identifikacija zaraženih

Švicarski proizvođač lijekova planira ponuditi testove za antitijela već sljedeći mjesec

Foto: ARND WIEGMANN/REUTERS/PIXSELL
Roche
Foto: ARND WIEGMANN/REUTERS/PIXSELL
Roche
17.04.2020.
u 15:31
Tvrtka smještena u Baselu obećala je da će test za antitijela biti dostupan do početka svibnja u zemljama koje prihvaćaju europske regulatorne standarde, a za SAD je potrebno odobrenje američke Uprave za hranu i lijekove
Pogledaj originalni članak

Cilj švicarskog proizvođača lijekova Rochea jest sljedeći mjesec moći ponuditi krvne testove za identifikaciju zaraženih koronavirusom, priključivši se tako globalnoj potrebi zemalja u karanteni da prikupe informacije o tome tko bi mogao imati imunitet.

Vladama i tvrtkama takvi su testovi potrebni kako bi napravile strategije da se iziđe iz karantene koja je opustošila globalna gospodarstva čak i premda se ne zna razvijaju li zaraženi imunitet na novi virus, kao što je to s mnogim drugim bolestima.

Rocheova objava u petak slijedila je nakon sličnih objava, uključujući Abbott Laboratories iz SAD-a, Becton Dickinson and Co, te talijanskog DiaSorina koji namjeravaju razvijati i prodavati testove za identifikaciju antitijela.

"Radna je pretpostavka ovo: Testirate li i pronađete li ljude koji su razvili antitijela, tada će barem tijekom nekog razdoblja steći imunitet", rekao je vodeći dijagnostičar Rochea Thomas Schinecker.

"Na tome radimo danonoćno, i preko vikenda, kako bismo osigurali pomoć za što je više pacijenata moguće", rekao je Schinecker.

VIDEO Na drive-in testiranje na koronavirus možete doći automobilom, taksijem, pa čak i pješke

Tvrtka smještena u Baselu obećala je da će test za antitijela biti dostupan do početka svibnja u zemljama koje prihvaćaju europske regulatorne standarde, a za SAD je potrebno odobrenje američke Uprave za hranu i lijekove.

Planiraju do lipnja povećati proizvodnju na "dvoznamenkasti broj milijuna" mjesečno, a testovi bi se trebali izvoditi na više od 40.000 Rocheovih uređaja za testiranje instaliranih širom svijeta.

Test identificira antitijela uključujući imunoglobulin G, koji dulje ostaje u organizmu što sugerira mogući imunitet. 

Zemlje imaju razne planove korištenja takvih testova za bolje razumijevanje bolesti COVID-19 uzrokovane virusom, ali istodobno i za identifikaciju onih koji su bili zaraženi no imali su samo blage simptome ili ih nisu uopće ni imali.

Čak i testovi s velikom točnošću imaju slabosti, što može proizvesti tisuće lažno pozitivnih rezultata. Lažni rezultati mogli bi navesti nekoga da vjeruje da ima imunitet, ako u stvari i nema.

Schinecker je rekao da su Rocheovi testovi ispunili očekivanja tvrtke o točnosti, iako tvrtka još ne objavljuje podatke.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar Ćičruk Okrim Ami NImda
Ćičruk Okrim Ami NImda
15:42 17.04.2020.

Više ništa ne razumijem. Gospodin Jaap von Dissel iz nizozemskog ministarstva zdravstva je prekjučer objavio da su u Nizozemskoj već proveli testiranje na antitijela na 30 tisuća davatelja krvi i da su ustanovili da je u Nizozemskoj već 3% ljudi preboljelo koronu i steklo imunitet. Tu objavu cijeli dan propagiram po cijelom internetu. A sada čitam da tih testova još uopće nema nego da će ih Švicarci i Amerikanci tek početi proizvoditi i ponuditi na tržištu sljedeći mjesec. Pa zar je moguće da sam opet ispao naivan kao curica od 12 godina? Grozan sam, izmanipulirao sam čitatelje i javnost. Stidim se. Da imam mač napravio bih sepuku od sramote.