O eskalaciji cijena plina govorio je večeras za HRT zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, istaknuvši da se gubici Plinare ne smiju preliti na Holding.
- Došlo je do toga poskupljenja, vezano uz poslovne korisnike, građani to direktno nisu osjetili. Jesu na ostalim poskupljenjima, no kako znate, grad Zagreb nema poluge za porezne politike ili politiku cijena, to ima država. Očekujemo od države pakete koji se najavljuju, kojima će se apsorbirati rast cijena energenata te će se onda to preliti u opću inflaciju. S time se bore i sve druge članice EU-a, pojasnio je zagrebački gradonačelnik.
>> VIDEO Kavu ćemo u zagrebačkim kafićima uskoro plaćati i do 20 kuna. Hoćete li ju nastaviti piti?
Govoreći o situaciji u Gradskoj plinari Zagreb, u odjelu Opskrba, te je li se zakasnilo sa smjenama, kaže da nije.
- Njihovi propusti se još utvrđuju, interna kontrola će utvrditi sve vrste odgovornosti za bivšu upravu Gradske plinare, ako je bilo nesavjesnog poslovanja, to je još bilo u proljeće kada je s većinom poslovnih subjekata kao kupaca su napravljeni ugovori po fiksnoj cijeni, a s dobavljačima su u lipnju napravljeni ugovori po varijabilnoj cijeni, tako je došlo do te razlike. Cijene su u kolovozu i rujnu eksplodirale, na globalnom tržištu - kazao je Tomašević.
Na pitanje je li "najelegantnije rješenje" da HEP preuzme GPZ Opskrbu, kazao je da je ministar Tomislav Ćorić to spomenuo.
- Ako će se o tome razgovarati onda se treba pogledati cjelokupna tržišna vrijednost poduzeća, sa svim potencijalima, sa svim gubitcima. Ima različitih opcija. Gubitci su veliki, Plinara je dobar dio apsorbirala, no ovako se dalje ne mogu gomilati gubitci. Kada bi se to prelilo na Holding, onda to dolazi u pitanje. To se ne smije dogoditi - istaknuo je zagrebački gradonačelnik.
Što se tiče poduzetnika koji su došli u situaciju plaćati velike račune za plin, Tomašević kaže da su svi poslovni korisnici informirani još u studenom da se mogu prebaciti na druge opskrbljivače, da su neki ostali i prihvatili nove cijene, dok neki nisu.
- Neki su najavili tužbe, a za sada ih još nema. Da je situacija dobra - nije. Ona je djelomično rezultat individualne odgovornosti bivše uprave, ali i globalnih okolnosti. U cijeloj EU opskrbljivači odlaze u stečaj i bankrot.
Upitan postaje li život u Zagrebu preskup za hrvatski standard, kazao je:
- Ne. Ono što mogu reći da u svim ovim stvarima pazimo na socijalno najugroženije. Grad će, kada govorimo o otpadu, plaćati dio za socijalno ugrožene. Danas je prezentirano u poslovnom planu, stabilizacija Holdinga. To neće biti lagano, plan je vrlo ambiciozan, ali naslijedili smo što smo naslijedili. Govorimo o 3,8 milijardi kuna duge koji dospijevaju ove i sljedeće godine - u tvrtki koja ima gotovo toliki godišnji prihod.
Kaže da se govori zato i o smanjenju broja administrativnog osoblja u Zagrebačkom holdingu, da 27% zaposlenih radi na administrativnim poslovima, a da je to puno više od standarda koji je nekih 15-ak posto.
Tomašević je postao gradonačelnik 4.6.2021. Pitanja na koja ne znam odgovor glase: 1. Kada je sklopljen ugovor za kupnju plina i po kojoj cijeni? 2. Je li se mogao sklopiti ugovor ranije? 3. Ako je mogao, zašto nije? 4. Ako Bandićevi direktori nisu sklopili ugovor u 3, 4 i 5 mjesecu, zašto nisu Tomaševićevi direktori u 7, 8 i 9 mjesecu? 5. Ako Tomašević to ne zna, to je morao znati direktor kojeg je postavio na tu poziciju ili direktor koji je ostao na toj poziciji. 6.Dakle, za sve propuste iza 4.6.2021. odgovoran je Tomašević. Za propuste prije toga Bandić i njegovi direktori.