Na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu u prisutnosti brojnih državnih i dužnosnika Grada Zagreba jučer su predstavljeni rezultati infrastrukturnog projekta Centar izvrsnosti u kemiji, CIuK.
Riječ je o najsuvremenijem centru za istraživanja u kemiji vrijednom 71 milijun kuna, čije je opremanje sufinancirala Europska unija, a zahvaljujući kojem će PMF ojačati međunarodnu suradnju i projekte s industrijom, dok će se studentima i studenticama omogućiti rad na sofisticiranoj opremi.
- Nakon useljenja PMF-a u zgradu kemije ovo je prvo veliko ulaganje u znanstvenu opremu u posljednjih dvadeset godina. Zahvaljujući projektu nabavili smo vrhunske instrumente i opremu višemilijunske vrijednosti, opremili smo računalni centar te uspostavili četrnaest novih laboratorija. Ovime smo pozicionirali PMF na sam vrh po opremljenosti laboratorija za najsuvremenija istraživanja u kemiji. Osim toga, ovakva infrastruktura uz znanstveni i istraživački kadar čine nas vrlo privlačnim parterom farmaceutskoj, prehrambenoj, kemijskoj i naftnoj industriji. Također, kroz obrazovanje studenata i studentica konkurentni vještinama i znanjima stvaramo dodanu vrijednost ne samo za znanost, već i gospodarstvo. Sve ovo pokazuje da PMF ima tržišnu nišu za suradnju s gospodarstvom i vrhunsku opremu za na samoj fronti inovativnih istraživanja u kemiji, istaknuo je u uvodnom obraćanju prof. dr. sc. Mirko Planinić, dekan PMF-a.
U sklopu projekta CIuK u posljednje četiri godine nabavljeni su izuzetno vrijedni novi instrumenti i oprema poput rendgenskih difraktometara, spregnutog TG-IR sustava, kalorimetra, kromatografa, mikroskopa atomskih sila, NMR spektrometra, uređaja za kvantitativni PCR, superračunala i druge opreme bez koje je teško zamisliti znanstveno-istraživački rad u suvremenom kemijskom laboratoriju.
Nabavljenim instrumentima i uređajima opremljeni su Računalni centar Kemijskog odsjeka te 14 novouspostavljenih laboratorija u sklopu Centra. Realizacijom projekta CIuK Kemijski odsjek PMF-a dosegao je znanstveno-istraživačke standarde ustanova iz razvijenijih zemalja Europske unije te će zadržati jednu od vodećih uloga u istraživanjima iz područja kemije u Republici Hrvatskoj.Projekt je sufinancirala Europska unija u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija te iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 71,62 milijuna kuna, od čega je Europska unija financirala 85 posto.