Više od stotinu tisuća tamilskih izbjeglica sljedeći će mjesec biti pušteni iz prihvatilišta u koje su smještena nakon izbijanja sukoba između vojske Šri Lanke i tamilskih tigrova koji je završio u ožujku ove godine.
Vlada Šri Lanke otvoreno je bila kritizirana od strane međunarodne zajednice jer je izbjeglice u prihvatilištima zadržala protiv njihove volje. Njihovo puštanje na slobodu početkom tjedna je zatražio i UN-ov predstavnik u Šri Lanci, John Holmes.
Zadržavanje izbjeglica vlada je obrazložila ispitivanjem pojedinih "zatočenika" kako bi se saznalo jesu li sudjelovali u naoružanim sukobima koji su zemlju potresali skoro 26 godina.
Predsjednik reagirao na pritiske
Predsjednik Mahinda Rajapaksa najavio je da će se početkom sljedećeg mjeseca izbjeglice moći slobodno kretati te napuštati kampove kako bi ponovno vidjeli svoje obitelji i prijatelje no neće im biti dopušteno napuštanje prihvatilišta na duži period.
Konačnu slobodu izbjeglice dočekuje tek sljedeće godine nakon što su devet mjeseci proveli iza "rešetaka".
Razlog odugovlačenja procesa je po izjavama vladinih dužnosnika nesigurna situacija na sjeveru zemlje. Procjenjuje se da se na bivšem tamilskom području nalazi oko 1,5 milijuna mina od kojih se regija mora očistiti kako bi se izbjeglice ponovno mogle vratiti u svoje domove.
Povratak u nesigurnu budućnost
Borba za samostalnost sjevernog djela Šri Lanke koja je započela 70-ih godina prošlog stoljeća te sredinom 80-ih prerasla u građanski rat mnogim je izbjeglicama uništilo temelje egzistencije što bi trebalo uznemiriti međunarodnu zajednicu te potaknuti zapadne sile da sudjeluju u stabilizaciji države.
Rat koji su vodili separatističke organizacije, predvođene Tamilskim tigrovima (LTTE), i vojska te razne paravojne postrojbe odnio je najmanje 80000 života te devastirao infrastrukturu zemlje. Procjenjuje se da je 300000 osoba izbjeglo iz područja sukoba.
Tamilske izbjeglice sljedeći mjesec napuštaju prihvatilišta
Ova brigada je trebala promijeniti rat, a postali su simbol vojnog debakla: 'Oni su žrtve PR projekta Zelenskog'
Ukrajinska 155. oklopna brigada trebala je predstavljati vrhunac zapadne obuke i reforme ukrajinskih borbenih jedinica. No, stvarnost se pokazala suprotnom: od osnutka u proljeće/ljeto 2024., brigada je postala sinonim za kaos, piše njemački list Welt.
Koga ljubi Zrinka Ljutić? Skijaška zvijezda svoju sreću ne skriva
Zrinka je osvojila utrku slaloma te drugi vikend zaredom pobijedila u Svjetskom skijaškom kupu. Uspjeh je to kojim je privukla puno pozornosti na sebe, a vrlo brzo su se mnogi zapitali i krenuli tražiti više informacija o našoj skijašici.
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.