Godinama, dulje od desetljeća, svakog ljeta gledam kako se u mojoj zgradi sa 18 apartmana u čak njih 15 vikendima redovito smjenjuju tobožnji stanari, a zapravo turisti. Na parkingu nikad ne vidim više od dva, tri auta s domaćim registracijama. Sve ostalo Česi, Mađari, Slovaci, gosti iz BiH, Rusini... Samo u tri stana svake su sezone isti ljudi. Po onome što vidim, kod nas najmanje 30 posto turista ljetuje na crno – javio nam se, nakon nedavne Bajsove objave rata sivoj ekonomiji u turizmu, Karlovčanin (podaci u redakciji) koji od ‘92. ima apartman u Malinskoj na Krku.
Bajsov rat sivoj ekonomiji
Odmara li se ilegalno u jadranskim kućama i stanovima za odmor milijun gostiju, gubi li se tako gotovo šest milijuna noćenja i šestotinjak milijuna eura zarade, kako glase najčešće procjene utaja od 10 posto? Ili je moguće da čak tri milijuna turista “neopaženo” posjeti Jadran, što je slučaj ako su točne procjene o 30 posto? To nikome u zemlji nije do kraja jasno. Ministar turizma Damir Bajs je, najavljujući nove ovlasti inspektorima za iskorjenjivanje sive ekonomije, kazao da je i jedan posto crnog zimmer freija – previše. Zahvaljujući izmjenama dvaju turističkih zakona, za inspektore je svatko tko se oglašava u novinama, na internetu ili običnim lecima da prima goste – a nema registriranu djelatnost – u prekršaju. Više nije potrebna nazočnost vlasnika kuće ili stana da bi inspektori smjeli kročiti unutra. Uz opravdanu sumnju ili dojavu, od suda mogu zatražiti sudski nalog u roku od 24 sata i bez domaćina ući u sumnjivi objekt.
– Sve je po zakonu i nema ničeg protuustavnog. Mjere smo pripremali godinu dana, a gledali smo i kako je to riješeno u drugim zemljama. Spremno ulazimo u rat protiv crnog tržišta. Odlučili smo se za rješenje koje i dalje štiti privatnu imovinu, ali ne tolerira rad na crno – odgovara Bajs kritičarima. – Štete od iznajmljivanja na crno su višestruke. Zakida se državni, regionalni, lokalni proračun, nelojalno se konkurira privatnim iznajmljivačima, a usput profitira od promocije za koju takav iznajmljivač nikada nije izdvojio ni kune.
Zapečaćeno 206 objekata
Inspektori su do kraja lipnja odradili više od 14.000 nadzora, u Rijeci, Splitu, Zagrebu, Osijeku i Varaždinu zapečatili su 206 ugostiteljsko-turističkih objekata, izdali 125 prekršajnih naloga i naplatili tristotinjak tisuća kuna kazni te na mjestu prekršaja naplatili još – 1,5 milijuna kuna. Po novim ovlastima, pak, počinju uredovati za koji dan.
@alvina, Sve to stima, ali drzavni inspektori nisu \"redarstvene vlasti\" koji jedini mogu uci u dom i druge prostorije te vrsiti pretragu i ostalo.