Petorica će budućih konobara, učenika 1. razreda Obrtničke škole u Koprivnici polirati čaše, miješati koktele, učiti načine posluživanja u hotelima s pet zvijezdica u Budimpešti.
Spremni za izazov
Agencije za mobilnost i programe EU, prihvatila je Leonardo da Vinci projekt Obrtničke škole, pod nazivom Pladnjem preko granica.
- Projekt smo im poslali prje dva mjeseca i i osvojili 90 od mogućih 115 bodova. Cilj nam je mobilnost učenika u stručnoj praksi. Pronašli smo parntere u Budimpešti, a kako ih nitko od nas ne prati, jačat će samostalnost i razvijati komunikacijske vještine - kaže Ljiljana Mihalec, autorica projekta.
Konobari će tamo boraviti tri tjedna u listopadu, a morat će komunicirati na engleskom jeziku.
Praktikanti Matija Ištvanović, Kristijan Janči, Ivan Ferenčić, Dominik Glavina, Valentin Salaj i Mihael Kišiček jedva čekaju da se okušaju u novim vještinama, no jedan od njih ipak neće ići, već služi kao rezerva, ali tko će ići odlučit će profesori prema volji, zalaganju i ocjenama.
- Vjerujem da su spremni za izazov te da će se dobro snaći, jer sada smo ubrzali učenje praktičnog dijela nastave, a na prvoj se godini rade načini posluživanja - kaže Dragutin Jeđud, prof. ugostiteljskog posluživanja.
Navikli na rad
Praktikanti će raditi osam sati dnevno, što kažu da su već navikli, jer idu na praksu u koprivničke ugostiteljske objekte.
- Želio bi se iskušati kao barmen za šankom i miješati koktele, a već imam iskustva na terasi u Pivnici - kaže Mihael Kišiček.
- Tamo će asistirati kod posluživanja, a možda i posluživati ako im dozvole. Usavršavat će načine - primjerice bečki način kad se sve poslužuje na tanjuru, francuski kad se gost sam poslužuje ili pak najteži ruski kad gost bira što želi, a konobar pred njim reže primjerice pečenu patku - objašnjava Jeđud te dodaje da su oni 18. generacija konobara, a 80 posto njih radi u struci. Za realizaciju projekta škola je od EU dobila šest tisuća eura.