije samo balkanski nego i europski problem. To je veliki izazov koji ćemo na kraju mi kao Europa zajedno trebati riješiti – poručio je Orešković, koji u Bruxellesu ostaje još sutra.
Austrijski kancelar Werner Faymann došao je na summit u Bruxelles odlučan provesti mjere vezane za zatvaranje austrijskih granica i puno strožu kontrolu migranata koji će smjeti ulaziti u puno manjem broju. Preciznije, Austrija dnevno želi primati samo 80 azilanata koji žele ostati u Austriji i 3200 osoba koje žele proći kroz zemlju kako bi zatražile azil u Njemačkoj. No, predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker kritizirao je te mjere, najavivši da će Komisija istražiti jesu li u skladu s europskim zakonodavstvom.
Komisija protiv politike tranzita
Njegov povjerenik za migracije Dimitris Avramopoulos odmah je poslao pismo Beču u kojem traži odustajanje od najavljenih mjera i upozorava da bi time Austrija kršila međunarodne propise. Jedna rečenica iz tog pisma u izravnoj je suprotnosti s dogovorom postignutim između ravnatelja policija zemalja na balkanskoj ruti, postignutim jučer u Zagrebu: EK, naime, u pismu Austriji navodi da zemlje članice EU nemaju pravo organizirati tranzit migranata kroz svoj teritorij do teritorija druge zemlje. “Treba biti jasno da želja za prolaskom kroz zemlju članicu EU s ciljem traženja azila u drugoj zemlji članici EU nije prihvatljiv razlog za odobrenje ulaska”, tvrdi Europska komisija.
ima izbiljnost I poduzetnost svaka cast. milanovic pojma nije imo