BIVŠI MINISTAR

Večernji je prvi ušao u Tolušićevu vinariju zbog koje je sada uhićen: Evo što je tada pričao

Foto: Josip Regovic/PIXSELL
Zagreb: Promocija vina Apolitico bivšeg ministra Tolušića
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Josip Regovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
07.07.2022.
u 10:53
Uhićenje je izvršeno po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO).
Pogledaj originalni članak

Policij je rano jutros upala u obiteljsku kuću bivšeg potpredsjednika vlade Andreja Plenkovića i ministra Tomislava Tolušića u Virovitici.

Uhićenje je izvršeno po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO). EU tužitelji istražuju Tolušićevu vinariju.  Obavljena je pretraga Tolušićeve kuće. Nakon toga su Tolušića policajci i istražitelji odveli u vinariju koja je predmet istrage. 

EPPO je potvrdio da su uhićene dvije osobe. Drugi uhićeni aktualni je dužnosnik u Ministarstvu poljoprivrede

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Vinarija Tomislava Tolušića, za koju je dobio 2,5 mil. eura iz EU, na meti je europskih tužitelja

"Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), u suradnji s hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, provodi hitne dokazne radnje danas, 7. srpnja 2022. godine, u Hrvatskoj. Navedene radnje odnose se na dvije osobe zbog sumnje na počinjenje subvencijske prijevare i zlouporabe položaja i ovlasti vezano uz dva natječaja u vinskom sektoru, koje je raspisala hrvatska Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Ta je dva natječaja sufinancirala Europska unija. EPPO će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju, o čemu će pravodobno obavijestiti javnost. Do tada neće biti objavljivane nikakve dodatne pojedinosti", priopćili su iz EPPO-a.

Vijest da EU tužitelji istražuju Tolušićevu vinariju koju je financirao europskim novcem prvi put je izašla početkom prosinca, nakon što je kao ministar donio pravilnik kojim su regulirani ti poticaji.

Tolušić je 2.5 milijuna kuna dobio na temelju natječaja koji je objavljen 28. veljače 2020., a završio je 30. lipnja 2020. godine. Novac je odobren za njegov OPG Terra Slavonia. Radi se o bespovratnim sredstvima koje dodjeljuje Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Upravo je Tolušić donio pravilnik kojim su regulirane te potpore dok je još bio ministar, a iste je poticaje kasnije i dobio nakon što se povukao iz politike.

Tom prilikom objavljujemo članak o Tolušićevoj vinariji u Virovitici. Za Večernji list je u travnju prošle godine ekstenzivno pričao o detaljima svog biznisa. Tekst prenosimo u integralnoj verziji:

Bio je u žiži političke scene do prije dvije godine, a danas, daleko od Markova trga, u vlastitoj vinariji toči prve butelje svoga vina simpatičnog imena Apolitico. Uz slogan – “Vino ne laže”! Tomislav Tolušić (42) bivši je ministar poljoprivrede i potpredsjednik Vlade, a posljedjnih tjedana priprema tlo za sadnju novih vinograda u mjestu Rezovac nadomak Virovitice. Tu gradi vinsku priču kojom će, nada se, osvojiti tržište. Njegova Tomo Boutique Winery izgrađena je lani za tri i pol mjeseca.

– Parcela koju smo kupili, zapravo napušteno poljoprivredno zemljište, nadovezuju se na vikendicu moga pokojnog oca i naš vinograd, koji smo sad iskrčili jer sadimo novi. Od rođenja sam u vinogradu, ali smo otac i ja to radili za svoje potrebe i gušt. Prije dvije godine odlučili smo se zajednički, obiteljski posvetiti vinogradu. Nisam bio zadovoljan onime što sam radio do tada, ispunjavalo me financijski, ali se nisam osjećao dobro. Izgubio sam strast, a raditi nešto bez strasti, nema smisla. Nemam više nikakve veze s politikom – započinje Tolušić.

Radove počeli 18. svibnja

Kontakte s kolegama političarima nije prekinuo. Dolaze u vinariju, kaže, pričaju o vinima, degustiraju ih i poštuju njegovu odluku. Obitelj je, dodaje, puno riskirala upustivši se u taj poslovni pothvat. Otac Mate mu se lani teško razbolio i preminuo u travnju, tek dva mjeseca od uspostavljanja dijagnoze.

– Radove smo počeli 18. svibnja. Ocu sam obećao da će biti berba u rujnu pa smo isforsirali maksimalno i završili podrum u roku od tri i pol mjeseca, nisam siguran da je itko u Hrvatskoj napravio podrum za sto dana. Uredili smo i kušaonicu, cijeli je objekt moderno dizajniran i opremljen, a sve što smo mogli, kupili smo u Hrvatskoj, odnosno u Slavoniji. Nismo htjeli pričati priču o tradiciji jer to nije pošteno, naših dosadašnjih 500 ili 1000 litara vina godišnje nije tradicija. Htjeli smo izgraditi modernu priču, uvažavajući sve tradicijske, i pokazati da Slavonija ima i drugačije lice – kaže on.

