Desmond Tutu

Svijet se oprašta od velikana: Nobelovac, kršćanin i aktivist koji je pridonio kraju aparthejda

Foto: REUTERS/Jason Reed/File Photo
Svijet se oprašta od velikana: Nobelovac, kršćanin i aktivist koji je pridonio kraju aparthejda
28.12.2021.
u 00:10
Zbog svojih jasnih moralnih stavova imao je tijekom života saveznike među mnogim državnicima, a među njima je bio i Barack Obama. Godinama prije toga, Tutu je postao lice pokreta protiv aparthejda u inozemstvu. Vlade u Južnoj Africi kritizirao je i nakon rušenja aparthejda
Pogledaj originalni članak

U 91. godini jučer je preminuo južnoafrički nadbiskup Desmond Tutu, dobitnik Nobelove nagrade za mir, koji je bio jedan od ključnih aktera u okončanju aparthejda u Južnoj Africi. Moralni div zaraznog osmijeha, junak borbe protiv aparthejda i neumorni borac za “duginu naciju”, život je proveo osuđujući nepravdu i braneći potlačene. Do posljednjih sati svog života biskup je ostao otvoren u osuđivanju i kritiziranju svih nepravdi. Iako je bio krhkog zdravlja i posljednjih mjeseci pogoršalo mu se zdravstveno stanje te nije više mogao govoriti, nadbiskup Tutu, kojeg su sunarodnjaci od milja zvali “The Arch”, novinare koji su ga pratili uvijek je pozdravljao osmijehom ili izražajnim pogledom.

Mandelin saveznik

I crnci i bijelci smatrali su Tutua savješću nacije, što je trajan dokaz njegove vjere i duha pomirenja u podijeljenoj zemlji. Propovijedao je protiv tiranije bijele manjine, a čak i nakon njezina kraja nikada se nije pokolebao u svojoj borbi za pravedniju Južnu Afriku, pozivajući crnu političku elitu na odgovornost s jednakom silinom kao što je pozivao bijele Afrikanere.

– Naša zemlja gori i krvari i zato pozivam međunarodnu zajednicu da primijeni sankcije protiv ove vlade – rekao je 1986. godine. Čak i dok su vlade ignorirale poziv, pomogao je u pokretanju kampanja na lokalnom nivou diljem svijeta koje su se borile za okončanje aparthejda kroz ekonomske i kulturne bojkote. U posljednjim godinama života žalio je što mu se san o “duginoj naciji” još nije ostvario. Na svjetskoj pozornici aktivist za ljudska prava govorio je o nizu tema, od izraelske okupacije palestinskih teritorija do prava homoseksualaca i klimatskih promjena, pitanja koja su učvrstila Tutuovu široku privlačnost.

– Smrt nadbiskupa emeritusa Desmonda Tutua još je jedno poglavlje žalosti u oproštaju naše nacije s naraštajem izvanrednih Južnoafrikanaca koji su nam ostavili u naslijeđe oslobođenu Južnu Afriku – rekao je predsjednik Cyril Ramaphosa.

Iskoristio je svoju istaknutu ulogu u Anglikanskoj crkvi kako bi ukazivao na nevolje crnih Južnoafrikanaca. Neumorno govoreći i putujući tijekom 1980-ih, Tutu je postao lice pokreta protiv aparthejda u inozemstvu, dok su mnogi čelnici pobunjeničkog Afričkog nacionalnog kongresa (ANC), poput Nelsona Mandele, bili iza rešetaka.

Nikada nije prestao govoriti što misli, osuđujući predsjednika Jacoba Zumu zbog optužbi za korupciju oko sigurnosne nadogradnje njegove kuće vrijedne 23 milijuna dolara.

Sin učitelja, Tutu je rođen u Klerksdorpu, konzervativnom gradu zapadno od Johannesburga, 7. listopada 1931. godine. Obitelj se preselila u Sophiatown u Johannesburgu, jedno od rijetkih mješovitih područja komercijalne prijestolnice, koje je naknadno srušeno zbog zakona o apartheidu kako bi se napravilo mjesto za bjelačko predgrađe Triomf. Uvijek strastven učenik, Tutu je najprije radio kao učitelj.

Borio se s bolešću

No rekao je da je bio ogorčen zbog obrazovnog sustava za crnce, koji je južnoafrički premijer jednom opisao kao pripremu za njihovu ulogu u društvu da budu sluge. U mirovini se borio s rakom prostate i uglavnom se povukao iz javnog života. U jednom od svojih posljednjih javnih nastupa ugostio je 2019. britanskog princa Harryja, njegovu suprugu Meghan i njihova tada četveromjesečnog sina Archieja, nazvavši ih “istinski brižnim” parom.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

VA
vadis1
13:01 28.12.2021.

Desmond Tutu je uzor svima kakvi krscani bi trebali biti.

ST
Startrack
07:10 28.12.2021.

Eno danas sve cvjeta u Juznoafrickoj Republici. Progoglajte "death of johannesburg". U 70tim i 80tim jedna od najrazvijenijih drzava na svjetu eno ih u kamenom dobu.

Avatar Foton
Foton
15:21 28.12.2021.

Da je vise politicara kao Mandela i Tutu, a manje Trumpova i Putina, svijet bi bio bolji.