Sviđaju mi se ideje, savjeti i pogled na svijet Muhammeda Fethullaha Gülena, no moja škola nema nikakve veze s Gülenom, a ni s terorizmom. Kaže to Ismail Korkmaz, osnivač škole stranih jezika Sjajna zvijezda iz Zagreba. Odgovor dolazi nakon što je turski veleposlanik u Hrvatskoj Ahmet Tuta nekoliko puta, pa i u Večernjem listu, kazao da je jasno da, “sudeći prema izvješćima iz obavještajne zajednice, postoji veza jedne zagrebačke škole stranih jezika i organizacije FETO”.
Optužbe bez dokaza
Organizaciju FETO sadašnja turska vlast naziva terorističkim pokretom koji stoji i iza nedavnog pokušaja vojnog udara i njome, tvrde, upravlja islamski klerik, nekadašnji bliski suradnik turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana, a sada njegov ljuti protivnik Muhammed Fethullah Gülen. Veleposlanik je odbio imenovati školu i objasniti kojim se to aktivnostima bavi “u interesu suradnje s hrvatskim vlastima i zbog osjetljivosti te teme”, kako je rekao.
Edukativni centar Sjajna zvijezda jedina je “Gülenova” škola u Hrvatskoj na popisu koji posjedujemo, ali čiju autentičnost nije moguće potpuno potvrditi. Gülenov pokret Hizmet jedna je od najvećih islamskih civilnih organizacija u svijetu, zasnovan na vjerskim uvjerenjima i ima čitavu mrežu školskih ustanova.
– Sjajna zvijezda nema nikakve veze s Gülenom. Mi kao tvrtka samo radimo svoj posao u okviru hrvatskih državnih propisa i zakona. Kao pedagog i profesor uvijek sam se držao daleko od politike i nakon ovoga ne želim biti instrument politike – kaže Korkmaz nazivajući insinuacije i optužbe “vrlo ružnom i potpuno neprihvatljivom stvari”.
– Postoje institucije, postoji policija, neka oni kažu ako nešto nije u redu. Ovo su optužbe bez ikakvih dokaza, nemaju ni pravnu osnovu niti su ljudske. Ovakvo klevetanje i podjela ljudi mogu imati vrlo opasan rezultat. Mi smo odgovorni prema hrvatskim institucijama i zakonima te smatram da ih poštujemo i da ozbiljno ispunjavamo tu svoju obvezu – dodaje Korkmaz.
Na neslužbenom popisu Gülenovih škola u državama u hrvatskom bližem i daljem okruženju nalazi se šest njih iz BiH, osam iz Makedonije, dvije iz Mađarske, jedna u Austriji, jedna u Crnoj Gori, tri u Srbiji, na Kosovu četiri, dok ih u Sloveniji nema, a nema ih ni u Italiji, no popis je otvoren, ističu njegovi sastavljači. Turska nakon pokušaja vojnog udara pojačava diplomatske napore da se takve škole zatvore, što je vidljivo i iz istupa turskih diplomata i u drugim državama, usporedo s inzistiranjem Turske da im Sjedinjene Države izruče Gülena koji se nalazi u svojevoljnom egzilu u toj državi.
Udar na demokraciju
Na pitanje kako komentira stanje ljudskih prava i slobodu u Turskoj, Korkmaz, koji je u Hrvatsku došao prije sedam godina , jer mu se, kaže, ovdje jako sviđalo, i koji je počasni predstavnik Konfederacije industrijalaca i poduzetnika Turske u Hrvatskoj, kaže da su posljednja događanja neprihvatljiva.
– Ja sam na strani demokracije i ljudskih prava. Demokracija je neophodna. Puč i nasilje potezi su koji su udar na demokraciju, prava i slobode te su neprihvatljivi i ne mogu biti nikako podržani – dodaje. No isto tako se ne libi reći da su mu Gülenove ideje bliske.
– Meni se osobno sviđaju Gülenove ideje, savjeti i pogled na svijet, a imao sam priliku pročitati neke knjige. Želim čitati kad god imam priliku. Impresionira me njegov pogled na svijet i apostrofiranje ljubavi. “Ako iskreno otvorite srce drugome, zaustavit će se neprekidna mržnja, bijes, krvoprolića i ubojstva...” – citira Gülena.
>> Skandal u Turskoj: Uhitili 52 osobe i smijenili 5 policijskih načelnika
Turci i ljudska prava? Ko o čemu, ku*va o poštenju.