Foto: Josip Regovic/PIXSELL
Zagreb: Promocija vina Apolitico bivšeg ministra Tolušića

Vinarija mu se prostire na približno 600 metara četvornih, a vinograde će saditi početkom svibnja, na 4-5 hektara. Bit će to, ističe, jedna od rijetkih vinarija u Slavoniji koja je u “srcu vinograda”. Sklopili su i dugogodišnje ugovore s kooperantima u Kutjevu, Orahovici i Baranji. Uložio je 4,3 milijuna kuna, bez PDV-a, od čega su oko 3 milijuna kuna, odnosno 70 posto iz tzv. Vinske omotnice.

– Da nema Vinske omotnice, ne bismo nikada realizirali našu ideju jer je ogroman novac u pitanju, ali s njome se isplati. Odlično je kod te omotnice što je prošao tko god se prijavio. Nitko nije oštećen time što sam se ja javio – kaže Tolušić.

Dvoje ih je zaposleno u OPG-u, podrumar i on. Idejama u uređenju pomaže supruga Ana, inače profesorica hrvatskog jezika zaposlena u osnovnoj školi.

– Tu smo praktički 24 sata, spavamo doma, ostatak dana smo u vinariji, i subotom i nedjeljom. U dijelu smo koji se zove Rezovački vinogradi, a sve dokle pogled seže, prije 70-ak godina bila je vinova loza. Pozicija je dobra, južna strana, ali s vremenom su, nažalost, mještani napustili proizvodnju i zemljište se zapustilo. U blizini je samo jedna vinarija, a volio bih da nas je barem desetak, svima bi bilo bolje – ističe.

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Vinarija Tomislava Tolušića, za koju je dobio 2,5 mil. eura iz EU, na meti je europskih tužitelja

Za prijatelje je on Tomo, pa je i imenom vinarije htio, kaže, prikazati toplu stranu i vinarije. Naziv Apolitico, pak, ideja je ekipe iz tvrtke Octopus Ink iz Zagreba, koja ima iskustva u brendiranju vinara.

– Svidjelo mi se na prvu, nema Tolušića u nazivu, a lako se može povezati sa mnom. Teško je pobjeći od prošlosti, a ni ne bježim. Naša nova politika je Apolitico – smješka se.

Od 70 kuna naviše

Vino u podrumu proizvode u inoksu i drvenim bačvama, ali i ručno rađenim amforama iz Gruzije!

– Inoks je neutralan prema vinu, drvo mikrooksidira pa to daje pozitivne odlike vinu. Svaka drvena bačva je paljena iznutra, što također pozitivno utječe na vino. Amfora je, pak, građena od gline, koja je isto porozna i mikrookisidra, a nema tanina iz drveta i paljevine pa se zadržavaju potpuno prirodni okusi. Zbog specifičnog oblika amfore, vino u njoj sporo, ali stalno cirkulira pa brže zrije – uspoređuje Tolušić.

Uz hrastove, u njegovu su podrumu i bačve od divlje trešnje i kestena što je, nadovezuje se, također rijetkost, a odlično je za crna vina.

– Tehnologija kojom danas radim znanstvena je fantastika u odnosu na ručni rad u vinogradu s 500 loza, ali svi procesi u proizvodnji, od berbe do prešanja i muljanja, bili su mi dobro poznati otprije. Educiram se, a apsolutno slušam enološku struku i proizveli smo fantastična vina. Radit ćemo samo butelje i vrhunska vina kojima ćemo napraviti iskorak. Pogotovo u segmentu graševine, koja je, nažalost, naša najpodcjenjenija sorta. I ne želim da se Slavonci prodaju jeftino, imamo vrhunski proizvod, koji moramo vrhunski upakirati i prezentirati. Sva naša vina su od grožđa s malim prinosima od kilogram i pol po trsu, što jamči i veću kvalitetu vina – prikazuje bivši ministar.

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Vinarija Tomislava Tolušića, za koju je dobio 2,5 mil. eura iz EU, na meti je europskih tužitelja

U podrumu mu je trenutačno oko 57.000 litara vina, a kapacitet je oko 80.000 litara čime “može jamčiti da je svaka boca prošla kroz njegovu ruku te da su kompletne enološke postupke odradili sami”.

– Znam što radim i proizvodim. Velike, industrijske količine me ne zanimaju, obiteljska smo vinarija.

Planovi su mu, kaže, proizvoditi najbolje vino u Hrvatskoj, a što se tržišta tiče, pregovaraju s hotelima, restoranima i kafićima, a plasmanom putem internetske trgovine i sada je vrlo zadovoljan. Cijene su od 70-ak kuna pa naviše.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

HR
hrza
11:24 07.07.2022.

A da nije sve to zbog lošeg vina?

PR
prokurator
13:13 07.07.2022.

pao je i tole fotošop. kada plenković siđe sa vlasti, da li će mu broj uhićenih ministara doći do 10?

PA
Pahor
12:11 07.07.2022.

Sreca da postoje evropski istrazitelji jer ovi nasi paraziti, dorh uskok i sudstvo sluze samo da zataskaju i sakriju kriminalce bliske vladi