Nakon mnogo godina protestiranja raznih potrošačkih i zelenih udruga diljem Europe Europska komisija donijela je odluku da neki uređaji koji se proizvode i prodaju u Europskoj uniji moraju biti napravljeni da traju dulje i budu lakše popravljivi. Novi zakon stupa na snagu u travnju 2021.
U odredbi stoji da proizvođači moraju proizvoditi zamjenske dijelove za svoje uređaje u razdoblju od najmanje deset godina i da ti zamjenski dijelovi moraju biti otvoreni za prodaju nezavisnim mehaničarima i stručnim osobama. Također, pristup ključnim dijelovima uređaja mora biti moguć široko korištenim alatom bez nanošenja trajne štete uređaju.
Za sada se ove nove regulacije odnose samo na rasvjetu, perilice rublja, perilice posuđa i hladnjake.
Aktivisti zbog svega ovog tvrde da Europska komisija nije išla dovoljno daleko i da bi trebala napraviti zamjenske dijelove dostupne privatnim osobama te da bi se nove regulacije trebale proširiti i na druge vrste uređaja. Proizvođači to odbijaju zbog straha od moguće štete koju bi korisnici mogli nanijeti uređajima.
Jedna od velikih promjena koje će ova nova regulacija donijeti jest postroženje regulacija o energetskoj učinkovitosti koje su dosta zastarjele. Čak 55% svih perilica rublja prodanih u Europskoj uniji imaju A+++ oznaku zbog pada kriterija. Stoga će nove regulacije dovesti do efikasnijih uređaja kojima bi se do 2030. moglo uštedjeti do 20 milijardi eura godišnje samo na električnoj energiji.
Naravno, dulji vijek trajanja i lakša popravljivost uređaja dovest će do smanjenih emisija stakleničkih plinova i manje tehnološkog otpada što je, u vrijeme klimatske krize, dobra stvar.
– Ovi novi standardi golemi su korak naprijed i mogli bi dovesti do smanjenja od čak 50 milijuna tona CO2 – rekla je Libby Peake Iz UK Green Alliance za BBC.
Video – Evo kako je lako puniti drugi uređaj novim Samsungovim S10 mobitelom
Prljava politika, zasto ti zamjenski djelovi ne mogu biti dostupni i privatnim osobama, pa tko zna nek si sam popravi vesmasinu , a ne da uz djelove mora da plati i majstora i porez drzavi, od koje i onako nikakve koristi.