Više od tri milijuna kuna vrijedan posao tijekom tri mjeseca u svojim su bolnicama obavili poznati kirurzi, prof. dr. Stipislav Jadrijević i prim. dr. Branislav Kocman iz zagrebačkog Merkura koji su, prema analizi Ministarstva zdravlja, najradišniji liječnici u hrvatskim bolnicama.
Lalovac odlučuje
Rezultat je to, uvjetno rečeno, liste najvrednijih liječnika ministra zdravlja Siniše Varge koji je više puta isticao da će u zdravstvo uvesti nagrađivanje najboljih te da mjeri rad svakog liječnika. Nakon tromjesečnog praćenja rada liječnika, Varga raspolaže listom najučinkovitijih koje će, kako je najavio, stimulirati. No, da bi rečeno i učinio ministar prvo mora dobiti tumačenje Ministarstva financija o formalnom načinu na koji će uvesti novčanu stimulaciju u zdravstveni sustav i isplatiti je pojedinim liječnicima. Stoga će ti vrsni kirurzi iz Merkura, kao i ostali s Vargine liste, pričekati neko vrijeme dok im na račun ne sjedne zasluženi novac. Dotad će dobiti svečanu plaketu i deset tisuća kuna namijenjenih za edukaciju, a novčane stimulacije, ukoliko, naravno, ostanu jednako učinkoviti radnici, pričekat će "amen" ministra Lalovca.
– Puno smo radili kao tim i drago mi je čuti da je prepoznat naš rad te da netko napokon počinje vrednovati ljude koji nose sustav. U svakom velikom sustavu pa tako i u zdravstvu znaju se potkrasti i oni koji imaju neke druge prioritete – komentirao je dr. Jadrijević čije mišljenje dijeli i dr. Kocman. Kako on kaže, mora se istaknuti da sve što rade ne mogu oni sami nego je rezultat timskog rada.
– To ne govori o nama nego o našem sistemu kirurgije u Merkuru. Nismo mi sami u dvorani i nije to samo naš osobni rad – poručio je dr. Kocman.
Uz njih su u vrhu liste i liječnici iz riječkog KBC-a, dr. Ivana Smoljan i dr. Vjekoslav Tomulić, dr. Marina Vidović iz Rebra, ali i liječnici iz manjih bolnica poput koprivničke (dr. Igor Žabić) i karlovačke (dr. Vlasta Kupres). U karlovačkoj bolnici jučer oko podneva zatekli smo dr. Kupres, premda joj je dežurstvo službeno počinjalo tek od 15 sati.
Nagrade i za Program plus
– Ako zaista želite obaviti svoj posao i pobrinuti se za pacijente, baviti se edukacijom, onda striktno radno vrijeme ne postoji. Mislim da se i u maloj bolnici može jako uspješno raditi i da je možda i teže jer je manje osoblja i radi se puno poslova – rekla je dr. Kupres.
Od Ministarstva zdravlja nismo mogli dobiti dodatne detalje, ali nagrađivanje na terenu već je počelo. Ali za drugu "kategoriju" odnosno uspjeh u skraćivanju lista čekanja. Takvu nagradu, konkretno od 15 tisuća kuna, dobio je Zavod za gastroenterologiju osječkog KBC-a uime rezultata u Programu plus.
Kako stoji u pisanoj odluci o toj nagradi, voditelj Zavoda će tih 15 tisuća kuna potrošiti za daljnje usavršavanje endoskopskog tima osječke bolnice.
Varga je zubar i pojma nema o kirurgiji. Žongliranje brojkama bez kriterija nije način uvođenja reda, upravo suprotno. Ovi dečki koji rade tranplantacije dobivaju prekovremeno i za vrjeme putovanja dok sam zahvat čini 10%vremena. Ne može se transplantacijski tim uspoređivati s pedijatrijom i sl. To rade manipulatori i neznalice a Varga je sigurno u jednoj od tih grupa. U HRV je najveći problem u medicini što se onima koji znaju i hoće ne dopušta da napreduju jer odjele vode prosječni šefovi koji uvijek biraju kadar koji ih nikada neće ugroziti. Osobno sam po završetku specijalizacije imao kvalifikacije veće od profesora i šefa odjela i naravno da mi uopće nije bio ponuđen daljnji ugovor jer se šefu nisam uvlačio. U medicini u HRV uspjevaju samo uvlakači i oni koji plate. Ono što vrjedi radi u uređeim zemljama gdje im je omogućeno da postanu još bolji. Ti ljudi nisu vođeni novcem nego su otišli jer u HRV uopće nisu mogli dobiti posao jer su šefovima smetali.